Tuhansilla Lahden seudulla asuvilla on edessä ylimääräinen tilipäivä, kun PHP Holding jakaa jo neljäntenä perättäisenä vuotena 2 000 euron osingon.
Vanha puhelinosuuskunnan jäsenkirja muistetaan kansanosakkeena, joka on pilkottu kahdeksi osakkeeksi, ja osinkoa on tiedossa tuhat euroa osaketta kohti.
PHP Holdingin hallituksen esitys edellyttää toteutuakseen yhtiökokouksen päätöksen, ja rahat tulevat tilille maaliskuun lopulla.
Yhtiö jakaa osinkoja kaikkiaan 202 miljoonaa euroa. Summa on merkittävä piristysruiske koko maakunnalle. Muutamassa vuodessa yhtiö on jakanut lähes miljardin osingot.
Omistajia yhtiössä on 37 000. Määrä on vuosien saatossa puolittunut ja omistus on keskittynyt. Puolet koko osakekannasta on kahdenkymmenen suurimman osakkaan hallinnassa.
Vanhasta puhelinosuuskunnan jäsenkirjasta on kannattanut pitää kiinni. Kun uusi osinko on jaettu, on omistaja muutamassa vuodessa saanut lähes 10 000 euron osingot. Vuosituhannen alussa osinkoa maksettiin noin tupakka-askin hinnan verran eli yhdeksän euroa.
Yhtiön toimitusjohtaja Ari Turunen ymmärtää niitäkin, jotka ovat omistuksistaan luopuneet.
– Olen sanonut, että osakkeesta kannattaa pitää kiinni, mutta ymmärrän niitäkin, jotka ovat osakkeensa myyneet.
– Enimmillään osakeparista on maksettu 4 000 euroa ja onhan se nätti raha, Turunen toteaa.
Viime vuosien osingot ovat piristäneet maakunnan liike-elämää merkittävästi.
– Talousalue on kokonaisuudessaan hyötynyt miljoonista, ja rahat ovat tulleet varmasti monelle tarpeeseen, kun on ollut monenlaista koettelemusta kuten korona, Turunen pohtii.
PHP Holdingin osakkeen arvosta maakunnassa on viime aikoina keskusteltu. Yritys itse ei ole arvoon ottanut kantaa. Jotain suuntaa osakkeen arvosta antaa yhtiön 18 prosentin omistus Finda Telecomissa ja yhtiön lähes 55 miljoonan rahavarat, jotka jäävät osingonjaon jälkeen. Näin laskettuna osakkeen arvoksi saadaan lähes 1 100 euroa.
Osakkeita on viime vuoteen saakka ostohaluiset tavoitelleet, mutta aivan viime aikoina ei ole enää kirjeitä osakkeenomistajille tullut. Kun viimeinen iso osinko on jaettu, vähenee oletettavasti ostajien kiinnostus ja ostotarjouksetkin pienenevät.
Tulevina vuosina vastaavia osinkopotteja ei ole enää tiedossa omistajille. Toimitusjohtaja Turunen on yrityksen ainoa palkkalistoilla oleva.
Paljonko Pohjoishämeen puhelin on jakanut?
Anonyymi
2
210
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi niitten pitäis alkaa jakaa yhtään mitään ?
- Anonyymi
up
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986328KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555825Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602813Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072248Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071938- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098