Suomessa on noin 220 000 rekistöröityä venettä. Jokaiselle 500 euron vero, ja tuotto ukrainaan. Yli 100 miljoonaa niitä tarvitseville.Samalla hallituksen ilmastotavoitteet olisivat lähempänä. Kumma juttu ettei ole otettu käyttöön, kun kaikkea muutakin verotetaan..Raision kaupunki lahjoittaa ukrainaan naurettavan summan 25 000 euroa.
VENEVERO ÄKKIÄ VOIMAAN
7
116
Vastaukset
- Anonyymi
Skuutit verolle. Sukset myös, ei niitä normaali ihminen tarvitse.
Meikit ! Suomalaiset naiset on kauniita ilmankin. - Anonyymi
Venevero olisi tosiaan hyvä. Veneet on arvokkaita eikä niihin köyhillä ole varaa, joten maksukykyä siellä olisi. Veron voisi porrastaa autoilun tapaan mitä tehokkaampi moottori sen isompi vero.
- Anonyymi
Paljonko olet itse lahjoittanut Ukrainaan?
- Anonyymi
Pienet tulot pieni lahjoitus 100 euroa,ja yksi 30 euroa maksava puhelu juurikin nyt yle tv1.
- Anonyymi
Heh…
- Anonyymi
Eihän veneiden moottoreissa ole mitään katalysaattoreita ja muita saastehärpäkkeitä lainkaan, joten miten niillä saa edes ajella ylipäätään ja suoltaa paskaa suoraan mereen?
- Anonyymi
Sähkömoottorit yleistyy myös veneisiin. Kunnon vero vaan kehiin, niin sähköistyminen nopeutuu veneissäkin. Öljyvanat vaan lilluu vedessä, kun veneilijät ovat lähdössä saastuttaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059533
- 494681
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421951- 241650
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131401Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401319Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54927Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30913Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31912