Suomi vuorokaudessa NATOon

Anonyymi

IltaSanomissa julkaistiin 13.3. meille suomalaisille tärkeä viesti:

"NATON entinen pääsihteeri Anders Fogh Rasmussen sanoo, että Suomi ja Ruotsi voitaisiin hyväksyä Naton jäsenmaiksi yhdessä yössä. Asiasta uutisoi alunperin Radio Free Europe/Radio Liberty.

Vuoteen 2014 Naton pääsihteerinä toimineen Rasmussenin mukaan Nato on valmis toivottamaan tervetulleiksi sekä Suomen että Ruotsin.

– Mielestäni olisi Suomen ja Ruotsin oman edun mukaista liittyä Natoon juuri nyt. Molemmilla mailla on nyt mahdollisuus. Putin on nyt kiireinen muiden asioiden parissa, joten tuo mahdollisuus saattaa pian sulkeutua, Rasmussen kertoo.

Rasmussenin mukaan Suomen ja Ruotsin liittyminen Natoon välittäisi presidentti Vladimir Putinille erityisen tärkeän viestin, ja sitä voitaisiin pitää merkittävänä tappiona Putinille vallitsevassa tilanteessa.

RASMUSSEN sanoo, että Putinin pakkomielle Neuvostoliiton suuruuden palauttamisesta on ajanut Venäjän kansainväliseksi hylkiöksi."

Mitä ihmettä enää odotamme tapahtuvaksi, vai ovatko päättäjämme kykenemättömiä kantamaan vastuunsa Suomen turvallisuudesta?

Venäjä on aina ollut suomeen hyökkäävä valtio, niin on uhka nytkin.

6

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päätäjät ovat tekemässä jättimäisen rikoksen jos tähän tarjoukseen ei tartuta. Hiostorian kirjoittajat ja suomen kansa eivät päätä silittele jos tilaisuus liittyä rauhan-Natoon nyt hukataan. Naton alueella ei ole sotia.

    • Anonyymi

      Vatulaatio tietää nämä asiat paremmin kuin Naton nykyistä edellinen pääsihteeri, eli jäsenhakemus on äärimmäisen monimutkainen prosessi.

    • Anonyymi

      Olen samoilla linjoilla Rasmussenin kanssa. Täytyy myöntää pähkäilin itsekin, että onko juuri nyt se oikea hetki liittyä, kun Ukrainassa on sota, mutta ajattelin että siinä mielessä olisi, koska rajoillamme on nyt rauhallista ja Venäjän keskittyminen on vain Ukrainassa.

      Nyt kun sain vahvistusta ajatukselleni, niin tietenkin se ns. paras hetki olisikin juuri nyt. Siis hakea jäsenyyttä. Toisaalta ihmettelen miksei Nato voi yksinkertaisesti kutsua meitä jäsenekseen, kuten Baltteja? "Meitä" voi sisältää siis myös Ruotsin)

      Kun Suomi vatvoo ja aloittaa selvitystyön siitä, että voisimmeko mahdollisesti aloittaa jo vähintäänkin harkinnan Nato-keskustelusta tai sen aloittamisesta, niin onhan se nyt naurettavaa.

      Rasmussen tunnetaan kieltämättä ns. "Nato-haukkana", mutta ei se minua haittaa. Luin joskus, että silloin kun hän oli Naton johdossa hän istui Putinin kanssa kasvokkain jossain lounaalla neuvottelemassa Natosta. Putin kertoi tietysti omat kielteiset näkemyksensä ja toiveensa Naton suhteen, mutta Rasmussen vaan vastasi, että eipäs kun Natoa tulee vain vahvistaa. Putin oli poistunut puhisten kiukusta pois siitä pöydästä.

      • Anonyymi

        Puolustusliitto Naton periaate on että sinne haetaan, ei sieltä tulla hakemaan. Sinne haetaan omasta tahdosta.


    • Anonyymi

      Niin sanoi joku natosta potkut saanut EX-tyttöystävä...

    • Anonyymi

      Kyllä me mennään Natoon. Se on selvä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1626
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      55
      1278
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      186
      1043
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      51
      1006
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      76
      988
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      37
      935
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      57
      841
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      206
      824
    9. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      153
      793
    10. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      111
      783
    Aihe