https://www.iltalehti.fi/iltv-paivarinta/a/f42208bc-ec1c-4a8b-be6d-104445ae9f1c
Salonius-Pasternak toivoo Suomen valtionjohdon selvittävän, mitä Andersson oikein tarkoittaa
Salonius-Pasternak toivoo Suomen valtionjohdon selvittävän, mitä Andersson oikein tarkoittaa
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ruotsin pääministeri on Magdalena Andersson.
Suomen tuleva pääministeri on Vasemmistoliiton johtaja Li Andersson.
naispuolue ei voi nousta siihen asemaan
Eipä nouse vasurien liittymä koskaan pääministeripuolueeksi.
Nyt Kreml näyttää mihin vasuriajattelu johtaa kun se pääsee liiaksi valtaan käsiksi!
Putinin puolue ”Yhtenäinen Venäjä” on kokoomuksen sisarpuolue..
Sitä on niin monensorttista sisarusta, varmaan murhaaja Putlerillakin on, vaan tuskin häntä siitä tuomitaan!
Putin on kieroilija; kremlin propaganda sanoo menneensä pelastamaan Ukrainaa natseilta, samaan aikaan Putinin hallinto tukee länsieuroopan äärioikeistopuolueita, ja -piirejä.
ja rakentaa suomen demarien kanssa kaasuputkia...saksassa asiasta kohu!
Tuskin nyky Venäjällä, Putinilla on mitään selkeätä länteenverrattavaa poliittista suuntaa.
Lähinnä voi todeta, että Venäjän idea on laajentuminen, jolloin haluaa puskurivaltioita ympärilleen.
Mutta Suomi on venäläisille länsivaltio ja siten eriasia kuin nämä jotka kuuluivat aikoinaan Neuvostoliittoon.
Se olisi ideaali tilanne kun Ruotsi ja Suomi liittyisivät Natoon saman aikaisesti.
Mutta pahoinpelkään, että Ruotsi tuntee olonsa turvatuksi kun Suomi on Nato-jäsenyyden saanut.
Silloin Ruotsin kaikki rajanaapurit ovat Natossa.
Saksahan sitä kaasua on halunnut ensisijaisesti, siksi putkea sinne rakennetaan.
Venäjä ei näe omaa parastaan vaan on taas pistämässä nuoria miehiään arkkuun urakalla. Se mihin Venäjän pitäisi alkaa siirtymään on demokratia koska silloin hallinto olisi leveämmällä pohjalla ja Putlerin kaltainen sekopää siirrettäisiin tehtäviin, joissa sekopäisyys ei niin haittaisi! Voisihan hänestä tehdä Pakkasukon, joka jakaa ylläreitä lapsille kautta koko Venäjän!
NATO naapurina on varma rauhan takuu ellei itse aloita möykkäämistä. Olisi siten parasta vaatia jotta Ukrainakin liittyisi NATO jäseneksi ja Venäjä siirtyisi vapaan demokratian kannalle jolloin he voisivat keskittyä oman taloutensa ja suuren maansa rakentamiseen kuntoon, jossa kaikki kadehtisivat heitä!
Joo, Venäjä Natoon niin ongelmat katoaa.
sekin vielä
Mites tää liittyy demareihin?
Anderson on demari.
Nyt olisi aika lakkauttaa vasemmistoliitto. Ja Andersson voi muuttaa kätyreineen ja myyrineen venäjälle. Vittu on niin kuin joku kremlin tiedottaja.
Jos joku olisi sanonut kaksi vuotta takaperin, että vasemmistohallitus vie suomen natoon, olisin nauranut maha kippurassa, mutta nyt se on todella tekemässä sen ja menee kokoomuksen maine lopullisesti nato hankkeen puuhamiehenä.
jaha
Ketä Anderssonia tarkoitat? Mikä on aiheena?
Hih
No suomi on jo NATOSSA, mutta nämä vasurit (lue suomen kommunistinen puolue) ei vaan uskalla sanoa sitä ääneen. Suomalaisten turvallisuudesta viis.
Jaa, onko kukaan kertonut presidentti Niinistölle, että Suomi on jo Natossa?
Taitaisi ukko Mäntyniemestä ärähtää ja maantie viestintuojalle maittaa.