Oletko jo siirtänyt pankkitalletuksia tai muita sijoituksia pois Suomesta Venäjän invaasion pelossa? Ja jos olet niin mihin?
Oletko jo siirtänyt varoja muualle?
18
1752
Vastaukset
- Anonyymi
Olleet jo pitkään ulkomaisessa pankissa, koska suomessa ei makseta korkoa. Pienehkö vajaan kymppitonnin siirto kotimaiselle tilille ja pientä käteisen nostoa. Siinä toimenpiteet.
- Anonyymi
Olen aikeissa siirtää. Ruotsalaipankit luulisin olevan turvallisin ja kätevin vaihtoehto. Käynti pankkikonttorissa kun on välttämätön tilin avaamisessa. Uskoisin turvallinen vaihtoehto olevan myös hajautetut suorat osakeomistukset ruotsalaisissa suuryhtiöissä. Niiden osakasluetteloista ei nimi niin vain häviä.
Hetkeäkään en täysin luota suomalaisten pankkien turvallisuuteen laajamittaisessa kyberhyökkäyksessä, kun tekijänä on valtiollinen toimija. Voi olla pankkitili äkkiä nollilla, kun asiakkaan tiedot katoavat pankilta. Samaa voisin sanoa suomalaisten pankkien rahastoyhtiöistä.
Ulkomaiset nettipankit myös unohtaisin (BN).- Anonyymi
Pankkikonttorissa ei ole pakko käydä, ruotsalaisen pankin tilin voi avata kotikoneella ja tehdä myös talletukset kotoa käsin suomalaisen pankin tunnuksilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pankkikonttorissa ei ole pakko käydä, ruotsalaisen pankin tilin voi avata kotikoneella ja tehdä myös talletukset kotoa käsin suomalaisen pankin tunnuksilla.
Mikä sellainen oikea ruotsalainen pankki on, jossa ei tarvitse käydä tiliä avattaessa? Nordnetia en oikein pankiksi laskisi, vaikka sillä Ruotsissa pankkipalveluja onkin.
- Anonyymi
Ruotsiin ei saa enää tiliä ellei ole siellä kirjoilla. Laki muuttui kun Danske Bank, Swedbank ja Nordea kärähti rahanpesusta.
Putinin pelossa kokeiltu homma!- Anonyymi
Huomenna menossa taas Tallinnaan. Avaan sitten vaikka lähimmässä SEBin konttorissa tilin. Riitääkö ensitalletus 10k€ Nordean tililtä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomenna menossa taas Tallinnaan. Avaan sitten vaikka lähimmässä SEBin konttorissa tilin. Riitääkö ensitalletus 10k€ Nordean tililtä?
Sen nyt ryssä vallottaa ekaks eli ei sinne rahoja kannata laittaa
- Anonyymi
Mieleenikään ei ole juolahtanut, että teurastaja Putler hyökkäisi Suomeen. Norwegianissa minulla on tosin ollut tili jo vuosia ennen Ukrainan sodan alkua.
- Anonyymi
Kultaa ja käteistä.
- Anonyymi
Kummastakaan tuskin iloa, jos on tilanne päällä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kummastakaan tuskin iloa, jos on tilanne päällä
Nimenomaan noista on iloa. Sekä hyvästä fyysisestä kunnosta, liikkumakyvystä sekä henkilökohtaisesta aseistuksesta. Digitaaliset palvelut lakkaavat pelaamasta nopeasti, kun on oikeasti tilanne päällä.
- Anonyymi
Mihin pankkiin tai ulkomaiseen nettipankkiin kannattaisi siirtää talletuksia Venäjän invaasion pelossa tällä hetkellä siis 2024?
- Anonyymi
Netissä tuli vastaan vastaava jossa 22.000 EU talletussuojan varassa ja jossa 2kk noin 6% etu ja sen jälkeen se 4% tai jos yritys kysymyksessä niin se 5% vuodessa tyylin muusta en tiedä.
Kivat edut ainakin myös näyttää olevan shellissä jossa kk maksutapaedut se 140 tienoilla noin on suuntaan sun toiseen ehkä.
vivid.money/r/davy53K/3
Jotkut investoi matalaisiin bondeihin ja minimi kuluisiin ETF ja hajauttaa eri erillään ties monta eri suuntiin. - Anonyymi
Kiitti.
Liittynyt nyt myös mukaan.
Pirteä ja selkeä on sovelluksen käytettävyys käytössä ja pikku yllätys myös kiitokseksi ei paha ollenkaan. - Anonyymi
Suomi, Eu, Nato, sopimusmaa, kaikki voivat tehdä hankalaksi siirtää rahaa sinne sodan alettua.
- Anonyymi
Kutakuinkin ehkä näinpäin.
https://traderepublic.com/fi-fi/referral?code=c3cxdct0- Anonyymi
Lahja sekin jollekulle.
This Christmas we have a little present for you and your friends.
Invite your friends. If they join Trade Republic before 4 January and start investing, you both will get up to 6 % p.a. interest in January on your cash up to 10,000 € on top of 10 € in stock. Paid out on February 1st.
Merry interest!
Investment carries risk. Interest rate currently distributed is a gross annual rate. The interest is subject to income tax. All funds in the cash account are legally protected up to €100 000 per investor.
© Trade Republic Bank 2024
Brunnenstraße 19-21, 10119 Berlin. District court Charlottenburg HRB 244347 B.
Represented Andreas Torner, Gernot Mittendorfer, Christian Hecker, Thomas Pischke
- Anonyymi
Myös ehkä tämä en tiedä hyvä vaihtoehto arkeen.
https://lightyear.com/profile/davy754
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä392155Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2021774- 981455
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421245- 1151167
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1351072Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251038- 74970
- 70930
- 250886