Pelottaako muita Venäjä

Anonyymi

Ne saartoivat Ukrainan mustanmeren puolelta.. ajatus tuli saman tien päähän, että tuon ne tekevät suomellekin, Ruotsi on helppo ottaa haltuun estääkseen avun Norjasta, ja kun vesillä lipuu venäläisten sotalaivat, niin olemme motissa ja helppo nakki.. sitten ne liukuvat lapista alaspäin, vähiten vastarintaa.. en pelkää niinkään henkeni puolesta, mutta Suomen ja läheisteni.. olen hajonnut aivan täysin, ja on vaikea kuvitella tulevaisuutta, jos maailma näyttää tältä.

3

123

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, ahdistaa lähes kaikkia. Ihmisillä on eräänlainen on-off -kytkin, joka toimii eri ihmisillä eri tasoisesti. Jotkut elävät vaaleanpunaisten pilvilinnojen maailmassa, jossa mikään ei pysty heitä uhkaamaan, toiset elävät taas hajalle pommitetun hiilenmustan maailman mielikuvissa. Itse edustan jälkimmäisiä.

      Aika vähän tavallinen ihminen tässä voi tehdä. Mieti itse, mihin ja minkä verran voit varautua, ja mihin et. Sängyn pohjalle tutisemaan jääminen ei kuitenkaan hyödytä ketään. Itselläni on varautumista kevyempiin vaihtoehtoihin ja se lopullinen menolippu pois elämästä niiden pahempien skenaarioiden varalta.

      Ota huomioon, että massiivinen kriisi voi olla muutakin kuin suora sotilaallinen hyökkäys. Massiivinen inflaatio itsessään on uhka köyhimmille ja hauraimmassa tilanteessa oleville. Sitten tietysti kaikki kyberjutut.

    • Hei,

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän erilaisissa kriisitilanteissa. Kannattaa ottaa rohkeasti yhteyttä ja keskustella omista tunteista ja ajatuksista. Ajatusten vaihtaminen ulkopuolisen tahon kanssa voi helpottaa ja tuoda myös uusia näkökulmia.

      Tässä myös vinkkejä joista voi olla hyötyä, kun uutiset sodasta huolestuttavat: https://mieli.fi/uutiset/kuinka-huolehtia-mielenterveydesta-kriisin-aikaan-14-vinkkia/

      Näihin auttaviin tahoihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä:

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Ukrainan kriisi on aiheena useammassakin ryhmächatissä ja aiheesta on keskustelua myös keskusteluryhmissä.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Mää sanoisin että nauttikaa elämästä jos venäjä joskus hyökkäis suomee ja alotatte pelkää nyt elätte loppuelämän pelossa eli vasta kun pommi tulee toho pihalle eletään iha normaalia elämää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      144
      1396
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      97
      1115
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1013
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      817
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      774
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      750
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      707
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      685
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      651
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      630
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      34
      628
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      197
      613
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      101
      547
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      534
    16. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      493
    17. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      491
    18. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      482
    19. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      476
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      468
    Aihe