Putin totesi ettei demokratia ja kehitys sovi heille.
Tälläkin palstalla naureskeltiin viime vuosiin asti Paavo Väyrysen väitöskirjan arviolle, että Neuvostoliitto olisi ikuinen. Ei huomattu, että myös Putinilla oli tuollainen ajatus.
Naton puolustajat männä vuosina kyllä toivat esiin sen, että Venäjä on arvaamaton ja saattaa ryhtyä sotatoimiin naapureitaan vastaan.
Tälläkin palstalla tuota keskustelua on käyty, ja noilla samoilla argumenteilla.
Yksi kuvaava episodi oli silloisen puolustusministeri Häkämiehen Venäjä, Venäjä, Venäjä lausahdus vuonna 2007. Siitä nousi suoranainen puolustuspoliittinen hulabaloo, presidentti Halonen eturivissä Häkämiehen lausuntoa teilasi mm Tuomioja (kuinkas muuten), Heinäluoma ja muut johtavat dfemarit, ja kepukin sanoutui irti Häkämiehen sanoista. Häkämiehen puolesta puhuivat lähinnä kokoomuslaiset, Niinistön, silloisen puhemiehen, johdolla.
Jos tätä palstaa tarkastelee, niin huikeimmat perustelut Natoon liittymistä vastaan on esittänyt Mielipidepankki, siinä on sana tapunut vaikka mihin uhkakuvaan kun Natolla on meitä peloteltu. Onkin surkuhupaisaa lukea samaisen MPP:n kiihkoa nyt, kun hän puolustaa Natoa. Argumentit ovat kääntyneet 180 astetta välillä muutaman piruetin tehden.
Olisko MPP ja aito-arskan ym SETAlaisten pelko tuolla, jonka voi kiteyttää Venäjän kirkonpään saarnaan. Kirill sai Putinilta lahjaksi 32 metrisen upean veneen, jota tuskin veneeksi voi jahtia edes sanoa. Samoin Kirill ranteessaan 30 000 euron kello näkynyt.
https://yle.fi/uutiset/3-6742729
Halonen meni halpaan heidän kanssaan myös, kissa palkkioksi, ja muutakin
1
86
Vastaukset
- Anonyymi
Tosi on !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380