Tunnistaisiko joku: vähän rahapuun näköinen, mutta ohuet sahalaitaiset lehdet. Siis pienet lehdet joka tapauksessa, suurinpiirtein sormenpään kokoiset. Runko vähän puumainen, kasvattaa vänkkäräoksia, korkeus n. 15 cm. Ilmiselvästi ei tykkää pimeästä (= tiputtaa lehtiä) eikä liikakastelusta - saas nähdä selviääkö hengissä. Tuntuu viihtyvän auringossa. Tullut meille aikoinaan pienessä kukkakaupan muoviruukussa. Tunnistaisiko joku tämän huonekasvin?
Mikä huonekasvi?
9
166
Vastaukset
- Anonyymi
Yllöpito on jo kaksi kerta poistanut kommenttini, jossa olen asiallisesti kysynyt kasvin kukkimista, onko kukkinut. Mitä sääntöjen vastaista?
- Anonyymi
Joku maksaruoho ilmeisesti.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Maksaruohokasvit - Anonyymi
Pensasportulakka...arvaus
- Anonyymi
Ei ole maksaruoho. Huomaa, että lehdet ovat sahalaitaisia ja runko puumainen, siis kova. Pensasportulakka on lähellä, mutta edelleen lehdet ovat sahalaitaisia. Ei ole kertaakaan kukkinut. Tuntuu kestävän hyvin kuivuutta, mutta ei pimeyttä. On nyt entistä surkeamman näköisessä kunnossa. Muuton jälkeen oli muutaman kuukauden ilman auringonvaloa ja taisi ottaa siipeensä siitä, plus taisi tulla kastelua yhden kerran liikaa.
- Anonyymi
Etkö katsonut linkkiä, maksaruohoissakin on sahalaitaisia lehtiä ja runkokin sopii hyvin, mutta voi olla joku muukin.
- Anonyymi
Kuolleena ja kuivaneena oksat katkeavat ihan napsahtaen, siis puuvartinen. Tv. aloittaja.
- Anonyymi
Tässä kuva kasvin puolikuolleesta oksanpätkästä, jossa pari lehteä ja jota yritän saada kasvattamaan juuria, toistaiseksi tuloksetta:
https://aijaa.com/khI2Sw
Tunnistaisko joku?- Anonyymi
Tulilatva luulisin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulilatva luulisin
Kiitos, sehän se!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1046684KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3706264Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603123Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112604Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072256- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191673Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341395Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811350- 731237