Mikä huonekasvi?

Anonyymi

Tunnistaisiko joku: vähän rahapuun näköinen, mutta ohuet sahalaitaiset lehdet. Siis pienet lehdet joka tapauksessa, suurinpiirtein sormenpään kokoiset. Runko vähän puumainen, kasvattaa vänkkäräoksia, korkeus n. 15 cm. Ilmiselvästi ei tykkää pimeästä (= tiputtaa lehtiä) eikä liikakastelusta - saas nähdä selviääkö hengissä. Tuntuu viihtyvän auringossa. Tullut meille aikoinaan pienessä kukkakaupan muoviruukussa. Tunnistaisiko joku tämän huonekasvin?

9

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yllöpito on jo kaksi kerta poistanut kommenttini, jossa olen asiallisesti kysynyt kasvin kukkimista, onko kukkinut. Mitä sääntöjen vastaista?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pensasportulakka...arvaus

    • Anonyymi

      Ei ole maksaruoho. Huomaa, että lehdet ovat sahalaitaisia ja runko puumainen, siis kova. Pensasportulakka on lähellä, mutta edelleen lehdet ovat sahalaitaisia. Ei ole kertaakaan kukkinut. Tuntuu kestävän hyvin kuivuutta, mutta ei pimeyttä. On nyt entistä surkeamman näköisessä kunnossa. Muuton jälkeen oli muutaman kuukauden ilman auringonvaloa ja taisi ottaa siipeensä siitä, plus taisi tulla kastelua yhden kerran liikaa.

      • Anonyymi

        Etkö katsonut linkkiä, maksaruohoissakin on sahalaitaisia lehtiä ja runkokin sopii hyvin, mutta voi olla joku muukin.


    • Anonyymi

      Kuolleena ja kuivaneena oksat katkeavat ihan napsahtaen, siis puuvartinen. Tv. aloittaja.

    • Anonyymi

      Tässä kuva kasvin puolikuolleesta oksanpätkästä, jossa pari lehteä ja jota yritän saada kasvattamaan juuria, toistaiseksi tuloksetta:

      https://aijaa.com/khI2Sw

      Tunnistaisko joku?

      • Anonyymi

        Tulilatva luulisin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tulilatva luulisin

        Kiitos, sehän se!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4950
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      93
      2553
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2536
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      197
      2361
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1851
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      350
      1251
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1169
    Aihe