Onko tämä oikeaa tietoa?

Anonyymi

Mitä sanotte esimerkiksi sepelvaltimotauti potilaat?

https://www.is.fi/terveys/art-2000008686165.html

Itselläni on pahenevaa kipua jaloissa(jalkaterät ja varpaat) ja käsissä(kämmenet ja sormet) ja nestettä tuntuu kertyvän jalkateriin (monet kengät eivät mahdu enää) kämmeniin(sormet turvoksissa) ja kipu on todella ilkeää ajoittain ja makuulla usein vaan pahenee.

Lievä sepelvaltimotauti todettu puolitoista vuotta sitten.

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö kenelläkään ole tietoa tai kokemusta sydämestä johtuvista verenkiertohäiriöistä ja kivuista? Tämä on sikäli hankala tilanne, että sydämen varjoainekuvauksessa jalka ja käsioireitani ei pidetty sydämen toimintaan liittyvinä. Ja varjoainekuvaus on tehty vuoden aikana useita kertoja. Olen joutunut sairaalapäivystykseenkin menemään, mutta oltiin sitä mieltä, että kivut ovat hermostoperäisiä, vaikka hermoratatutkimus on tehty, eikä selittänyt oireita. Nyt hljattain menin uudelleen päivystykseen oireet tarkoin paperille kirjattuna, mutta sanottiinkin, että olet jo näiden oireiden takia ollut täällä aiemmin. Se on niin helppoa sanoa noin kun apua tarvitseva halutaan käännyttää. Ja kehtaavat vielä kehottaa menemään omalle terveysasemalle, vaikka tietävät sen, että tk-lääkärit vetoavat helposti siihen, että on keskussairaalassa jo tutkittu. Joo, siis jaloissa erittäin ikävän tuntuista kipua makuuasennossakin ja se pakottaa nousemaan jalkeille. Valtimoihin koskee etenkin ranteissa ja välillä nilkoissakin. Valtimotautia ei kuitenkaan ole tutkittu muualta kuin sydämestä. Onko helsingissä todellakin jo niin, että hoitoon hakeutuvan täytyy olla saattohoitokunnossa päästäkseen hoitoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe