Alueuutiset lopetetaan

En ole huomannut YLE:n itse missään tästä tiedottaneen. Epäsuorasti esim. Salla Paajasen haastatteluista tämä on käynyt ilmi. Paajanen itse sai potkut, koska laueelliset uutiset lopetetaan.

Alueuutiset ovat olleet hyvä ja kiinnostava tapa seurata oman alueen ja vaikkapa myös toisten maakuntien paikallisia uutisia. Mnusta on törkeää, että YLE lopettaa tämän lähelle ihmisiä tulevan palvelun.
151697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Höpön pöpön pöppö.

Äänestä

Ei nyt ihan noin, koska Salla Paajanen erosi itse kun ei halunnut Ylellä muihin tehtäviin kuten itse on sanonut, ei siis saanut potkuja kuten aloittaja väittää. Ja kyllä niitä alueuutisia tv:ssä jatkossakin on mutta ilman juontajaa/toimittajaa.

Äänestä

Joo oli miten oli mut kyllä alue uutiset tyhjää.

Äänestä

Salla Paajasta tuskin moni kaipaa. Piti kuunnella jo vuosia Ajankohtaisessa punaisessa Kakkosessa.

Äänestä
  • Joo se oma "mlelipide" tuli kyllä usein esiin yleisön pyynnöistä huolimatta...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo se oma "mlelipide" tuli kyllä usein esiin yleisön pyynnöistä huolimatta...

    venäjän uutiset heti pois ryssiä ei pidä palvella

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    venäjän uutiset heti pois ryssiä ei pidä palvella

    Samat sanat, kyllä joutaa pois. Vaihdan aina kanavaa, kun näen vähääkään venäläisiin liittyvää. Kun hakee jotain, vaikka veikkaus, ni ensimmäisenä pomppaa valadi. tai venäj. Että minua ottaa pattiin.

    Äänestä

Sikäli kuin Paajasen haastattelua ymmärsin, niin juonnot tv:n alueuutisissa loppuvat. Oudolta tuntuu, mutta se olisi kyllä linjassa sen kehityksen kanssa, joka on pitkään tapahtunut Radio Suomessa: siellähän alueuutiset on nykyisin lähinnä vitsi.

Äänestä

YLE-veroa maksetaan myös maakunnissa - voisi odottaa, että maakunnissa tehtäisiin myös kunnollista sisältöä. Aluetoimituksia tuskin kannattaa pitää pelkkää ohjelmavirtaa varten.

TV:n juontamaton alueuutislähetys oli kyllä täysi skandaali. Onneksi meillä on poliitikot, jotka saavat toimia median vahtikoirina YLE:n ollessa kyseessä.

Äänestä

Venjälläkin halutaan kaikki alueellinen tukahduttaa ja luoda käsitys uudesta yhtenäisestä venäjää. Yle menee samaan suuntaan kuin venäjän media.

Äänestä

Uudet alueuutiset ovat järkyttävän huonoja, koko uudistus oli täysi floppi Yleltä. Oli niin mukava seurata maakuntien uutisia ja saada ihmisläheisiäkin uutisia katsottavaksi. Nyt uutiset ovat kuin pari sometarinaa ja tämä on todella surullista, koska Ylellä osattaisiin tehdä myös laadukasta sisältöä, kuten ennen näidenkin suhteen tehtiin.

Äänestä
  • Alueuutiset ovat todellakin flopanneet. Paikallisia aiheita on vähän, ja niistäkin osa esitetään vain otsikkoina ruudulla. Samat uutiset esitetään useiden alueiden lähetyksissä. Mitä Ylen aluetoimituksissa nykyään tehdään - vai onko niitä enää olemassakaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Alueuutiset ovat todellakin flopanneet. Paikallisia aiheita on vähän, ja niistäkin osa esitetään vain otsikkoina ruudulla. Samat uutiset esitetään useiden alueiden lähetyksissä. Mitä Ylen aluetoimituksissa nykyään tehdään - vai onko niitä enää olemassakaan?

    Yle lopettaa alueuutiset juuri siksi, kun ihmiset haluaisivat niitä katsoa. Ylellä on veronmaksajien pakkoverolla saatua rahaa 500 miljoonaa käytettävissä, joten ei tarvitse välittää siitä, mitä maksajat haluavat katsoa, vaan lähetetään tyhjänpäiväistä paskaa, koska pakkoverolla saadaan 500 miljoonaa joka tapauksessa.

    Äänestä

Jos alueuutiset lopetetaan,niin tuleeko tilalle,
jotakin maikkarin paskaa jatkuvineeen uusintoineen.
Yle on aivan maikkarin talutusnuorassa.
Ohjelmat senmukaisia.

Äänestä

Lopetettavaksi, kyllä.
Kenttätoimittajien sanoista ei saa mitään selvää, kun se on puuromaista, ettei saa selvää, mitä toimittaja sanoi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

En ole huomannut YLE:n itse missään tästä tiedottaneen. Epäsuorasti esim. Salla Paajasen haastatteluista tämä on käynyt ilmi. Paajanen itse sai potkut, koska laueelliset uutiset lopetetaan.

Alueuutiset ovat olleet hyvä ja kiinnostava tapa seurata oman alueen ja vaikkapa myös toisten maakuntien paikallisia uutisia. Mnusta on törkeää, että YLE lopettaa tämän lähelle ihmisiä tulevan palvelun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu