Muistatteko TRUSTIVAPAA BENSIINI ja SUOMEN PETROOLI

Anonyymi

Eräs toisen maailmansodan jälkiseuraus Suomessa oli, että tänne oli päästettävä venäläiset tekemään tiliä mm. moottoripolttoaineiden myyntiketjulla. Maatalous koneellistui ja traktorit olivat bensa/petroolikäyttöisiä.
Polttoaineiden jakelupaikoilla komeilivat kyltit TRUSTIVAPAA BENSIINI (TB) JA SUOMEN PETROOLI (SP). Petrooli polttoaineena on mennyttä aikaa mutta tämä Trustivapaa Bensiini (TB) on edelleenkin ajankohtaista. Tämän Suomenkin TB:n taustalla ja isäntänä on venäläinen suuryhtiö LUKOIL. Se on venäläisten oligarkkien omistama ja myös Putinilla lienee sormensa pelissä.
Tästä johtuen jokainen euro, joka annetaan Lukoilille, tukee Venäjän sotaretkeä Ukrainaan ja vahvistaa Venäjän mahdollisuuksia suunnitella ja mahdollisesti tehdä muitakin vastaavia retkiä - en tarkoita tällä Suomea!

10

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkujaan se oli saksalainen yhtiö, mutta sotien jälkeen saksalainen omaisuus meni Neuvostoliitolle.

      • Anonyymi

        No ei ollut. Oli suomalainen.


    • Anonyymi

      Teboilin polttoaine tulee pääsääntöisesti Nesteen jalostamoita ja loput samasta puulaakista kuin Abc-ketjulle. Meidän pitää olla looginen boikoteissa. Nokian renkaat omistaa Vianor-ketjun, Nokia valmistaa renkaita Venäjällä ja rahoittaa Putinin sotaa Ukrainassa. Ukrainan Presidentti on vaatinut että Länsimaiden yritysten pitää lopettaa toiminta Venäjällä.
      Kun ostat nokialaiset renkaat tai asioit Vianorilla niin tuet Putinin sotaa.

      • Anonyymi

        Joojoo taas samaa vääntöä. Abc:n voitot ei mene Venäjälle toisinkuin Teboilin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joojoo taas samaa vääntöä. Abc:n voitot ei mene Venäjälle toisinkuin Teboilin.

        Miksi ei ymmärretä luettua. Yhtä lailla Nokian renkaat ja Vianor tukee Venäjän sotaponnisteluja. Lähtökohtaisesti jos suomalainen yritys saa toimia Venäjällä niin Venäläinen yritys saa toimia Suomessa.


    • Anonyymi

      Aikoinaan Teboilin bensa-asemat oli sijoitettu myös strategisesti oikeisiin paikkoihin. Öljysäiliöt piti pitää täynnä, jotta niistä olisi voinut tankata venäläisiä tankkeja hyökkäyksen aikana.

      • Anonyymi

        Ei hirveen hyvin pansssarivaunu kulje, jos laittaa öljyä polttoainetankkiin.


    • Anonyymi

      Toivottavasti ymmärrätte semmoisen asian että Teboilin julkinen boikotointi ja julkinen boikottiin kehottaminen ja yllyttäminen on Venäjän sisäisiin asioihin sekaantumista. Venäjä kyllä tarkkailee Suomen otsikoita ja puheenaiheita ja siellä pistetään merkille kaikenlainen kansankiihotus. Voi käydä niinkin että Venäjä katsoo parhaaksi ryhtyä turvaamaan Teboilin toimintaedellytyksiä täällä paikan päällä.

      • Anonyymi

        Ei tartte Putinin tänne tulla, vasurit hoitelevat asiat paikallisesti kuntoon. Heillä on suora yhteys Kremliin. Samoin kepulla - entinen pääministeri Esko Aho hoitelee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tartte Putinin tänne tulla, vasurit hoitelevat asiat paikallisesti kuntoon. Heillä on suora yhteys Kremliin. Samoin kepulla - entinen pääministeri Esko Aho hoitelee.

        Joku on jossain kirjoittsnut, että täälläkin on kaksi ”putleria”??


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1263
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      699
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      676
    Aihe