Ukrainaa, ukrainalaisia, avoimia yliopistoja, palveluja, hoitojonojen ohi menoa, ilmaisia lääkäreitä ja terapiaa, koulutusta, työpaikkoja, tulkkeja... anteeksi pakolaiset, mutta Suomi toimii aina näin ensin. Tämä maa hypettää ulkomaalaiset ja sitten alkaa pudottaa heidät yksi kerrallaan.
Tiedän että on sotatila ja sen takia suuri avuntarve, mutta kuitenkin, jäitä hattuun nyt Suomi. Onko aikomus asuttaa maa pikapikaa, jotta niitä "filippiiniläisiä" hoitajia ei enää tarvitakaan? Työvoimapulaan ajetaan ratkaisua?
Mites sitten meidän käy, kun Venäjä alkaa pommittaa itärajaa? Lähdemmekö evakkoon me 5,5 miljoonaa plus maahanmuuttajat, pakolaiset yms? Mihin me lähdetään, Ahvenanmaalleko? Tukholmaan?
Tiedän että on sotatila ja sen takia suuri avuntarve, mutta kuitenkin, jäitä hattuun nyt Suomi. Onko aikomus asuttaa maa pikapikaa, jotta niitä "filippiiniläisiä" hoitajia ei enää tarvitakaan? Työvoimapulaan ajetaan ratkaisua?
Mites sitten meidän käy, kun Venäjä alkaa pommittaa itärajaa? Lähdemmekö evakkoon me 5,5 miljoonaa plus maahanmuuttajat, pakolaiset yms? Mihin me lähdetään, Ahvenanmaalleko? Tukholmaan?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Entäs Ruotsin jälkeen? Taitaa loppua manner maailmasta.
Tuota monasti aatelluki, jos kansa joutuisi pakenemaan Haaparannalle tulisi se olemaa eruttäin vaikea. Oulusta pohjoiseen on monia siltoja. Niiden rajäyttämisten jälkeen hukkuisikohan monikin virtaaviin jokiin?
Niinpä. Suomi on saari, ainakin rannikkomaa. Maan kantokyky tulee vastaan aina kuitenkin jossain vaiheessa ja varsikin silloin kun tykkituli ampuu peräpäätä. Aina pitää muistaa se tosiasia, että toisen maailmansodan aikana Neuvostoliiton tarkoitus oli jakaa Suomi kahtia, eli Raatteesta Ouluun poikki koko maa. Pohjoinen heille, etelä muuten haltuun. Vs. Hanko ja luovutettu alue.
Jos pakolaisvirta joutuisi lähtemään ainoaan suuntaan mihin mennä eli länteen, vaikeuksia tulisi varmasti meren ylityksen kanssa. Sotatilanne sotkisi muutenkin yhteydet Ruotsiin ja Norja natomaana tuskin olisi ottamassa vastaan miljoonia suomalaisia. Lapin kauttakaan ei ole turvallista joukkopakoa ajatella. Ja Viro, Latvia ja Liettua ovat melko poisuljetut nekin natojäsenyydenkin vuoksi.
Emme lähde pakoon. Meillä on puolustus kunnossa ,ja miehet tarttuvat aseisiin.
Emmekä myöskään lähde pakolaisiksi muiden maiden maalle. Ei se ole ollut ennenkään tapana. Siirtyä voi rintamalinjasta rauhallisempiin maisemiin, mutta että satoja tuhansia (miljoonia?) siviilejä lähtisi maasta, se ei ole suomalaisten juttua se.
Toivon ,että joskus samalla innolla ja yhteistyöllä autetaan meidän omia lapsia,vanhuksia yms
Laitettaisiin Suomi kuntoon.
Olisit sinä ja aloittaja olleet huolissasi tästä asiasta jo 1991 vuodesta alkaen. Miksi heräsit asiaan vasta nyt, vaikka näitä asioita on ollut 30 vuoden ajan. Mikä vasta nyt herätti puhumaan? Pieterin trollitehdasko?
Ei ollut tietokonetta minulla vielä silloin.😯
Eikö myöskään 2015 tai 2016 kun ongelmia myöskin riitti?
Minä aloittaja olen ollut huolissani rauhasta jo vuodesta 1940. Silloin lähdettiin Viipurista.
Mielestäni koko pakolaiskriisi olisi ollut vältettävissä toimimalla oikein jo sodan alkumetreillä. Ei Ukrainalla ole oikeutta sotkea koko maailmaa vaatimalla sitä ja tätä, aseita, miehiä, Natoa, puolustusta... ja sysätä sodan pakolaiset naapurimaiden kontolle ja kauemmaksikin.
Koko sota olisi vältetty heti alkuun suostumalla Venäjän tahtoon saada itäalueet hallintaansa. Olisi ollut toinen väkivallaton tie. Siihen kompromissiin nyt kuitenkin on maa menossa, mutta rauhanehdot määrittää yksinomaan Venäjä. Tuhansia taisteluissa kaatuneita, valtavasti siviiliuhreja. Koko maan infra rapautettu, kulttuuriomaisuus tuhottu. Ukrainan presidentti ei saa taputuksia minulta.