Pakote hehkutus?

Tvssä. Näitä valtion palkkaamia natohaukkoja naureskeli mahaansa pidellen. Venäjältä loppuu kännykät???? Heko heko. Kiinasta tule hyviä kännyköitä. Hauwelia ja muuta. Vastoin esim. Korean känyvienti sakkaa ja lisää työttömyyttä. Taas oma polvi paukuu. Nyt sanomalehti paperi nouse huippuhintaan jne.
1351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Suomi riekkuu etunenässä pakotteita. Renaultkin otti lusikan kauniisti käteen.
Avas Moskovasa autotehtansa ja takoo rahaa. Marini vaati Suomea kärsimän?

Äänestä

"Nuoruuden itsevarmuudella", sopii hyvin Marinin toiminnan kuvaukseksi.

Hänen pakotevaa-assaan painaa enemmän Putinin rankaisu, kuin pakotteista aiheutuvat kärsimykset EU-maille.

Äänestä
  • Marini lähti pakotekiimaan Usan narussa! Lasku tulee karmea suomalaisille.

    Äänestä

Venäjällä menee siis paremmin kuin koskaan.
Ihmetyttää miksi ne edes käyvät kauppaa lännen kanssa. Onneksi ei enää tarvitse ja saavat paremmat rahat Kiinasta.

Äänestä
  • Venäjällä on edeleen kasuvatrat, öljy ja raakaaineet. Usahan kivasti nylkyhinnoillaan nostaa niiden arvoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjällä on edeleen kasuvatrat, öljy ja raakaaineet. Usahan kivasti nylkyhinnoillaan nostaa niiden arvoa.

    Kasuvatra?
    Joku vaate?

    Äänestä

Nyt tyhmälle kansalle valkenemassa. Mitä Usan juosutytön pakotekiima johtaa!

Äänestä
  • Tyhmälle valkenee outoja asioita kun taas hyvän koulutuksen omaavalle Suomen kansalle valkenee, etyä trollit on tosi huonoja koulussa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tyhmälle valkenee outoja asioita kun taas hyvän koulutuksen omaavalle Suomen kansalle valkenee, etyä trollit on tosi huonoja koulussa.

    Kerroppa tarkemmin. Ainoa tarkoituksesi vain solvata aiheetta?

    Äänestä

Kottiseta, kotti kotti. Ota tai jätä setakotti. Koko potti.

Äänestä
  • Onko toi joku ääntämisharjoitus Pietarista?

    Äänestä

Aseyhtiöiden osakkeet ponnahtivat korkealle ja omistajille tulee iso potti Ukrainan sodan takia. Nato-maat ovat nostaneet "puolustus" budjettiaan kuten myös Suomi ja Ruotsi. Ne verorahat (tai velkarahat), joilla aseita ostetaan, ovat pois sosiaali- ja terveysmenoista, pois koulutuksesta, pois tieteellisestä tutkimuksesta, pois innovaatioista, pois rauhantyöstä — pois vihreästä siirtymästä...

Rauhaa ei aseilla turvata, ei pommikoneilla, ei ydinohjuksilla, ei atomipommeilla (vaikka atomipommein nimi "kirsikkakukka" olisikin).
Rauha turvataan yhteistyöllä, ymmärryksellä, hyväksynnällä — rakkaudella — ei vihalla ja vihan lietsonnalla.

Lasten väkivalta-kasvatus hyväksymällä väkivaltapelit ja koulukiusaaminen pitäisi ihan ensiksi kieltää. Asetehtailu ja sen yhteiskunnallinen tukeminen pitäisi kieltää ja aseteollisuuden rahoitus suunnata tieteelliseen tutkimukseen, rauhanomaiseen ja oikeudenmukaiseen maailmaan. Säästetään planeetta maa sodilta, ilmastotuholta, atomipommeilla, ohjuksilta — eletään ihmisyyttä kunnioittaen, kun olemme ihmisiksi syntyneet.

Äänestä
  • Onhan se niinkin.
    Kauan saatiin rauhassa kehittää kulttuuria Euroopassa, mutta aina tulee joku tollo, jonka takia aseita täytyy hankkia. Ja aina on tullut.

    Jos paskapäitä ei olisi, niin lentokentilläkään ei tarvittaisi turvatarkastuksia ja aseellinen puolustus olisi tarpeetonta. Paskiaisia kuitenkin on. Se maksaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tvssä. Näitä valtion palkkaamia natohaukkoja naureskeli mahaansa pidellen. Venäjältä loppuu kännykät???? Heko heko. Kiinasta tule hyviä kännyköitä. Hauwelia ja muuta. Vastoin esim. Korean känyvienti sakkaa ja lisää työttömyyttä. Taas oma polvi paukuu. Nyt sanomalehti paperi nouse huippuhintaan jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu