Olusiin ei kohta ole enää varaa

Anonyymi

Ostatteko olutta saman verran kuin ennenkin vaikka se maksaisi kaksin tai kolminkertaisesti enemmän?

Kohta on taas aika alkaa harrastaa kotioluita, harmi sinänsä koska tulee tietämään monen pienpanimon loppua se.

18

1044

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla ei ole koskaan ollut varaa olutta ostaa.

      • Anonyymi

        Viinaa ostetaan saatana,saatana on uskonossakin .Ja vittu on naisilla ja sieltä suurin osa on tullut ulos.


      • Anonyymi

        Kyl 1


      • Anonyymi

        Älä osta ruokaa, osta olutta.
        Jää siten enemmän rahaa olueeseen, tee kiljua.
        Vaihda kotikaljaan tai pilsneriin, on halvempaa.


    • Anonyymi

      Viljelemäänkin aion ,mut en kerro mitä,hähä

    • Anonyymi

      Oluen hinnalla ei ole minulle mitään merkitystä. Lauantaisin haen molemmille tölkin saunajuomaksi.

      • Anonyymi

        Mikä olut kauheeta kun jotkut ostaa olutta.K KAUPPA PAHIN PAIKKA.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä olut kauheeta kun jotkut ostaa olutta.K KAUPPA PAHIN PAIKKA.

        K kaupan myyjäkin täys juoru,ihme mulkkuja.


      • Anonyymi

        Eikö perjantaisin näyttää olevan suunitellisuus tapa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä olut kauheeta kun jotkut ostaa olutta.K KAUPPA PAHIN PAIKKA.

        Onko kaupantyöntekijöillä oikeus ,kyylätä ja juoruta asiakkaiden ostoksista?


    • Anonyymi

      Ostan saman verran. 0x0=0.

    • Anonyymi

      Kopallinen olutta ostetaan joka viikko, maksaa mitä maksaa.

    • Anonyymi

      Eilen hesarin ruokatorstaissa 0,35 plo olutta oliko noin 15€ pullo ja sekin kaupassa ja lisäksi tollaista kitkerää tummaa pienpanimo olutta. Mutta se onkin tehty besserwisser hifistelijöille, jotka varmaan kuolis häpeästä, jos ne lähetettäisiin saksaan olutjuhlille.

    • Anonyymi

      Juuri tilasin laadukasta saksalaista olutta 5 laatikkoa, kun piti saada paino juuri seuraavan painorajan alle (periaatteesta). Enimmäkseen on italialaisia ja espanjalaisia viinejä tulossa. Hintaa oluille tuli vajaat 12€ per laatikko.

    • Anonyymi

      Varmaan haksin sitten estoniasta jos maksaisi 2-3kert enemmän.

    • Anonyymi

      Ostan saman verran kuin ennenkin. Ei ole noussut suosikkini juuri lainkaan. Suht yhtä edullista Tornion Panimon Lager ja Red Ale kuin ennenkin. Jotain senttejä ehkä kallistunut, mut reippahasti alle 3 euron Pullo.

      Laageriakin kun muutamaa parempaa ei ole enää kyseisen panimon valikoimassa.

    • Monet suomalaiset tuntuu suosivan halpoja oluita, esim. Rainbow, Karhu, Koff, Olvi, oli aika mikä tahansa ja ehkä myös siksi, että voi ostaa enemmän kerran ja useammin.

      Itse ostan yleensä yhen tölkin tai pullon kerralla ja ehkä noin viikon välein, joskus voi vierähtää pitempikin väli. Mun suosikkeja on tumma lager, stout ja porter. Yleensä näiden oluiden piiristä valitsen jonkun, harvemmin juon vaaleita oluita kuten vaaleaa lageria (joskus saatan ottaa Sandelsin, esim. joskus kesähelteellä jos tekee mieli kylmää olutta, stouttia, porteria ja tummaa lageria en yleensä koskaan juo jääkaappikylmänä, kerran join ja se oli outoa).

    • Olin laittanut loput oluesta seuraavaksi päiväksi jääkaappiin ja kun seuraavana iltana join, oli olut ihan liian kylmää eikä enää hyvää (oli stout-laatuista, jota siis nautin aina huoneenlämpöisenä samoin kuin porteriakin ja yleensä tummaa lageria myös).

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1239
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1063
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      88
      848
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      773
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      678
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      663
    8. 28
      625
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      621
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      599
    Aihe