Eipä uskoisi. Sivusko on niin kepu vastainen ettei edes persujen kepuvastaisuus yllä tänne. Kepuvastaisuuksia ei toki koskaan poisteta. mutta valvoja on pyhä.
Täällä siis olikin joku valvojan planttu ?
Anonyymi
3367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Keskustapuoluetta täällä ei saa kannattaa, muuten viesti poistetaan. Hauku keskustapuoluetta niin viestisi pysyy.
Älyttömyydet sallitaan, kunhan ne mollaa Suomen Keskustaa.
Jokapäiväinen saman oman kehun hokeminen ei ehkä kuulu tänne. Psykiatria hoitoja saa myös eläkeläiskortillasi.
Olen samaa mieltä. sotilas nimikettä väärin käyttävä ei kuuluisi muualle kuin psykiatriseen hoitoon.
Ymmärrät väärin palstan tarkoituksen. Tarkoituksena on keskustella keskustasta, ei sitä vain kehuen, mutta myös moittien. Moittiminen kai keskustelijoille antanut aihetta enempään kuin kehuminen. Varsinkin, kun muutamat täällä keskustalaisina esiintyvät antavat puolueen kannattajista kovin huonoa kuvaa.
Nimen omaan, sinä sen sanoit "KESKUSTALAISENA ESIINTYVÄT" feikit.
Kuitenkin jopa tällainen tavallinen työläinen tajuaa sallimasi suoranaisen vittuilun. Siinä on mielestäni kirjoituksille raja.
aito-arska ryssi silloin palstan Putin tyyliseksi.
Yleensä harkita poistoja muutenkin mutta kun meni ideologisiksi.
Ja sinä olet vimmaisesti pyrkinyt tekemään tästä rauhanyhdistyksen propagandapalstan.
"Keskustan palsta avoin kaikille. Se keskusta henkeä."
Huomasitko sinä palstapölhö, että tuossa edellä ensin kitisit muiden mm. arskan kirjoituksista? Nyt sitten sanot, että palsta on avoin kaikille, mutta kuitenkin lopuksi komennat noita kommunisteja sekä "lestaa huutavia", joita jostakin ihmeen syystä näet päässäsi, menemään muualle kirjoittamaan. Oletko sinä joku palstan porttivahti, joka valkkaa kirjoittelijat? Samanlainen pelin henki siellä rauhanyhdistyksellä, sipilisti?
Taisitpa yhdistää pari kirjoittajaa toisiinsa.
Joka päivä samaa "sipilää, sotilas, lestaa " jauhantaa.
Kerro kun tiedät : Mitä järkeä tuollaisessa jatkuvassa vittuilussa on ?
Melkein kaikilla Suomi24:n sivustoilla on paljon niitä, joilla on negatiivinen asenne palstan aiheeseen. Ei tämä palsta siinä mielessä muista Suomi24:n palstoista eroa. Enkä ole tällä palstalla huomannut, että poistoja tehtäisiin sen mukaan, mikä on kirjoitusten asenne Keskustaan. Asiattomuuksia kyllä poistetaan, mutta eivät ne tapaa olla mitään kirjoituksia Keskustan puolesta.
Olet sokea kommunisti.
En ole huomannut. Mutta jos sinä olet huomannut, niin voit kertoa, millaisista viesteistä on ollut kyse. Aloituksesta asia ei selviä.
En muista, että yhtäkään Keskustaa puolustavaa kirjoitustani olisi koskaan poistettu. Paitsi sellaisissa ketjuissa, joissa aloitusviesti on enimmäkseen solvausta ja vain nimellisesti Keskustaa; sellaiset ketjut ovat voineet lähteä kokonaan, ja niiden mukana myös asialliset kirjoitukseni Keskustasta. Mutta se on poikkeustapaus.
Minun keskustaa puoltavista kirjoituksista on ainakin 3 poistettu, enkä ole täällä edes kovin usein viitsinyt käydä kirjoittelemassa kun huomasin että palstalle kirjoittelevat enimmäkseen keskustaa haukkuvat typerykset.
Mitä olen poistoja nähnyt, niin usein niille on hyvä syy. Ja mitä katsoin tuota viestiäsi, niin sen muutama viimeinen sana on sellainen, että tuokin viesti on vaarassa hävitä. 🤔 On siinä rajoilla.
Poistit siis kommentin, jossa todettiin että typerys on laimea ilmaus verrattuna niihin ilmauksiin jota täällä käytetään esim Juha Sipilästä, Annika Saarikosta ja Matti Vanhasesta. Ihmeellistä sensurointia jota ei-keskustalaiset täällä harrastavat. Kuten täällä on todettu, keskustaa puolustavt viestit poistetaan nopeasti.
Itse en ole tehnyt muutamaan viikkoon ilmoitusta yhdestäkään viestistä. Ja olen pitänyt tämän kuun käytännössä taukoa tältä palstalta; ainoastaan muutaman kerran olen puolustanut Keskustaa vääriä syytöksiä vastaan.
Kommentoin vain tuota viestiäsi, että tällä palstalla kirjoittaisi lähinnä Keskustaa haukkuvat typerykset. Siitä vain totesin, että sellainen toisia kirjoittajia haukkuva viesti saattaisi tulla ylläpidon poistamaksi, jos siitä joku tekisi ilmoituksen.
Noita Keskustan poliitikkoja solvaavia viestejä tällä palstalla tosiaan on, kuten muilla Suomi24:n palstoilla muiden puolueiden poliitikkoja solvaavia. Yleensä en tapaa niistä tehdä ilmoituksia, koska jos viesti näyttää etusivun perusteella pelkältä solvaamiselta, niin en ole kiinnostunut viestiä edes avaamaan. Jos viestissä näyttää olevan jotain aidosti poliittistakin, niin sitten voin asiallisesti puolustaa Keskustaa vääriltä syytöksiltä.
Noin yksinkertaista porukkaa? Ei tietenkään ketään saa henkilökohtaisuuksiin mennen solvata mutta puoluetta kyllä saasolvata.
Yllätyin tänään. Hienoa nyt vaikutti keskustelupalstalta. Monipuolisempaa.
Persu Tom Packalén on toinen Utopia Analytics Oy:n perustajista ja sen hallituksen puheenjohtaja. Yhtiö analysoi sosiaalisen median, esimerkiksi keskustelusivusto Suomi24:n, Iltalehti.fi:n ja Tori.fi:n keskusteluja tekoälyllä.[
Minne hävisi ketju Väyrysen Nato-linjauksesta? Väyrynen on sentään yhä Keskustan kunniapuheenjohtaja. Poisto on taas Suomi24:n tarkoitushakuista sensurointi.
Väyrynen ei ole ollut keskustan kunniapuheenjohtaja neljään vuoteen. Hän luopui kunniapuheenjohtajuudesta keväällä 2018 itse.
https://yle.fi/uutiset/3-10177375
No mutta onhan täällä avauksia Niinistöstä, Marinista ym. Mikä ihme olisi voinut olla poiston syy? Kyllä entinen Keskustan puheenjohtajuuskin kytkee Väyrysen tähän palstaan.
Eikö Maalaisliiton oma palsta juuri ole tarkoitettu "Maalaisliiton vastaisuuteen".
Osui ja upposi;))))
Suomi24 on täysin puolueellinen ja keskustelua tukahduttava alusta. Taas yksi esimerkki on Paavo Väyrysen Nato-kriittisestä näkemyksestä tehdyn avauksen poistaminen. Tällä palstalla dominoivat jotkut kokoomuslaiset ja asevelisosialistit, jotka ehdottavat poistoon keskustahenkisiä kirjoituksia. Ylläpito toteuttaa pyynnöt kritiikittömästi. Voi myös epäillä, että ylläpito politikoi aivan oma-aloitteisesti.
Ei kai täällä aloituksia tai kirjoituksia sen takia poisteta, että olisivat Keskusta-henkisiä. Ei ainakaan omia Keskustaa puolustavia kirjoituksiani ole poistettu. Poistoon taitaa mennä lähinnä sellaisia kirjoituksia, joissa unohdetaan palstan aihe ja keskitytään lähinnä toisten kirjoittajien haukkumiseen.
Väyrys-avaus liittyi Keskustaan ja oli hyvin asiallinen ja analyyttinen. Poisto oli selvää politikointia. Naton jäsenyyttä ei saisi tällä palstalla vastustaa.
Jos kirjoittaa hyvää tai huonoa jostain poliittisesta puolueesta, niin sellaiset viestit tapaavat säilyä. Sitten jos kirjoittaa tällä palstalla negatiivisia tosiasioita vaikkapa jostain kuhmolaisesta toimitusjohtajasta, niin sellaiset viestit todennäköisesti poistuvat, koska eivät kuulu palstan aiheeseen. Eiköhän me kaikki osata kirjoittaa palstan aiheesta ja pitää palsta sillä tavalla siistinä? Monet kommentit voivat olla sinänsä totta, mutta jos ne eivät liity palstan aiheeseen, niin on vain hyvä, että ylläpito suorittaa palstan siivoamista.
Tämäkin viestini joutaisi aivan yhtä hyvin poistoon kuin se viesti, johon vastasin, koska viestini ei liity mitenkään Keskustaan. Vaikka viestini olisi sinänsä totta, niin tämän palstan kannalta se on roskaa, koska ei kuulu palstan aiheeseen.
Olen ollut nyt kuukauden kommentoimatta viestejäsi, kuten kuun vaihteessa totesin. Sinä aikana sinä et ole näköjään edelleenkään tajunnut, että tämän palstan aiheena on Suomen Keskusta. Etkä näköjään edelleenkään muista, mitä Suomi24:n säännöt sanovat palstan aiheisiin liittymättömistä keskusteluista.
En ymmärrä, mistä tulee tuollaisia pellossa kasvaneita, jotka ajattelevat, että mitkään säännöt eivät koske heitä!? Miten suhtauduit armeijassa sellaisiin alokkaisiin, jotka ajattelivat, että mitkään säännöt eivät koske heitä. Ei väliä, mitä ylil. Aisamaa sanoi, niin heidän vastauksensa oli "haista sä Aisa-Ossi paska, MINÄ teen mitä MINÄ haluan, ja sinähän et Aisa-Ossi minulle mitään sääntöjä asettele!" Sinä olet tällä palstalla juuri tuollainen keskenkasvuinen kakara, joka ajattelet, että mitkään säännöt eivät sinua koske. Miten voit edes itseäsi kunnioittaa? No, ehkä et kunnioitakaan.
Kirjoittajille ja ylläpidolle kiitosta. Nyt tätä sivustoa voi joskus jopa lukaista.
Hokemat ovat vähentyneet ja jopa loukkaavat henkilöön menevät. Hyvä.