Mites Pietarissa

Anonyymi

Kuulemma ruoka kallistunut selvästi jo kaupoissa, mites olis, joko kiinnostaa pistää se yksi kääpiö siellä maan johdossa vaihtoon?

2

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kiinnosta. Tällä hetkellä euroissa maksettavalla suomalaisella työttömyyskorvauksella saa pankista vaihdettua niin ison kasan ruplia, että sillä elää herroiksi venäjällä koko turistiviisumin salliman maksimiajan, eli 3 kuukautta.

      Olenkin vapun jälkeen lähdössä venäjälle kesän viettoon, ehkäpä juuri Krimin niemimaan aurinkoisille hiekkarannoille. Sitten voitte kutsua minua aidoksi ryssän trolliksi kun kirjoittelen tälle foorumille venäjältä aina kun ehdin.

      Siinä saa työkkärikin ihmetellä kun ei mua haittaa vaikka karenssia pukkaa ja ukosta ei kuulu mitään.

      Karkeasti arvioisin että omalla liiton päivärahallani, noin 800€/kk saa ruplia niin paljon, että se vastaa venäjällä samaa kuin suomessa saisi 10000€ kymmenen tuhatta euroa käyttöönsä.

      • Anonyymi

        Mutta sähän asuit jo Pietarissa ihan pari viikkoa sitten?

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17351565/miten-voisin-parhaiten-kertoa-suomalaisille-ukrainan-sodan-oikean-tilanteen

        -- lainaus alkaa --

        Delfine
        11.03.2022 17:02

        Asun siis Pietarissa tällä hetkellä ja näen totuudellisia uutisia täällä Suomen EU propaganda uutisiin verrattuna.

        -- lainaus loppui --

        Kyllä Suomalaisella päivärahalla, jos sitä maksetaan, saa ihan perkeleesti Ruplia, mutta saako niillä ostettua kaupasta siellä mitään kun kaikki kallistuu; puhuvat jo joidenkin ruokatarvikkeiden osalta 30% noususta, ja erikoisemmat asiat, autojen varaosat yms on 100% jos edes on saatavilla.

        Jos jutut kallistuu Venäjällä tuotallaista tahtia niin se 10k ruplaa saattaa sitten kesällä riittää juuri ja juuri tulitikkuaskiin; tosin jos silloin vasta vaihdat niin kenties saat sillä 8 huntilla euroissa jo kymmenen miljoonaa ruplaa!

        Mene toki Krimille, ethän tule takaisin?

        Ainiin, tosta "kirjoittelen sitten tälle forumille", noinkohan kirjoitat jos Putin pistää Länsimaisen Internetin Venäjältä kokonaan poikki? Nythän sieltä vielä pääsee ulos esim. VPN palveluilla, mutta uskoisin että pääsy tuollakaan tapaa kiinni länsimaiseen hapatukseen estetään vielä tehokkaasti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2308
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      48
      1367
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      776
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe