Ukrainan sotasensuuri kiristyy!

Sensuuriahan toki on käytetty aivan kaikissa sodissa ja se on siten aivan luonnollista. Nostan kuitenkin tämän esille.
Zelenskyin hallinto esti / lopetti 11 oppositiopuoluetta ja sulki kaikki tv- kanavat lukuunottamatta yhtä joka tietysti lähettää vain sotapropandaa.
Sodan- ja hallinnon vastaisesta toiminnasta ja puheista voidaan nyt tuomita 15 vuoden vankeuteen.

Meillä rummutetaan kuinka maa taistelee vapauden ja demokratian puolesta.

20

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt erehdyit. Se joka noin tekee on Putinin Venäjä.

      • Anonyymi

        Illuusio-kuplassa on varmasti mukava elää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Illuusio-kuplassa on varmasti mukava elää

        Venäjän illuusiokuplasta alkaa kyllä loppua ruoka ja muut tuotteet hyllystä.


    • Anonyymi

      Niin taisteleekin itsenäisyytensä ja demokratian puolesta. Ilman Putinia olisi vapaus. Sotatilalait saattavat olla yllättävän tiukat Suomessakin - jos sotaa joudutaan. Venäjällä ei ole sotaa heidän oman presidenttinsä ja ulkoministerinsä mukaan. Siksi on vaikea käsittää, että siellä on ainakin länsimaalaisten mielestä kuitenkin sotasensuuri menossa. Ukraina tunnustaa olevansa hyökkäyksen kohteena eli sodassa.

      • Anonyymi

        Eli käytännössä jokainen maa on täsmälleen samanlainen. Nyt on olevinaan kivaa ja olevinaan vapaata. Sota kun alkaa niin vedetään vaan sotatila lait päälle ja tilanne on tismalleen sama asut sitten venäjällä tai suomessa.

        Miten niin jos joudutaan? Tottakai sota alkaa bisnesmiehet on sen jo alustaneet aikoja sitten.


    • Anonyymi

      Järkyttävää huomata, miten ihmiset ovat niin pihalla todellisista tapahtumista. Olen myös huomannut, että median propaganda on mennyt jo liian syvälle ja kukaan ei usko mitään muuta.

      • Anonyymi

        Mistä itse ammennat salatut totuutesi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä itse ammennat salatut totuutesi?

        En ammenna sitä valtamediasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ammenna sitä valtamediasta.

        Vaan roskasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ammenna sitä valtamediasta.

        Mistä sitten? Venäjän valtion TV-kanavilta vai salaliittosivustoilta?


    • Jep. Järkyttävää paskaa, ei voi muuta sanoa. Katsot mitä tahansa, minne tahansa, niin välttyä et voi tältä media-propagandalta.

      Olenkin rajoittanut medioiden lukuani minimiin, mikä on ollut suuri helpotus. Olen aktiivisesti seurannut tätä palstaa, vaikka en ole tänne kirjoitellut vähään aikaan. Tämä onkin ainoa palsta, missä on mitään järkeä. :)

    • Anonyymi

      Todellisuus on se että suljettiin kolme Venäjän kontrolloimaa kanavaa, loput kanavat, muutkin kuin vain yksi, jatkaa toimintaansa.

      Miksi valehtella / liioitella tilannetta jonka voi nopeasti tarkistaa?

      Ja olen käsittänyt että lakkautetut puolueet oli juuri niitä Natseja joiden toimintaa Putin halusi rajoittaa Ukrainassa? Putin haluaa de-natsifikaatiota, eikös se ole sitten vain hieno asia kun näin tehdään?

      On normaalia että jos ollaan sodassa, ja Ukrainassa saa myös kutsua tilannetta "Venäjän erikoisoperaatioksi" joutumatta edesvastuuseen, toisin kuin Venäjällä jossa tilanteen kutsuminen "sodaksi" johtaa edesvastuuseen, että vastapuolen desantit ja misinformaatio poistetaan.

      Huomaat varmaan eron? Et?

    • Anonyymi

      Suomen ”päättäjät” jotka ovat antaneet päätäntävallan EU byrokraateille ja ovat täten murentaneet omalta osaltaan suomen itsenäisyyttä. Suomella ei enään ole itsenäistä ulko- ja turvallisuuspolitiikka, joka on ”ilmaiseksi” tarjottu Brysseliin.
      Lisäksi nämä samaiset tahot ovat niin rähmällään USAhan- ja Brysseliin että keksivät erillisisa pakotteita ja pikkukiusoja venäjälle, joka vielä tulee kostautumaan suomen taloudelle ja poliittiselle asemalle. Suomi ei enään ole Venäjän hyvä naapuri, kuten on tähänmennessä vuodesta 1944 ollut, nyt Suomi on joutunut epäystävällisten maiden listalle. Voi vain miettiä tulevaa Venäjän asennetta näiden suomen päättäjien sekoiluiden jälkeen?
      USA ja Brysseli ovat todella raivoissaan Venäjälle kun se on mennyt sekoittamaan näiden tahojen vuosikymmeniä huolella rakennettua uutta maailmanjärjestystä. Länsimaat ovat luulleet sitä horjuttamattomaksi. Venäjä ja Kiina muiden vapaiden maiden kanssa ovat alkaneet voimakkaasti ravistele tätä uutta maailmanjärjestystä jonka seurauksena se on alkanut horjumaan.
      Kysymys kuuluukin kuinka vastuullisia nykyiset suomen päättäjät ovat ja minkänlaiseen suohon he ovat suomea upottamassa?

      • Anonyymi

        Se tullaan näkemään aika nopeasti, jos kansa ei ala tajuta todellisuutta.


    • Anonyymi

      Kerro tuo Zelenskyille ja akalleen. "kansan palvelijat", kunnes maa on autio ja tyhjä.

    • Anonyymi

      Viktor nyt mekko päälle!

      • Anonyymi

        Ai kuten Zelenskyllä, hänhän on transsu!


    • Anonyymi

      Joo huolestuttavaa tuo kehitys. Tosin tuon isoimman puolueen johtaja on Putinin tyttären kummisetä :-)

      Mistä näit uutisen vankeusrangaistuksista? En itse löytänyt.

      • Anonyymi

        Meilläpä presidentti nai kummityttönsä josta tulee seuraava presidentti !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meilläpä presidentti nai kummityttönsä josta tulee seuraava presidentti !

        Tosi on. Jenny Haukiosta tulee seuraava pressa, saattepa nähdä! On samantekevää ketä äänestätte.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      53
      1389
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1334
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      123
      1198
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      139
      1025
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      897
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      336
      829
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      724
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      646
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      633
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      602
    Aihe