Vihainen kusipää avautuu jälleen

Anonyymi

Kuinka herkillä sitä jengi nyt oikeasti on? Ja miksi kiukun käyttämisestä pitää ottaa nokkiin?

Tänään vitutti, kun olin auttanut vanhempani remontin alla. Hänen epätoivonsa tarttui minuunkin ja siitä todella turhautuneet fiilikset. Vein siinä sitten roskia ulkokatokseen, ja siellä sitten turhautuminen purkautui roskisten kansien paiskomiseen. Ei nyt niin kovaa, että olisi rikki mennyt, mutta kyllä päästelin vihat ulos kunnolla. Vihaani ja turhautumiseeni liittyy paljon muutakin kuin nyt tämä päivä. En rupea koko elämäntarinan kertomaan, mutta jos jätetään Ukraina-kortti suosiolla pakkaan, niin ei kovin hyvin tällä hetkellä elämässä mulla mene. Ei voi olettaa, että vuosia kestäneen paskan elämän jälkeen enää jaksaa vain hymyillä ja kestää. Kyllä me turhaumat sieltä lopulta purkautuvat. Että viisastelijat voivat ihan suosiolla pitää turpansa kiinni.

Niin eikös parkkipaikalla ole joku liian herkkä ämmä autoaan pakkaamassa, ja kiukkuisesti tivaa, että "mitäs paukuttelen?" Ämmän äänensävy on sen verta inhottava, että sitten kuohuu kunnolla yli. Lähdettyäni katoksessa, huudan sille, että "pidä ämmä huoli omista asioistasi, kun et tiedä miten vittumaista muilla on. Haista paska, kohta mä paukutan sun päätä asfalttiin." Jotain se eukko huusi ääni falsetissa takas, mutta tässä vaiheessa olin jo rapussa.

Jos minä olisin kuullut jonkun vihaisesti paukuttelevan roskiksia, niin mun itsesuojeluvaisto sanoo kyllä, että älä mene väliin. En todellakaan ymmärrä, enkä siedä ihmisiä, jotka katsovat oikeudekseen tulla tunkemaan nokkansa joka vitun asiaa . En mä niitä kansia niin kovaa paukutellut, että olisin saanut niitä rikki.

Nyt kun tapauksesta on hetki mennyt niin aloin miettiä, että kun sen eukon auto oli täyteen pakattu, niin olikohan sillä just ero päällä. Tiedä sitten, ehkä hänelläkin oli heikko hetki, ja mun tunteenpurkaus meni sitten hänellä tunteisiin. Mutta mua ei suoraan sanottuna hänen sielunelämänsä kiinnosta. Mua ärsytti hänen reaktiivisuutensa. Minulla on oikeus mun kiukkuun. Vituttaa tämä suomalainen mentaliteetti, että tunteita ei saa näyttää, ei varsinkaan vihaa, mutta ei myöskään liikaa iloa.

Toivon edelleen, että se ämmä on ajanut kolarin. En jaksa nyt yhtään katsoa peiliin, vaan projisoin kaiken pahan olon nyt häneen, ja toivon pelkkää paskaa hänelle.

4

916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin mutta mietippä sitä kun työnjohtalla on todettu rasvamaksa ja jojoilee ruokavalion ja liikunnan suhteen

    • Anonyymi

      Ei sellaisia ole olemassakaan vaan sitä vaan rakastaa jompaa kumpaa.

    • Anonyymi

      Voimia sinulle ja kaikkea hyvää arkeen.

    • Anonyymi

      On vain tervettä ja inhimillistä jos mies vähän tuulettelee tunteitaan internetissä ja esimerkiksi kertoo aikovansa ajaa jonkun päälle

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      438
      2457
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      13
      2292
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1445
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      413
      1022
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      898
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      895
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      835
    Aihe