Mitä se meänkieli oikein on ja ketä ovat sitä puhuvat .
Anteeksi vaan mutta
Anonyymi
831269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 83
Vanhimmat
Katsopa tuolta:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Meänkieli
Mitä kieltä se on ja ketkä sitä puhuvat ?
Etkö saanut Wikipedia linkkiä auki?
Outo kieli minäkin ymmärrän sitä ???
Minkälaiset kielioppisäännöt siinä on , onko samantapaiset kuin suomenkielessä .
Outo tosiaan minäkin osaan puhua heille ymmärrettävästi , he siis myös ymmärtävät minua !!!
Minä kuitenkin osaan vaan suomea , no jonkun sanan englantia mutta kuitenkin .
Kyllä on outo kieli tuo meänkieli .
Miten oli puhuivatko ruotsin metsäsuomalaisetkin tuota meänkieltä .
Metsäsuomalaiset puhuivat savon murretta. Meän kieli on torniojokilaakson murre, johon on tungettu ruotsinkielisiä lainoja.
Kummalakin puolella rajaa
Miten ruotsi on vaalinut suomenkielistä vähemmistöään sinne metsäänsä , kumpi heillä on koulutuskielenä suomi vai ruotsi ?
Metsäsuomalaiset ruotsalaistettiin, joten kielikin meni.
Suomen puolella kumpaakin ja Ruotsin puolella samoin
No mutta miten se on mahdollista että metsäsuomalaiset ruotsitettiin , eikö vähemmistön kulttuuri ja oikeudet olekkaan lähes pyhät ruotsissa niinkuin suomessa ovat ?
Miten tämä suhtautuu suomen rantaruotsalaisiin .
Suomen kielen ja meen kielellä on Ruotsissa virallinen asema. Siellä ylhäällä voit asioda kaupoissa,poliisiasemalla jne meänkiellellä. Siellä ei oo mitään "sorroa"millä kielellä asiot tai eriarvoisuutta. Itse istuin niin Tornoin ku Haaparannan bussissa itse olen Suomen kielen ja Ruotsin kielen taitoinen. Eräässä pöydässä yx puhui suo.exi vastapuolelle j vastasi ruotsixi. Huvittaavaa ku puhuivat toisilleen toista kieltä ku vastasivat. Ja välillä kumpikin puhu meän kieltä sulassa sovussa
Onko nyt niin että meidän ihailema mallimaa ruotsi ei olekkaan varjellut suomaenkielistä vähemmistöä kuin kaunista kukkaa kämmenellään ja lämmöllä varjellut heidän kieltään ja kulttuuriaan ??
Olisiko nyt niin että näissäkin asioissa meidän tulisi ottaa mallia meitä viisaammasta naapuristamme ??
Niin ja mitä kieltä se "meänkieli" oikein on , kuuluuko germaanisiin vai suomalaisugrilaisiin kieliin vai muistuttaako lähinnä jotakin eksoottiseempaa kieltä ??
Mielestäni lapalaisten ja Suomalaisten kieli jossa on sveduakin sekaisin oma murheensa
Meänkieli on suomenkieltä, jossa on paljon riikinruotsalaisia lainoja.
Suomelta se minustakin vaikuttaa , mutta mistä tuommoinen nimi ?
Onko ruotsissa hävitetty suomenkielisten kulttuuri ja kieli ?
Virallinen Ruotsi hävitti tietoisesti suomenkieltä tornionjokilaaksossa, lapsia rangaistiin, jos he puhuivat keskenään meänkieltä, lisäksi karttakeppi viuhui luokassa, jos joku oppilas olisi omalla kielellään jotakin sanonut.
Tämän hävityksen takana oli Ruotsin asenne Suomea kohtaan. Suomi oli vihollismaa, jonka kieli tuli hävittää Ruotsin puolella. Tätä hävitystä tehtiin vielä 50-luvulla.
Sitä samaa ja vielä pahempaa tekivät suomalaiset saamelaisille; eivät saaneet puhua kieltään, koululuokissa saamelaisia riisuttiin alasti, kalloja mittailtiin ja todisteltiin ali-ihmisiksi. Tätä rasistista syrjintää harrastettiin vielä 60-luvulla.
Ruotsihan niin teki, olet erehtynyt.
Suomen valtio on virallisesti pyytänyt saameyhteisöltä anteeksi noita tekoja. Tiedoksi.
Ei oo monin paikoin Pohjois Ruotsissa puhutaan kumpaakin kieltä hyvin ja ei oo kieli riitaa.
Norjaan sentään on tekeillä jonkinlaiseen parakkiin norjan metsäsuomalaismuseo siis on aiottu perustaa , onko ruotsiin tulossa moinen tai myönnetäänkö siellä edes suomenkielisiä olleenkaan .
Ruotsin prinssin puoliso Sofia on metsäsuomalaista sukua.
Ohoh osaako hän siis suomea , sehän olisikin jotakin .
Erittäin harvinainen ominaisuus ruotsissa syntyneelle suomensukuiselle .
Ikävä kyllä ei osaa, suomenkieli oli hävitetty kauan ennen kun Sofia syntyi.
Suomenkieli ei todellakaan ole hävinnyt tai hävitetty Ruotsista, sille on myönnetty erityisasema vähemmistökielenä, ts. se on valtion suojeluksessa.
Onko sinulla muka otsaa väittää että suomenkieltä ei ruotsista ole järjestelmällisesti hävitetty ??
Samalla sinä varmaan uskot venäjän selityksen ukrainan operaatiolle .
Vuonna 1646 annettiin julistus, että jokaiselta suomalaiselta, joka ei halunnut oppia ruotsia, on talot poltettava, ja hän on henkipatto jokaisen ruotsalaisen edessä. Suomen kieli oli täydellisesti kielletty ja suomenkielisten kirjojen lukeminen johti joissakin tapauksissa vangitsemiseen vielä 1700-luvulla.
Suomalaisia sai tappaa ilman ilman seuraumuksia.
Ei se ole mitään järjestelmällistä hävitystä, jos on kielletty puhumasta suomea niinkuin kouluissa joskus tehtiin Ruotsissa, takuulla olisi Suomessakin kielletty muunkielisiä puhumasta viroa tms. keskenään kun muut ei ymmärtäisi.
Ja mitä tuo 1700-luvun vaino on, kun paljon pahempaa tehtiin vielä 1950-luvulla Neuvostoliitossa sinne muuttaneille suomalaisille, jotka luulivat päässeensä parempaan maahan, vietiinkin Siperiaan vanki-, ja pakkotyöleireille, tuhansia teloitettiin ja kuoli nälkään ja hirveisiin oloihin.
1950-luvulla Neuvostoliittoon ei muuttanut suomalaisia, 1930-luvulla muutti paljon suomalaisia ja ameriikansuomalaisia sinne tapettavaksi. Heidän joukkohautojaan on ympäri karjalan metsiä.
Lukeeko tuossa että muuttivat 1950-luvulla? Lue uudestaan.
No tuohan jo jotakin selittääkin suomenkielen säilymisestä , tapettiin jos puhui tai luki suomea .
Meidän pitäisi tehdä tänään sama ruotsinkielisille , ollaan tavallaan se velkaa .
Miten meillä ja ruotsilla on näin erillainen suhtautuminen kielivähemmistöihin ?
Miksi suomessa jumaloidaan ruotsin kieltä ?
Mitättömän pieni vähemmistö jonka kieltä kaikki vastoin tahtoaan pakotetaan opettelemaan ?
Miksi ruotsinkieliseksi ilmoittautuville on järjestetty etuoikeuksia ?
Etuoikeuksien saavuttamiseksi täytyy ilmoittautua ruotsinkieliseksi , sekö lisää ruotsinkielisten määrää ?
Sehän on erinomainen keino lisätä mukaruotsinkielisten määrää .
Ilman ruotsinkielisille annettuja etuja ja erioikeuksia ruotsinkielisten määrä olisi jo alle prosentin .
Ilman suomenkielisille annettuja etuja, olisi suomenkieliset sukupuutossa.
'takuulla+olisi+Suomessakin+kielletty+muunkielisiä+puhumasta+viroa+tms.+keskenään+kun+muut+ei+ymmärtäisi.'
Kuten+ruotsinkielisten+kohdalla+on+tehty,+vai...+?+:)
'Ilman+suomenkielisille+annettuja+etuja,+olisi+suomenkieliset+sukupuutossa.'+
En+kutsuisi+'etuksi'+tilannetta+jossa+kielelle+jota+puhuu+85%++(kuten+suomea+1863)+maan+väestöstä+annetaan+virallisen+kielen+asema.+
Entö+se+'meän+kieli'?+Miksi+se+on+Ruotsissa+virallinen+vähemmistökieli,+mutta+Suomen+suomenruotsalaiset+murteet+eivät+ole+oma+kielensä,+vaikka+Pohjanmaan+ruotsin+murre+on+kauempana+ruotsin+kirjakielestä+kuin+'meän+kieli'+suomen+kirjakielestä?+
Kysymys+on+politiikasta.+
Kun+Suomi+ja+Ruotsi+liittyivät+EU:hun+1995,+edellytettiin+että+vähemmistökielille+annetaan+oikeudellinen+asema.+Ruotsi+ei+halunnut+tunnustaa+että+maassa+on+vanha+historiallinen+suomenkielinen+vähemmistö+Pohjoisessa.+Ruotsi+katsoi+että+suomenkieli+tuli+Ruotsiin+vasta+1950-luvulta+alkaen+suomalaisten+siirtolaisten+mukana.+
Tästä+syystä+Pohjois-Ruotsissa+puhutusta+torniojokilaskson+murteesta+kehiteltiin+oma+kieli.+Tämä+tietysti+oli+törkeä+temppu,+koska+'meän+kieli'+on+todellisuudessa+suomea+jossa+on+mukana+ruotsalaisia+lainasanoja+(esim.+'Tietokone'+='Kompuutteri').+
Pohjois-Ruotsissa+muuten+oli+hyvin+varhaisessa+vaiheessa+suomenkielinen+kansakoulu+1800-luvun+loppupuolella.+Opetuskielenä+oli+suomen+kirjakieli.+Tähän+aikaan+ei+Suomessa+ollut+vielä+yhtään+suomenkielistä+koulua!+Koulu+lopetettiin+1920-luvulla,+samaan+aikaan+kun+Ahvenanmaalla+lopetettiin+suomenkielinen+opetus.+Molemmissa+haluttiin+suomenkieli+hävittää+pois.+Pohjois-Ruotsissa+oli+v.+1921+suomenkielisiä+52+000,+joista+yli+30+000+ei+osannut+puhua+ruotsia.
Ruotsi on aina ollut yksikielinen valtio, Suomi on aina ollut kaksikielinen. Ahvenanmaalta ei ole 'hävitetty' suomenkieltä, siellä opiskellaan yhä suomeakin. Suomenkielisten etuihin mannersuomessa kuuluu mm. paljon suuremmat valikoimat oppiaineita omalla äidinkielellään. Ruotsi on tunnustanut suomenkielisiä olleen jo satoja vuosia siellä, ei se tarkoita et suomea olisi käytetty Ruotsissa yhtä yleisesti kuin täällä Suomessa, ei Ruotsissa koskaan ole suomea puhuttu valtiopäivillä, kaupankäynnissä jne. niinkuin ruotsia lahden tällä puolen.
Kaikki tekstisi on kuin Suomalaisuuden Liiton propaganda-arkistosta lainattua, heiltähän vietiin valtionavustusrahat pois ruotsinkielen syrjinnän takia.
Mistä tulee nimi "meänkieli" ?
Miksi suomenkieltä ei sanota suomenkieleksi ruotsissa ?
Niin mikähän siihen on syynä .
Muistan, kun kävin Ruotsissa 70-luvulla, niin eno, joka asui siellä, sanoi, että en saa sanoa sanaakaan suomeksi täällä.
No, voi että, kyllä nyt on mieli pahana. Auttaisiko jätski tai jotain?
Olisiko ruotsinmalli vähemmistökielten käsittelyssä suositeltava tänne meillekkin ?
Olisiko RKP:lle mieleen tuo ruotsin malli ?
Jos jätski ei kelpaa, käy kaljalla?
Entä miten tuo ruotsinmalli , miten se kelpaisi RKP:lle ?
Kielipolitiikkaankin malli ruotsista , luulis olevan RKP:kin mieleen .
Mitä mieltä itse olette , kelpaisiko .
Olisiko ruotsinmallista oppimista .
Niin miten suomenkieli on hoideltu ruotsissa , onkohan aktiivisesti hävitetty suomenkieli yhteiskunnasta vai onko suomenkieltä vaalittu ja säilytetty aktiivisesti .
Miten on säilynyt suomalainen kulttuuri ja kieli näiden äsken ruotsiin menneen
n. 400 000 suomalaisen jälkeläisillä , onko elävä ja kukoistava perintö ?
Mikä tosiaan on ollut ruotsin suhtautuminen suomalaiseen kulttuuriin ja kieleen ruotsissa ?
Niin ja mikä on tarina tuosta "meänkielestä" ?
Wikipediast löytyy tietoa asiasta. Laita hakusanaksi meänkieli.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Meänkieli
Joo niinpä näkyy löytyvän , suomenkieliset tuntuvat ruotsissa kyselevän totuuskomission perään ja yrittävät saavuttaa ruotsissa yhtä arvostetun aseman kuin saamenkielisillä on .
Verrataanpa tätä suomessa oleilevien ruotsinkielisten asemaan .
Mitenkä on kielivähemmistöjen asema näissä naapurimaissa siis suomessa ja ruotsissa ?
Onhan näissä eroja Suomessa ruotsinkielisiksi ilmoittautuneet on nostettu prinsessan asemaan heitä tyydytetään ja palvellaan heidän kieltään pakotetaan koko väestö opettelemaan .
Ruotsissa suomenkielisiltä on suomenkieli kielletty ja suomenkieltä on järjestelmällisesti hävitetty .
Suomessa kaikkien on opeteltava ruotsia .
Ruotsissa suomenkieltä on hävitetty .
Outoa tuo miten ruotsissa on kohdeltu suomenkieltä .
Outoa on myös tämä miten suomessa kaikki pakotetaan opettelemaan ruotsinkieltä .
Pitäisikö nyt suomenkielen nimeksi muuttaa "meänkieli" .
Torniojokilaaksolaiset itse kutsuvat kieltään meänkieleksi, Ruotsin valtiolla ei ole siinä mitään tekemistä.
https://sverigesradio.se/meanraatio
Vai ei ollut valtiolla tekemistä , haista paska .
Miksi ruotsista hävitettiin suomenkieli järjestelmällisesti ?
Taitaa olla samaa siirtomaa-ajan perintöä kuin suomen pakkoruotsi .
Siirtomaa-aikaista kusipäisyyttä molemmissa maissa ja se kohdistuu molemmissa maissa suomenkieleen .
Mikä sopisi suomessa puhutulle ruotsinmurteelle .
Voiko sitä enää kovin elinvoimaiseksi kieleksi sanoa? Ruotsi on systemaattisesti tuhonnut sitä ja yrittänyt muuttaa alueen väestöä ruotsinkieliseksi. VIelä vähän aikaa oli sitten ihan yleistä että opettajat kouluissa pahoinpitelivät oppilaita jos nämä puhuivat meänkieltä ruotsin sijaan. Voisi kai sanoa että Ruotsi imperialistisena valtiona yritti etnistä puhdistusta alueella.
Valehtelet kuin Putin, samanlaista häpeällistä propagandaa.
Etnisestä puhdistuksesta juuri on ollut kysymys , meidän suomalaisten olisi ollut velvollisuus puolustaa oikeuttamme olla olemassa yhdenveroisina ihmisinä .
Tämä palvelian ja alempiarvoisen rooli on opittu tuhannen vuoden alamaiaseman aikana .
Miten ruotsi ja norja on pyrkinyt vaalimaan suomenkielisten kulttuuria ja suomenkieltä .
Huonosti. Ruotsi ei edelleenkään täytä Euroopan neuvoston vähemmistökielisopimuksen vaatimuksia vähemmistökielten, kuten suomen, kouluopetuksen osalta.
Norjassa on pyritty aktiivisesti hävittämään kvneenin kieli.
Miten tähän selvään epäkohtaan suomen hallitus tai eduskunta on pyrkinyt vaikuttamaan .
Me annamme rauhassa hävittää ainutlaatuisen hienon suomenkielen naapurimaistamme .
Kielen ja kulttuurin hävittämistä pidetään rikoksena muissa demokraattisissa länsimaissa , miksi ruotsi ja norja olisivat poikkeus ?
Joskus väitetään että äidinkieli ja oma kulttuuri on ihmisille erittäin tärkeä , mitä mieltä ruotsissa ollaan tai ahvenanmaalla .
Niin kuinka tärkeää se oli ruotsin suomenkieliselle väestölle , ruotsin alkuperäis-suomalaisille ,1400 - 1500 luvuilla sinne houkutelluille tai 1960 - 1980 sinne menneille .
Heidän kulttuurinsa ja kielensähän on järjestelmällisesti pyritty hävittämään ruotsissa .
Eikö suomenkieli ja suomalainen kulttuuri olekkaan ruotsalaisten mielestä säilyttämisen arvoista ,
Minkälainen on suomenkielen asema meänkielen puristuksessa .
Eikö olekkin erikoista tuo meänkieli .
Erikoista on pakkomielteenomainen jankutuksesi.
Niin ja nämä kielipolitiikan kiemurat , suomessa koko kansan pakkoruotsitus ja ruotsissa ja ahvenanmaalla suomenkielen hävittäminen .
Kylläpä onkin erikoisia nämä kielipolitiikan kiemurat , meänkieli esimerkiksi .
Meänkieli joo , mutta mikäpä nimeksi joissakin suomen kolkissa puhutulle ruotsinsekaiselle murteelle .
Onko tullut mieleen mitään osuvaa nimeä ?