Raisio painamassa MYLLYN sopimussakon villasella-mittava potti aiotaan jättää perimättä. Mitä merkitystä sopimuksilla on, jos varakkaalta yhtiöltä raisiolle kuuluvaa rahaa ei peritä...
RAISIOLLE EI RAHA KELPAA
10
127
Vastaukset
- Anonyymi
Silloin kun sopimus tehtiin, ei tiedetty koronasta tai Ukrainan kriisistä. Hyvää pelisilmää neuvotella sopimusta uusiksi sen sijaan että härkämäisesti noudatettaisiin vanhaa. Myllyllä on iso merkitys Raisiolle ja moni raisiolainen saa sieltä elantonsa. Ei mitään järkeä laajentaa tässä vaiheessa.
- Anonyymi
Mylly tekee ISOA tiliä omistajilleen. Liikevoitto 32%. Sopimuksilta menee pohja, jos sen voi perua syyllä,että nyt ei ehkä kannata investoida. Firmalla on suuret pääomat ja yrittää vaan luikerrella pois sanktioista tietäen Raision huonot päättäjät. Bisneksessä on aina riskinsä, ja etukäteen ei voi tietää mitä tulee vastaan. Sitäpaitsi Myllyn kotipaikka on turku., joten minne menee verorahat suurimmilta osin. TOTTAKAI RAISION PITÄÄ OTTAA OMANSA. Otaahan se yksityisiltäkin maankäyttösopimukset, ja vieläpä korotetuin kiinteistöveroin ja sanelluin rakennusehdoin.
- Anonyymi
Ei sopimusta olla perumassa vaan annetaa lisää aikaa investointien tekemiseen. Jos korona kuuluu mielestäsi normaaleihin riskeihin bisneksessä, olet ilmeisesti sitä mieltä että koronatuet esim ravintoloille olivat tarpeettomia? Kyllä ravintoloitsijan tulee varautua siihen että bisneksen pyörittäminen estyy paikoin kokonaan.
- Anonyymi
Neuvotteluissa JO vuonna 2013 todettiin kokonaisuuden osalta, että hanke olisi epätodennäköisenä toteuttaa vuoteen 2021 mennessä.Silloin ei ollut koronasta,tahi sodista tietoakaan, joten kyseessä on alunperin utopistinen sopimus. Sakko kehiin ja pulinat pois, sillä koronan aikanakin tuotto on ollut aikamoisen hyvää. Nyt kaupungin dirika ehdottaa jatkoa sopimukseen. Totuus on, että jatkoajan kuluttua yhtiö hakee jälleen jatkoa. Samantein purkaa koko sopparin ja tarjoaa jollekkin jonka resussit riittää.
- Anonyymi
Ei järkeä laajentaa myllyä jos mitään takeita ei ole että uusiin tiloihin saadaan vuokralaisia.
- Anonyymi
Perusteet vuosikorjauksista ym ovat jo kaikki sopimusta laadittaessa tiedossa .
Sopimussakosta osittainenkin luopuminen on sidottua harkintaa - Anonyymi
Valtuusto se päättää, vaikka lopputulema on jo tiedossa..
- Anonyymi
Valkoiset setämiehet päättää..
- Anonyymi
Voi hyvä veli sentään, jos kyseessä olisi tavis pienemmässä asiassa niin heti tulisi sanktiot mutta nyt on kyseessä vapaamuurari veljet ja loosin kaverit auttaa toisiaan.
- Anonyymi
Turha laajentaa jos vuokralaisia ei löydy???? Turha ostaa arpaa jossa ei ole voittoa. Siinäpäs se bisneksen juju onkin. Rikkaita kaikki olisivat jos näkisivät etukäteen kannattaako ,tahi ei. PERINTÄÄN SANOI NISKAVUOREN HETA SUOMALAISESSA ELOKUVASSA. Selvästi yrityksellä ei ole kiinnostusta investoida nyt eikä myöhemminkään. PERINTÄÄN, JA SOPIMUKSEN IRTISANOMINEN ON AINOA TAPA USKOTTAVUUDEN KANNALTA. Silläkin rahalla saadaan muutama sairaanhoitaja palkattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2226558Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1094953Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1194701"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste443204Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1042863En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.642293- 671784
Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331777odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391704- 571537