Kiire

Sanin

Keväällä on kiire, älkää kulkeko ohi :)
Vaikuttaako kevät jotenkin siihen, että ihmisilläkin on apeahko mieli? Niin myös itselläni tällä hetkellä, siitäkö tämä fiilis vain johtuu?
Pisteet sille, joka keksii jotain hauskaa tähän vaihteeksi!!

19

836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ggnojoP

      Climb to the mountain and sing sound of music!

      • the nearest mountain :)


      • ggnojoP
        Sanin kirjoitti:

        the nearest mountain :)

        the wasteland hill in Malminkartano, west side of
        Helsinki. Height about 100 m?


      • ggnojoP kirjoitti:

        the wasteland hill in Malminkartano, west side of
        Helsinki. Height about 100 m?

        Kyl mä ton vielä ymmärsin ;)
        Ei olis ihan ylivoimaisen pitkä trippi sinne. Paitsi että jo ajatuskin raikkaasta ulkoilmasta, vuoresta yms. auttoi pään kivistykseen.
        Mutta huom. ilman mun laulua :))


    • bluepoem

      ollut minulle parempi kuin edellinen,,, olen jaksanut huomata että kevät on elämää...
      voimia sinullekin.... linnut,,, sula vesi... aurinko.. kyllä se siitä !! ;)

      • ..sinullekin :))
        Tämä oli ihan hetkellinen alakulo. Johtuen mm. valvomisesta. Ja huom. sanoin jo OLI :))


    • tuffe

      Taidan olla osasyyllinen tuohon tunnelman loihtimiseen. Niin se vaan on, ettei minun kannata lukea (saati kirjoittaa!) mitään eroon liittyen, liian arka asia, liian tulinen luonne :/ Pyydän kaikilta anteeksi, ja yritän pitää näppini kurissa :)

      Nyt hörppään kahvia ja mietin uutta aihetta...
      (tahtoo pisteen ;))

      • man

        pitää olla välillä alakulo, että osaa nauttia sitten hyvästä olosta.


      • Siis mitään 'korvat luimussa' :)
        Aiheet on vapaat, lukeminen vapaaehtoista jne.
        Ainakaan multa ei tarvi pyytää anteeksi.
        Allt är redan bra ;))


      • man kirjoitti:

        pitää olla välillä alakulo, että osaa nauttia sitten hyvästä olosta.

        totta tuokin!


      • tuffe
        Sanin kirjoitti:

        Siis mitään 'korvat luimussa' :)
        Aiheet on vapaat, lukeminen vapaaehtoista jne.
        Ainakaan multa ei tarvi pyytää anteeksi.
        Allt är redan bra ;))

        tiger & niger :)

        Siis sun kirjoitus ei ollut mitenkään "näpsäyttelevä", vaan ajattelin jo tuossa aikaisemmin, että pitikö mun nyt taaaaaas.... ;) En voinut vaan ohittaa tilaisuutta pyytää anteeksi.

        *Huokaa* Niih, seli, seli ;)))


      • tuffe
        man kirjoitti:

        pitää olla välillä alakulo, että osaa nauttia sitten hyvästä olosta.

        se vähän tahtoo olla :)


    • Bambse

      Pieni alakulo tuskin haittaa mitää. Hyvää tekee välillä möyriä murheen laaksossa! Aina sieltä on noustu ja noustaan jatkossakin!! :))))

      The hills are alive with the sound of music...

    • jpntar

      mitä kummaa! Eikö kevät ole virkeintä aikaa..hm..minulle ainakin..:) Ota kimpsut ja kampsut mukaan, ja lähde luontopolulle...haistele ja kuuntele..

      • ei kannata tehdä kärpäsestä härkästä ;)
        Lähden kyllä ulos, kunhan pääsen.. ja olen kevätihminen, tykkään ulkoilla jne.
        Kyse oli vain tämän aamun aikaisesta herätyksestä yms.
        Toisaalta, eikö kevät ole joillekin, masennukseen taipuvaisille juuri pahinta aikaa?


      • jpntar
        Sanin kirjoitti:

        ei kannata tehdä kärpäsestä härkästä ;)
        Lähden kyllä ulos, kunhan pääsen.. ja olen kevätihminen, tykkään ulkoilla jne.
        Kyse oli vain tämän aamun aikaisesta herätyksestä yms.
        Toisaalta, eikö kevät ole joillekin, masennukseen taipuvaisille juuri pahinta aikaa?

        on..vaikka tuntuisi päinvastaiselta. Tilastot ovat kauheaa luettavaa...hui..nii-iin vaikka aurinko paistaa ja linnut laulavat..*huokaa*...


    • Päivä on harmaa ja vettä ropisee, but I´m singing in the rain..;)

    • Siru2

      Itse aattelen niin, että kun ihmiset sinnittelee yli synkän talven, ja kevät koittaa, niin silloin jotenkin huokasee. Pääsee valloilleen kaikki pimeen aikaan padotut olot. Joillekin se on ilo ja rakkaus, toisille apea mieli. Minusta kevät on hyvää aikaa kaikkien tunteiden käsittelyyn: saa ees iloa ja lohtuakin orastavasta luonnosta.
      Itse menetin eilen hermot naapurina akalle - jonka kiukuttelua ja huutamista oon sietänyt 3. vuotta. Huusin kurkku suorana sille takas keskellä pihaa:) Se ei kuulu tyyliini, mut tais olla mittari täys. Hetken meinasin masentua, mut sit aattelin, että miks mun tarttis aina kuunnella sen huutoo, aiheetta. Et silleen sit latasin takasin, ja - ihan näin meidän kesken - kyllä helpotti:) Tänää vedin sadetakin päälle ja lähdin kissan kans mettään käveleen. Tein puutarhtöistäkin. Autto fiilikseen: enää ei harmita!

      • Felixman

        radiosta äskettäin kahden toimittajan keskustelua. Siinä miestoimittaja luki lehdistä, että joku psykiatri neuvoi, että suuttuessaan kannattaa ajatella ensin mikä se asia on ja kannattaako suuttua. Toinen ehdotti laskemista kymmeneen. Naistoimittaja vastasi, että eipä siinä ole aikaa miettiä tai laskea numeroita. Sanoi huutavansa pää punaisena ja sitten vasta helpottaa, lisäten vielä "minähän en olekkaan mikään psykiatri. Minusta okei. Itsekin joskus pistin oven kuuluvasti kiinni ja painelin ulos. Helpotti, heh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1384
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      975
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      705
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      630
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      616
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      612
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      590
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe