Valio ajanu maitotilat ahdinkoon ja nyt tilat lyö elukoita urakalla autoon!!! Tästä seuraa että meijäreitä liikaa joten haapavesi suljetaan ja maito viedään lapinlahelle uudistettuun meijeriin......taas menee työpaikkoja
Maatalouden loppu häämöttää
Anonyymi
571723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Hyvä hyvä jo on aikakin.
Maitoautot ajaa nytki maidon lapinlahelle emi alas ajo aloitettu jo..
yllättävän hyviä nuo Juustoportin tarjoomukset
Loppumikäloppu!!! Kyllä hallitus herää ku kaupanhyllyt tyhjinä ku maatalous loppuu!! Sitte vaan pahasti myöhässä...ei kukaan ala sitte enää tuottamaan ruokaa!!!ulkomailla jo pula!!
Muistakaa että maaseutupuolue on hallituksessa tekemässä vihreämpää politiikkaa😊
Kepu haudannu ittesä..nyky maajussit äänestää kok tai persuja! Eivät ole kaikki ehdokkaat l !
Tämäkin on vasta vihreän siirtymän alkuvaihetta, kun varsinainen tavoite on että kunnollisen ruuan syöminen lopetetaan ainakin Suomessa, että maailma pelastuu!
Loppuu ns. isäntien urputus. Sitä ollaan niin isäntää, niin isäntää. Sitten itketään, kun tuet ei riitäkään.
Eikös se ole yksinkertaista yrittäjyyttä. Jos on kysyntää, niin silloin on tarjontaa. Jos kysyntää ei ole, niin hinnat tippuu ja päinvastoin.
Isännillähän on omat keskusliikeensä ja siellä johtajat. Työntekijät ajelee mersuilla ja niin ajelee isännätkin. Kyllä niissä rattaissa rahaa liikkuu ja kuluttaja maksaa.
Ei vaikuta isäntiin meijärin lopetus..maito vain viedään ouluu tai lapinlahelle.....työntekijä täs saa potkut!!
Et sinäkään turisia tulisi toimeen, jollei joku pitäisi maataloutta, kateuksillasi yrität päätäsi aukoa.
Minulla ei ole maataloutta, mutta ehdottomasti kannatan maataloutta, sillä me emme pärjää, jos ei ole maataloudesta tulevia suuhunpantavia.
Sammaa mieltä minunkin mielestä ruoantuotanto on kaikista tärkeitä. Vaikka olen jo eläkelläinen haluan että tuottajaa tuetaan eikä kadehtita.
Sitäse Antti sano.
👍👍👍
Ei kyse ole tuottajan tukemisesta.
Isäntien henkselienpaukuttelulla on pitkä historia.
"Perusduunarit on kaikki kaukana vasemmalla ja me ollaan isäntiä"
Näillä seutukunnilla isäntien uholla on pitkät perinteet. Josko saman uhon siirtäisi siihen tekemiseen.
Kyllä itseäkin hirvittää esimerkiksi samaisen osuustoiminnan peruspilareihin kuuluvan S ryhmän toimet. Eikös ne ainakin ajallaan ollut suurelta osin "isäntä" vetoisia Hankkijoineen päivineen. Nyt sitten on halpuutettu. Siis samat piirit bonuksineen. Jokin tässä yhtälössä ei vain toimi.
Montako viljelijää on noissa S ryhmänkin päättävissä elimissä?
Soinin Timo ????
Hallituksemme sanoo vain, että tarvitaa vielä nopeammin tätä vihreää siirtymää!!!
Onneksi on nyt hyvä hallitus joka tukee maataloutta 300 miljoonalla eurolla.
onko tuo faktatietoa vai persujen höpoä että valio loppus haapaveeltä
Ois jo sulkeneet ku lapinlahelle rakentivat uuden mutta kielenniva hallintoneuvostossa oli ajanu et säily haapavesi.nyt ei oo kukaa ajamassa etua! Ja maitomäärät tippuu ku tilat lyö lehmiä autoon..vanha meijäri ja syrjässä!! Valion kiintiö oli loppu isku!!!!
Putininjuustotehas kiinni vaan yhtään ei kuules haittaa..
Tämä+on+sitä+vihreää+siirtymää,+kotieläintuotanto+ajetaan+alas+ja+aletaan+syömään+kasviksia.+Mitähän+Keskusta+tekee+asialle+?
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/maatalous-tarvitsee-uudistavan-kriisipaketin/
Esitämme,+että+hallituksen+maatalouden+tukipakettiin+sisällytetään+seuraavia+keinoja:++(julkaistu+28.3.2022)
Parannetaan+tilojen+taloutta+ja+autetaan+ne+kriisin+yli
Nostetaan+tuottajien+työstään+saamia+hintoja+kehittämällä+tuottajien+ja+kaupan+välisiä+sopimuksia.+Muutetaan+lainsäädäntöä+siten,+että+tuottajien+ja+kaupan+välisiä+sopimuksia+päivitetään+tiheämmin.
Joustavoitetaan+tilojen+maksujen+ja+verovelkojen+maksamista,+jotta+tilat+eivät+joudu+maksuvaikeuksiin.+Viljelijöiden+rahojen+on+riitettävä+laskujen+maksamiseen.
Helpotetaan+tilojen+lainan+saamista+lisäämällä+valtion+takaamia+maksuvalmiuslainoja.+Tilojen+on+saatava+lainaa+akuutin+kassakriisin+selättämiseen.
Kannustetaan+kauppoja+kehittämään+kuluttajille+mahdollisuus+maksaa+ostamistaan+elintarvikkeista+esimerkiksi+10+%+korkeampi+hinta+siten,+että+kaupat+takaavat+summan+menevän+suoraan+tuottajille.+Selvitysten+mukaan+suuri+osa+asiakkaista+olisi+valmis+maksamaan+ruoasta+enemmän,+kun+he+tietävät+sen+menevän+tuottajan+hyväksi.+
Selvitetään+tilojen+suoramyynnin+ja+ruokarinkien+vapauttamista+arvonlisäverosta.+Näin+kannustetaan+ihmisiä+ostamaan+ruokaa+suoraan+tuottajilta,+jolloin+myös+tuottajien+saama+korvaus+on+suurempi.
2.+Autetaan+tiloja+vähentämään+riippuvuutta+fossiilienergiasta+ja+teollisista+lannoitteista+–+tukirahoja+ei+saa+käyttää+fossiiliriippuvuuden+vahvistamiseen
Lisätään+maatilojen+uusiutuvan+energian+ratkaisuihin+tarkoitettuja+investointitukia+ohjaamalla+niihin+polttoaineiden+valmisteveron+palautusjärjestelmän+varoja+ja+korottamalla+investointitukea+osana+tukipakettia.+Kohdennetaan+tukia+erityisesti+esimerkiksi+aurinkopaneelijärjestelmien+rakentamiseen.+Aurinkopaneelijärjestelmien+kannattavuus+on+parantunut+merkittävästi+ja+niillä+voidaan+nopeasti+lisätä+tilojen+energiaomavaraisuutta.
Lisätään+tukea+ravinteiden+kierrättämiseen+ja+biokaasun+tuotantoon.+Biokaasu+lisää+tilojen+energiaomavaraisuutta+ja+parantaa+tilojen+taloutta+myös+sitä+kautta,+että+biokaasua+voi+myydä+tilan+ulkopuolelle.+Biokaasun+tuotannossa+biomassasta+voidaan+lisäksi+valmistaa+kierrätyslannoitteita,+jotka+vähentävät+riippuvuutta+ulkomailta+tuoduista+teollisista+lannoitteista.+Korotetaan+maatilojen+kierrätyslannoitevarastojen+investointitukea.
Lisätään+voimakkaasti+luomutuotantoa+siten,+että+sen+osuus+peltopinta-alasta+on+30+%+vuoteen+2030+mennessä.+Tämä+tarkoittaa+luomualan+kaksinkertaistamista,+sillä+nykyään+luomualan+osuus+on+Suomessa+14,5+prosenttia.+Luomutilat+selviävät+käynnissä+olevasta+kriisistä+muita+tiloja+paremmin.+Otetaan+luomumenetelmiä+käyttöön+myös+muilla+kuin+luomutiloilla.+
Lisätään+tukia+ja+neuvontaa+maan+kasvukuntoa+parantavaan,+satotasoja+nostavaan+ja+hiiltä+sitovaan+hiiliviljelyyn+sekä+maanparannuskasvien+käyttöön+ja+viljelykierron+lisäämiseen.+
Uudistetaan+maatalouden+tukijärjestelmä+siten,+että+varmistamme+kestävien+ratkaisujen+olevan+viljelijälle+aina+edullisimpia.+Tukipolitiikan+tulee+kannustaa+viljelijöitä+ympäristötoimiin+–+niiden+tulee+olla+viljelijöille+kannattavia,+ei+ylimääräinen+rasite.+Siirretään+tukien+painopistettä+pinta-alaperusteisista+tuista+kohti+tulosperustaisuutta.
3.+Lisätään+kasvituotantoa+pitkällä+aikavälillä+
Kohdennetaan+maataloustukia+kasviperäisen+ruoan+tuotantoon.+Lisätään+kannustimia+erityisesti+valkuaiskasvien+viljelyyn.
Tuetaan+kotimaisen+kasvivalkuaisruokien+tuotekehittelyä.+Tuetaan+viljelijöiden+mahdollisuuksia+osallistua+kasviperäisten+tuotteiden+jatkojalostukseen+esimerkiksi+osuuskuntatoiminnan+kautta.
Lisätään+kasvispainotteisen+ruoan+kysyntää+julkisten+hankintojen+avulla.+Lisätään+kasvipainotteisen+ruoan+osuutta+julkisissa+ruokapalveluissa.
Kyllä täällä maalla viljellään aina omiksi tarpeiksi. Kysymyshän on siitä kannattaako ruokaa tuottaa muiden käyttöön.
Minä+henkilökohtaisesti+aloitin+vihreän+siirtymän+jo+monta+kymmentä+vuotta+sitten,+eli+lopetin+maidon+juonnin+ja+siirryin+pelkkään+ulkolaiseen+olueen.+Joskus+saattaa+mennä+pullo+tai+pari+kalliimman+puoleista+Chileläistä+viiniä.+Nämä+nimenomaa+samalla+vihreiden+logiikalla,+että+kun+Venäjältä+tuotavan+puun+määrä,+about+10%,+joudutaan+korvaamaan+kotimaisella,+niin+vastaavasti+hiilinieluja+tulee+täällä+kasvattaa+sen+saman+10%.+Näinpä+pelkkiin+tuontituotteisiin+siirtyminen+vähentää+hiilinielujen+tarvetta+kotimaassa?+Outo+logiikka+vihreillä,+mutta+näin+heidän+mukaansa+maapallo+pelastuu...
No et se sinäkään kaikilla vaihteilla kulje. Koita ottaa lääkkeet oikeaan aikaan.
Voi hyvänen aika, sinulla sitten kulkee?
Aika helppo oli tekstistä sarkasmi löytää, mutta sinä vain lääkkeistä paasaat.
Maanviljelys on turvetuotannon ohella saastuttanut kaikki pohjanmaan järvet ja joet.
Totta
Varmaan parasta olisi kun jokainen tuottaisi itse oman ruokansa ja lämmitysenergiansa niin ei tarvitsisi muita syytellä ja ne jotka ei siihen itse pysty niin muuttakoot vaikka afrikkaan.
Turvetuotanto ei saastuta.
Työntekijöitä käy sääliksi...mut jää hyvä monumentti! Yks jo onki pekkalan turvevoimala!! Joka sekää en montaa tuntia käyny!
Haapaveden normaalia et menee kiinni!! Kenkäkaupat.maatalouskaupat.abc ja nyt valio ei täällä lessulassa elä mikään.....
Pirttiviljelys lienee ainoa joka kukoistaa? Sitäkin voisi lailla rajoittaa, vähempi ruokittavia suita, ilmasto, ja sitä kautta maapallo pelastuu? L :lle ilmainen ehkäisy, ja ehkäisypakko... Tai jos lapsiluku ylittää vaikka esmes viisi, niin lopuista roima vero valtiolle?
Totta töriset..
Autoon laitettiin kaikki elukat toistakymmentä vuotta sitten,eikä niittä ole ikävä ollut.
Houkuttelivat viime kesänä vaihtamaan rattoria uutukaiseen tietokoneohjattuun.
Konneessa olis ollut nippeliä ja nappelia ja monenmoista näyttöä vaikka muille jakaa.
Kävinkin IKH:ssa ja samalla reissulla ostinkin vanahan säliöauton perävaunun ja tankkautin sen tupaöljyllä. Yön kuihkeessa toivat ettei kaikki tiiä missä se on.
Se on nyt täynnä ja muutama pienempi tilatankki dieseliä kirkolle ajoja varten.
Kohta pääsee pellolle ja rehulle löytyis tänäkin vuonna ostajia hyvinkin läheltä,mutta velaksi en myy. Osuuspankin iso jehu Kannuksessa tiesi hyviä ostajia.
Säiliö riittänee vielä jonkun kesän iliman turhia humpuukiajoja, mutta kun on tyhjä niin myyn konneet ja romppeet pois ja eläkkeelle..
Sen jäläkeen on ihan sama vaikka millasella pierukaasulla ajasivat meijänki pelloilla ees taas tai vaikka mitenpäin, konneita en tartte ku meen talaviksi lämpimään.
5jäläkee piuhat poikki...
Ei täällä mikkää kannata......hallitus ajanu suomen loppuun.....
Sitähän se oikeisto on tosiaan harjoittanut vuodesta 2003 lähtien aina vuoteen 2019, eli ajanut Suomea alas ns. myyntikuntoon, tulos on nyt nähtävissä.
Ei siittä Putiinijuustostas viherhomejuustoa tule vaikka kyrsäs on homehtunut punaisessa kaapissa.
Se on tuo S AK-SDP ja Elokapinoitsijaviherliike joka on tämän aiheuttanut..
Joo ja nyt sote vie loput palvelut! Hall.ei oo varannu hoitajille palkantasaus tai korotukseen yhtää rahhaa..puuttuu 2miljardia! Säästetään ja pannaa laput luukulle pienilläpaikoilla!!!
Hallituksen vihreä uskonto määrää, että maailma pelastuu, kun Suomessa lopetetaan syöminen!
Tk ja vuodeosastot suljetaan ja marin kieltää lailla sairastamisen nii ei tarvita kalliita hoitajia ja terkkareita!!ja syöminen rajoitetaan muita ku saarikolta! Sillä valio kii!!
ARLA-INGMAN ajanut Suomen maatalouden ahdinkoon.VALIO OY on maidontuottajien oma tuotantolaitos.
Valio omalla kiintiöllä tappo tuottajat
Täältäki viedään jo maitoa lapinlahelle vaik oma laitos vieressä.....lopun eellä! Valio ajan tähän 8cen/litra hinnalla nii tilat lopettaa eikä varmaan ala uudestaan...
jep jep...eli teijän maitoa ei edelleenkään vastaanoteta kun niittä laatuongelmia on liikaa...
En onnex ole tuottaja! Enkä etes töissä valiolla! Kuullu isänniltä miten 8cen hinta ja kiintiön tullessa leikkasi maitomääriä eli vei jäävän osuuden tilistä pois!
Siis jälleen kerran omituinen perssuhöpöttäjä joka leikkii isäntää..
Jottai ku vissii vuoshuoltoki jätetty pois! Sen merkki et kiinni menee puliu!!!
Lopettasivat lailla koko maatalouden nii mailman ilmasto pelastuis! Ja firmat sais työntekijöitä.....
Kyllä se viheriä siirtymä syömisen meiltä yrittää lopettaa!
Kokoomuksen koij.... siis tiedemiehet, ja naiset, kehittävät pilleriä, jolla syöminen voidaan lopettaa kokonaan, siis ainakin köyhiltä, sillä pilleristä saa paremman katteen mitä esim. kunnon pihvistä per kilo. Tämä mielessä ruuan hintoja onkin nosteltu jatkuvasti milloin milläkin verukkeella, samalla paikallista tuotantoa on ajettu alas niin paljon kuin mahdollista, sillä eihän tänne tarvi jäädä kuin muutama hyvää, siis loistavaa laatua tuottava tuottaja, koska köyhät voivat ottaa pillerin jos tulee nälkä.
vai että Kokoomuksen, voi voi.. Kukahan siellä hallituksessa on?
Paikallislehdenkin pääuutisena näytti oleva, että kumpi xxx KEPU valitaan ehdokkaaksi. Ei paljon muuta ollutkaan, jos ei mainoksia oteta lukuun. Tämä on oikein kunnon KEPU pesäke.
Lestakepuja täällä!! Net vielä hullumpia...
Missä hallituksessa? Koijareiden "yritysten" hallituksissa kusettamassa kansaa vai? Kokoomuslaiset ja kepulit niissä huseeraa keksimässä uusia keinoja valjastaa väkeä lypsettäväksi.
Kyllä maatalous nykymuodossa tulisi tehdä tuettomaksi.
Samoin lopettaa asumistuki ja työttömyystuki koska työpaikkoja auki joka paikassa.....
Kyllä, näin tulisi käydä.
Maataloustuki, asumistuki ja työttömyystuki. Se olisi aika iso säästökohde.