Kazakstan ei antanut sotilaitaan Venäjän käyttöön ja kieltäytyi muustakin yhteistyöstä. Kazakstan katsoi ilmeisesti, että Venäjä on nyt niin heikko, että on oikea aika lyödä ovi kiinni.
Hyvä juttu!
Hyvä juttu!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pari kuukautta sitten Venäjä (ei siis Kazakstan) kutsui joukkonsa Kazakstaniin tukahduttamaan demokratian nousua. Nyt se kutsu taisi poikia välirikon maiden välille.
Putin on osaava kaveri. Hän osaa pilata kaiken.
Kazakitkin ovat senverran järjissään etteivät tue natsiteurastaja Putinia. Eivät halua maataan samaan sakkiin kuin Pohjois Korea
Säveltelet omiasi.
Jos tuo oli tarkoitettu aloittajalle, niin en muuten säveltele. Luehan uutisia. Löytyy YLE:ltä, mutta myös kv. uutisista useammastakin kohdasta.
Juu, ei diktaattoreilla yleensä ystäviä juuri löydy, yksinäiseltä alkaa tuntua Putinin bunkkerissa.
Maksavat resukat vielä kalliisti. Meinadivatko nuolla USA?
Kyllä ne on venäläiset jotka joutuvat kalliisti maksamaan johtajansa toilailut.
Kerro miten? Eikö Ukraina ole jo raunioina!
Ihan+yksinkertaisesti+kun+Venäjä+on+eristetty+pakotteilla+hylkiöksi+jonka+kanssa+ei+kauppaa+käydä.+++Vuosi+pari+ja+Venäjä+on+melkein+kivikaudessa,+siellä+elää+kituutetaan+kaalisopalla,+maan+bkt+vajoaa+jo+tänä+vuonna+yli+15%+joten+ei+herkulta+näytä+Venäjän+tulevaisuus.
Totta+venäläiset+ovat+tuhonneet+Ukrainan,+eli+kaksi+maata+tuhottu+yhden+hullun+Putinin+suurvaltanostalgian+takia.++Voi+olla+että+Venäjän+jäädytetyt+varat+käytetään+vielä+Ukrainan+jälleen+rakennukseen,+se+nyt+hieman+auttaisi+Ukrainaa.
Ukraina rakennetaan uudelleen, mutta Venäjä ajautuu talouskurimukseen, josta se ei nouse ihan pian, jos koskaan.
Ukrainan raunioittaminenko olikin tavoite? Sehän on sotarikos. Eikö trolli tiedä, ettei tommosia pitäs tunnustaa?
No helppohan se on huudella kun on pääsdyt Suomeen ja sossus elätiksi. Ei tartte tehdä mitään kun maata vaan.
Riippumatta siitä, kuinka sodassa käy, Putin jättää jälkeensä Venäjän joka on paljon heikompi, kuin mitä Putinin valtakauden alussa oli. Venäjä on siinä vaiheessa hylkiövaltio jossa kurjuus ja sekasorto on vallalla.