Onko kellään jakaa kokemusta siitä, että on joutunut tekemään etätöitä täyspäiväisesti ja siten hankkimaan paljon työkaluja sitä varten? Minä jouduin hankkimaan vähän reilu 700€ arvoista tavaraa omaan piikkiin ja ajattelin ilmoittaa siitä verotukseen sen, että minulla on työhuone etätöitä varten.
Prosenttini laski siitä että teen töitä kotoota täyspäiväisesti, mutta miten verottaja hyvittää konkreettisesti noiden tavaroiden vähennykset? Tuleeko seuraavaan veronpalautukseen ja yleensä kuinka paljon?
Etätyökalut ja verohyvitys
4
274
Vastaukset
- Anonyymi
Eli jos veroprosentti laskee, niin olet jo maksanut vähemmän ennakonpidätystä
- Anonyymi
Laski 1% verran, oletin että työhuoneen käytöstä kotona? Mutta työvälineet sitten? Kolleegani oli saanut noin 500€ sen takia ylimääräistä veronpalautuksessa kun oli joutunut maksamaan omia työvälineitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laski 1% verran, oletin että työhuoneen käytöstä kotona? Mutta työvälineet sitten? Kolleegani oli saanut noin 500€ sen takia ylimääräistä veronpalautuksessa kun oli joutunut maksamaan omia työvälineitä.
No paljonko se prosentti sinun vuosipalkasta on? N. 500€?
- Anonyymi
Laske laskurilla. Tulonhankkimiskulut pienentävät verotettavaa ansiotuloa. Kannattaa muistaa, että tulonhankkimisvähennys on 750 euroa ja vasta sitä suuremmat tulonhankkimiskulut vaikuttavat verotukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2593161Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.731232- 661163
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180948Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47866- 47799
- 60799
- 40701
- 45682
- 39678