Etätyökalut ja verohyvitys

Anonyymi

Onko kellään jakaa kokemusta siitä, että on joutunut tekemään etätöitä täyspäiväisesti ja siten hankkimaan paljon työkaluja sitä varten? Minä jouduin hankkimaan vähän reilu 700€ arvoista tavaraa omaan piikkiin ja ajattelin ilmoittaa siitä verotukseen sen, että minulla on työhuone etätöitä varten.

Prosenttini laski siitä että teen töitä kotoota täyspäiväisesti, mutta miten verottaja hyvittää konkreettisesti noiden tavaroiden vähennykset? Tuleeko seuraavaan veronpalautukseen ja yleensä kuinka paljon?

4

250

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli jos veroprosentti laskee, niin olet jo maksanut vähemmän ennakonpidätystä

      • Anonyymi

        Laski 1% verran, oletin että työhuoneen käytöstä kotona? Mutta työvälineet sitten? Kolleegani oli saanut noin 500€ sen takia ylimääräistä veronpalautuksessa kun oli joutunut maksamaan omia työvälineitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laski 1% verran, oletin että työhuoneen käytöstä kotona? Mutta työvälineet sitten? Kolleegani oli saanut noin 500€ sen takia ylimääräistä veronpalautuksessa kun oli joutunut maksamaan omia työvälineitä.

        No paljonko se prosentti sinun vuosipalkasta on? N. 500€?


    • Anonyymi

      Laske laskurilla. Tulonhankkimiskulut pienentävät verotettavaa ansiotuloa. Kannattaa muistaa, että tulonhankkimisvähennys on 750 euroa ja vasta sitä suuremmat tulonhankkimiskulut vaikuttavat verotukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      37
      5299
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      288
      5132
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      64
      4509
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2445
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1880
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1824
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      24
      1792
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1692
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1506
    Aihe