Idea, seuraten madinfinland-tapion esimerkkiä

Anonyymi

...https://madinfinland.org/kaarmeoljyt-ja-psyykenlaakkeet-samassa-veneessa/

...Tapion ohjeet muistuttavat Konstikirjasta (joka voisi olla konst böken, eli taidekirja)

...Käärmeöljyä, tai ei, muistan hyvin mikä ero oli lapsella vs. 18-täyttäneellä.

Lapseen suhtauduttiin tietynlaisena kehityshenkilönä. Jolla on oikeus kysyä tyhmää. Tai edes yrittää. Ihmisille syötetään mallia että kirjanlukukurssit, ym. hitsausteokset tuo työpaikat varmasti, ja sen kautta hillotaan mahdollisuus ostaa tontti vaikka toiselta puolelta rapakkoa. Ym.

Tjms.

frontiersin.org tutkimuksesta hakusanoilla (joita en jaksa kertoa) skitsofrenialiitännäisillä, löysin "Yoga Therapy" -yhdistelmän. Sitä suositetaan skitsofrenian hallinnassa.

...

Aikuisena tapahtuu jotain outoa. 18-v alkaen on kova ellei suorastaan järkyttävä kiire muistaa asioita. Vastuu lisääntyy niin paljon. Muisti ei riitä. En tiedä miksei se sitten riitä.

Tuntuu että pitäisi kehittää myyntiartikkeleita aikuismaailmassa. Niiden kehityksen ajattelu vie todella paljon kaikkia resursseja. Pitää suunnitella, kokeilla, piirtää, piirtää uudestaan, miettiä toteuttajaa. Toteuttajat aikuismaailmassa onkin vähissä. Toteuttajien (jotkut kutsuu työvoimapulaa isona stressitekijänä) etsiminen, tai sen etsinnän yleinen stressi vaikuttaa - siis vaikka toiset etsivät, tai esittävät etsivänsä tekijää - mutta että eivät tippaakaan kouluta (näitähän siis on vaikka kuinka paljon!) tekee jotenkin hölmöläisen hommaa työnhausta ja ihmisiin tutustumisesta - rahaa on mutta ei pysty odottamaan sekuntiakaan. Rahalla sitten syydetään sitä kaikenmaailman Dockereihin (yksi tekniikka IT-maailmassa) ja unohdetaan kaikki muu - ihminen on jotenkin tyhmentynyt niin, ettei se hahmota enää muuta kuin oman toiminnanohjausskriptinsä.

Se skripti on luokkaa: Kävele ulos. Pelkää vastaantulijoiden reaktioita (ne saavat yliotteen) - Suomea tavallaan ei ole. Suomi oli pelkkää pelkäämistä. Nykyinen Suomi on NATO. Ilman NATOa Suomi on massamurhaamiseen taipuva venäläisosakulttuuri (koko Venäjän kulttuuri ei ole massamurhaamista)

1

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kuntouttavaan kokoamaan koirankoppeja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1900
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      385
      1797
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      684
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      675
    Aihe