Millaisia sivu vaikutuksia on tullut. Lähteekö seksi halut varmasti?
Sertralin orion 50 mg
7
500
Vastaukset
- Anonyymi
Kellään tietoa tästä lääkityksestä?
- Anonyymi
Syöpä seurasi
- Anonyymi
Mitä siis kävi?
- Anonyymi
Seksipuolen ongelmat on hyvin yleisiä SSRI-lääkkeillä, paljon yleisempiä kuin edes myönnetään. Seksihalut ei välttämättä lähde kokonaan, mutta voi seurata muita ongelmia esim. orgasmin laimeneminen tai puuttuminen, tuntopuutokset, hankaluudet kiihottua ynnä muuta. Eli toisinsanoen voi olla että halut itsessään ei lähde 100 prosenttisesti, mutta seksi on silti laimeampi kokemuksena. Tunnetasolla kyseiset lääkkeet voivat leikata tunteita ja aiheuttaa hankaluuksia esim. Kokea ihastumisen tunnetta.
Toisilla tämä ei haittaa, koska pystyvät hyväksymään sen lääkkeen haittavaikutuksena, toisilla tämä on ehdoton ei jatkaa lääkettä kun tällaiset asiat pelissä. Tärkeää on että potilaalle haitasta mainitaan, kaikille ei todellakaan ole mainittu. Merkintä mahdollisuudesta SSRI lääkkeiden käytön jälkeisiin seksuaalisen toiminnan häiriöihin ilmestyi paketteihin vasta viimevuosina vaikka lääkkeet on olleet markkinoilla pitkään. Itse en rehellisesti sanottuna koe kyseisen lääkeryhmän hyötyjä potentiaalisten haittojen arvoisena mutta ehkä jotkut kokevat.
Vähin mitä kannattaa tehdä on lukea paketin haittavaikutuslista vaikkei sen antama kuva miltä haitat oikeasti tuntuu tai mitä seurauksia niillä voi olla elämässä ole kovin kattava.
Ongelmat voivat pahentua ajan saatossa mitä pitempään lääkettä käyttää. Mitä isompi annos on kyseessä, voi olla että sitä todennäköisempiä ja pahempia haitat on. Ainakin omalla kohdalla näin oli. Vieroitusoireiden riskiä ainakin lisää pitempi käyttöaika isommilla annoksilla, lieköhän sama koskee myös muita haittoja.
Joskus harvoin seksihaitat jatkuu lopetuksen jälkeen jolloin puhutaan PSSD.stä. Tämä kannattaa huomioida. - Anonyymi
Muuten ei sivuvaikutuksia mutta erektiokykyä hieman heikensi ja laihdutus oli vaikeaa.
Seksihalut pysyi ennallaan ja hyvin pystyi saamaan erektion mutta sen ylläpitäminen ei onnistunut ihan yhtä helposti. Mahdollista että oli myös jännitystä eikä liittynyt sertraliiniin, 100% varmasti en pysty sanomaan.
Paino ei suoraan noussut mutta laihdutus mielestäni vaikeaa sertraliinin aikana, onnistui helpommin lääkkeen lopetuksen jälkeen.
Ehkä lisäsi myös hikoilua vähän kesähelteillä mutta ei mitenkään överisti.
Mitään aloitus tai lopetusoireita ei ollut, ja annos oli muistaakseni 100g (50g aloituksen ja lopetuksen yhteydessä).
Ainoa SSRI mistä olen huomannut edes pientä apua, aavistuksen auttoi jopa ahdistukseen. Ei kannata liikoja odotella mutta 2kk käytön jälkeen on mielestäni vähän aloitekykyisempi ja asiat alkaa kiinnostamaan enemmän.- Anonyymi
Tarkoitat varmaan mg annoskokojen suhteen, ei taida ihan noin monta grammaa mennä.
- Anonyymi
Minä eilen hain tuon lääkkeen apteekista, puolikkaalla tabletilla aloitus
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657282Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1263991Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463886Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn543248Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1363190HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen482589Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602408Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362232KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482084Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu101921