Sain lahjaksi Juurakkovehkan, jotain hoitovinkkejä tiedän, mutta jännittää saanko pysymään hengissä, huomasin muutama päivä sitten nupun ja nyt tänään oli auennut. eli lannoitanko enemmän? uskallanko suihkutella ettei kukka kärsi? kukkiiko yleensä useamman kukan vai yhden...? näyttää että ei ole muita tulossa..
Juurakkovehka
kukkii
63987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Omani kukki yhdellä kukalla viime kesänä. En lannoittanut normaalia enempää, eikä näyttänyt millään tavoin kärsineen, vaikka toisella keskustelupalstalla kehotettiin kovaan ääneen leikkaamaan kaikki nuput äkkiä pois. En millään halunnut uskoa ja hyvä niin. Kun kasvi kerran kukkia halusi, niin miksi ei antaisi, luonnollistahan se vaan on. Saas nähdä intoutuuko tänäkin kesänä..
Näyttää viihtyvän kun kukkii, toinen nuppu näyttäs olevan tulossa. Miksihän kehoitettiin leikaamaan nuput pois? kuinka kauan sulla on ollut vehka?
Kuulemma vie kasvilta niin paljon voimia, ettei välttämättä enää toivu ennalleen.. Ei pitänyt paikkaansa meillä, innostui nimittäin kukinnan jälkeen kasvattamaan rinnalleen pari poikastakin.
Kasvi on ollut talossa noin pari vuotta, koviakin kokenut mutta aina vaan jaksaa. Siihen ilmaantui aika pian ostamisen jälkeen vihannespunkkeja ja torjunta-ainekäsittelyn jälkeen kellastutti kaikki lehdet. Olin jo pois heittämässä, mutta sitten kai juuri siitä pelästyneenä alkoikin tehdä uutta lehteä :)
Juurakkovehkasta taitaa olla aika vähän suomeksi tietoa tarjolla. Olen löytänyt vain yhdestä viherkasvikirjasta hyvin suppean kuvauksen. Kuulimpa sellaistakin, että joku kukkakauppias oli varmalla äänellä kertonut kasvin olevan "sesonkikukka" jota ei sisäkasvina voi kasvattaa lainkaan.. Nythän sitä on jo myynnissä aika yleisesti.
Jospa meidän vehkat ottas tavaksi kukkia kesäsin!!!
Minun 3 vuotta vanha juurakkovehka kukki noin puoli vuotta sitten kahdella pienellä ananasmaisella kukalla, väri oranssi, nyt on jälleen kaksi nuppua joista toinen on auki, tällä kertaa onkin valkoiset banaanimaiset kukat, pituus noin 4 cm, olen aivan ymmällä miksi malli ja väri vaihtui. Kasvi voi muuten erittäin hyvin,
Minun juurakkovehkassani oli ensimmäisellä kerralla 4 nuppua, joista vain yksi aukesi, kukka oli kuin pieni oranssi ananas, kesti hyvin pitkään, kasvi ei kärsinyt kukkimisesta, rupesi kukinnan jälkeen tekemään enemmän lehteä, nyt kasvissani on tällä hetkellä 2 valkoista n. 4 cm mittaista banaanin mallista kukkaa. Kerro millainen kukka sinulla on