Mulla bipo2 ja masennuskausi menossa. Lääkäri määräsi tätä masennukseen. Enpä kauheesti löytänyt tietoa netistä. Onko täällä kellään kokemuksia ko.lääkkeestä?
Kokemuksia latuda lääkkeestä?
Anonyymi
2410813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jos englanti sujuu, täältä löytyy ihmisten kokemuksia listattuna kyseisestä lääkkeestä:
https://www.askapatient.com/mobile/viewrating.asp?drug=200603&name=LATUDA
Kiitos tuosta linkistä, en osaa englantia mutta Google kääntäjä osaa :)
No mulla on skitsofrenia ja siihen tuo lääke. Joitakin vuosia jo ollut. Periaatteessa pitäis ottaa ruuan kanssa. 2000 kilojoulea. Mut ite syön millon sattuu, niin se ei oikein toiminut. Joten otan nyt ilmankin ruokaa ja teho on ihan ok.
Se nukuttaa mua, muita sivuvaikutuksia ei ole. Siksi otan sen iltamyöhään. Sillä voi vähän kontrolloida unirytmiä, kun muuten olen tällainen yökukkuja.
Luin noita kokemuksia ja tosiaan on varoiteltu siitä, että lämmönsäätely voi häiriintyä Latudalla. Voi kuumentua liikaa, eli pitää pitää huolta ettei rasita itseään liikaa helteellä ja pystyy viilentymään.
En tiedä onko mulla vaikuttanut noin. Hikoilen kyllä paljon. Toisaalta olen vähän lihava ja käytän myös Venlafaksiinia, mikä voi lisätä hikoilua.
Mäkin syön miten sattuu, iltapala on ainoa jonka syön suht säännöllisesti (leipää tms) eli kannattaa varmaan siksikin sijoittaa lääkkeen otto illalle.
Mäkin luin noita askpatient kokemuksia ja nyt "vähän" pelottaa aloittaa ko.lääke. Kärsin nyt masennuksen lisäksi myös ahdistuksesta ja tuo lääke saattaa lisätä ahdistusta. Pelottaa
Miltei kaikki psyykenlääkkeet voi joillekin lisätä ahdistusta. Ei tuo ole mikään yleisesti Latudan haitta tässä mielessä.
Heitä lääkkeet roskiin ja mene ulos. Siinä mun neuvoni
Just olipa arvokas kommentti
Että mä vihaan mielisairaita 😵💫 Voiko noin sanoa. Järjellä ajateltuna kuka niistä voisi tykätä? 💁🏼♀️ Pelkkää pahoinvointia, laiminlyötyjä vastuita, muiden kuormittamista, ja muutenkin itsekästä ja pskaa seuraa.
Kaikkein rakkain minulle oma veljeni, oli mielisairas
Hn kuoli 24-ikäisenä.
Pakko oli siirtää aamulle tän ottaminen. Meni meinaan yöunet.
Nyt yhteensä 2 pilleriä ottaneena, masennuksesta ei ole tietoakaan, en tiedä auttaako lääke vai onko plaseboa. Ahdistus kyllä on kasvanut potenssiin 100.
Jos helpottaa vastaaviin paikkoihin kirjoittaneissa paikoissa voi painottua helposti negatiiviset kokemukset. Toisaalta antipsykooteissa on aika raskaitakin haittoja joissain tapauksissa ja kaikki ei pidä vaikutuksista. Suotuisastakin vaikutuksesta voi maksaa kumminkin niin, että myös jotain haittoja on. Olennaista on mikä on hyödyn ja haitan suhde kumpi painaa vaakakupissa enemmän
Joo mullakin piristävä vaikutus. Nyt menee aamuisin 111mg. Saa nähdä, nostaako lääkäri vielä annostusta. Mulla auttaa, hyvä juttu.
Up^
Mulla latuda ja ketipinor ihan ok
Itsellä vatsavaivoja jo kolmatta viikkoa. Meneeköhän vielä ohi ajan kanssa? Nenä kuivuu ja suupielet on auki. Yöhikoilu on voimakasta, jopa kolmesti vaihdan vaatteet yön aikana. Muuten kyllä toimii.
Itse olen sitä mieltä etteivät neuroleptit kyllä auta masennukseen, mutta voin kyllä kertoa kokemuksistani. Itsellä neuroleptit ovat skitsofreeniaan. Latudaa on kyllä käytetty tasaamaan mielialaa bipolaari potilailla ainakin joissain maissa.
Latuda oli minulla käytössä joku n. 2 viikkoa. Latudan kanssa täytyy aina muuten muistaa syödä, koska muutoin se lääke ei imeydy eikä siitä silloin voi olla mitään hyötyä. Aluksi Latuda oli ihan ok paitsi että se väsytti todella paljon. Piti siirtyä ottamaan se illalla, mikä helpotti tämän haitan kohdalla eikä päivällä ollut enään myöskään ylimääräistä väsymystä. Huomasin että Latuda aiheutti jonkin verran närästystä tai ainakin ruoka alkoi närästämään helpommin kun Latuda oli käytössä. Se myös aiheutti pientä vatsakipua 1. viikolla, mutta se meni ohi sen jälkeen.
Jouduin kuitenkin lopettamaan Latudan, koska se alkoi lisäämään ahdistuneisuutta ja Diapamia alkoi kulumaan aika paljon. Olen ajatellut ehkä kokeilla Latudaa toisenkin kerran, mutta tällä kertaa Brintellix nimisen masennuslääkkeen kanssa. Toivoisin että se auttaa Latudan lisäämään ahdistukseen. Nyt itselläni käytössä on taas Peratsin, joka oli minulla myös ennen Latudan kokeilemista. Peratsinin kanssa on nyt ollut ongelmia, koska ALAT on koholla (tämä ongelma oli muuten Olanzapiinin kanssa myös).
Onko Latudasta muita kokemuksia? Olisin kiinnostunut kokeilemaan koska se ei lihota eikä sillä ole antikolinergisiavaikutuksia. Olisin siis kiinnostunut kaikista kokemuksista!
Se väsyttää, joten itse otan sen illalla. Muuten se on parempi kuin useimmat muut neuroleptit.
Mulla bibo1 ja latuda menee 37mg. Nykyään otan illalla koska aamulla kun otin ennen sen, tuli aivan jäätävän levoton olo enkä pystynyt olemaan paikoillani. Noin 2 tuntia ottamisesta alkoi tämä oire. Muuten ihan passeli lääke ainakin minulla mutta olen todella vetämätön. Mikään ei kiinnosta ja päivät menee sohvalla. En tiedä johtuuko lääkkeestä vaan muusta elämäntilanteesta mutta tämmöistä mulla.
Mulla menee latuda 37mg ja pakko ottaa illalla koska järkyttävä levoton olo alkoi noin 2 tuntia ottamisen jälkeen. Tuntui ettei pysty olla paikallaan ollenkaan. Tosi vetämätön olo, makoilen vaan enkä saa oikein mitään aikaseksi eikä mikään kiinnosta. Nyt lääkäri vaihtoi litoon mutta en suostu sitä syömään, saapi vaihtaa johonkin muuhun. Mulla bibo 1
Miksi sulle on määrätty antipsykootti masennukseen? Miksei masennuslääkettä?
Olen syönyt Latudaa skitsofreniaan nyt neljättä vuotta. Ennen tätä lääkettä ehdin kahlata läpi kaikki perinteiset antipsykootit, eikä mikään sopinut.
Latuda on hyvä lääke, olen saanut elämäni takaisin. Selviän arjestani perheenäitinä ja olen kuntoutunut jopa osatyökykyiseksi työelämään.
Lääke vie kaikki psykoosioireet pois, ja haitat on minimaalisia. Ainoa haitta mikä tästä tulee, on pahoinvointi, joka iskee n. 15 min lääkkeen ottamisen jälkeen. Olo on niin kurja että menen aina nukkumaan heti kun otan lääkkeet.
Todellakin rohkaisen kokeilemaan tätä lääkettä.