Mitä mieltä op maailma rahastosta.
Kannattaako sijoittaa rahojaan sinne? Olen siis aloittava sijoittaja.
OP maailma rahasto
2
3740
Vastaukset
- Anonyymi
Rahastolla on hyvä hajautus kehittyneille markkinoille. Sen vertailuindeksi on MSCI World, mikä on tyypillistä tällaisille rahastoille.
Rahasto on ns. aktiivinen rahasto, eli se yrittää kaupankäynnillä saada parempaa tuottoa mitä indeksin mukainen osakekori tuottaa. Käytännössä se on kuitenkin jatkuvasti hieman hävinnyt vertailuindeksille.
Yksi merkittävä syy rahaston indeksiä heikompaan tuottoon on palkkiotaso: hallinnointipalkkio 1,8 %, lisäksi merkintäpalkkio ja lunastuspalkkio ovat molemmat 0,75 %.
Jos aloittelija haluaa pysyä kotipankin valikoimissa ja hoitaa sijoittamisen yhdellä laaja-alaisella rahastolla, Osuuspankilta löytyy mm. rahasto OP-Maailma indeksi. Sen palkkiotaso on kohtuullinen (0,39 % hallinnointi ei lunastus/merkintäpalkkioita). Valitettavasti se seuraa ns. hyväntahdonindeksiä (MSCI World ESG Universal Net) eikä tavallista neutraalia maailma-indeksiä, mutta joku voi toki pitää sitä hyvänäkin puolena, että rahasto ei sijoita tuottoisiin sotatarvikefirmoihin tai öljy-yhtiöihin.- Anonyymi
Anteeksi kirjoitin väärin. Tarkoitin siis op maailma indeksi rahastoa.
Olen kirjoituksen aloittaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979