Olen kärsinyt rytmihäiriöistä jo toista kuukautta ilman omaa syytäni. Lääkäri joka otatti sydänfilmin 25.2., unohti laittaa sen Maisaan ja unohdin itsekin kun oli jo tilattu omalääkärille aika jossa olin tänään sekä uudessa sydänfilmissä.
Tämä aiempi lääkäri kun kysyin silloin helmikuussa että oliko siinä sydänfilmissä mitään kummempaa ei voinut katsoa kun kone meni jumiin ja sanoin että antaa olla, katson sitten Maisasta. Hän vain unohti kirjata tietoja Maisaan joten en tiennyt minäkään. Ajattelin että jos siinä jotain on niin kait joku ottaa yhteyttä. Kun mitään ei kuulunut ajattelin että asia ok.
Ei ollut. Tänään olin omalääkärillä joka ihmetteli että eikö sydänfilmiä siellä päivystyksessä otettu ja sanoin että otettiin kyllä.
Aikansa konetta selattuaan hän sen löysi. Sydämmen eteisvärinä ja sen ala harvinaisempi alatyyppi flutteri.
Niitä olen kantanut mukanani toista kuukutta.
Nyt tänään aloitan verenohennuslääkkeen jonka toivotaan rytmittäv
än sydämen paremmaksi.
Tänään otettujen verikokeiden ja tämän tänään otetun sydänfilmin mukaan kyseessä olisi kuitenkin sydämen vajaatoiminnasta. Nyt menen sitten ultraan siitä.
Yllätys oli iso kun katsoin netistä asiaa sydämen vajaatoiminnasta.
Oletettu elinaika (vertaa todettu syöpä) on 5 vuotta.
Onko joillain sydämen vajaatoiminnasta kärsineillä tietoa tai kokemusta tästä tappavasta taudista.
Sydämen vajaatoiminta?
2
446
Vastaukset
- Anonyymi
Verenohennuslääke ei vaikuta sydämen rytmiin!
Verenohennuslääke estää vain veritulppien syntymistä. Niitä syntyy helposti rytmihäiriöiden yhteydessä.
Mitä sanotaan vajaatoiminnasta, se on syytä uskoa.Joo kyllä eseptissä sanotaankin että " eteisvärinän aivohalvauksen ja veritulppien " ehkäisyyn.
Kuitenkin jo nyt ekan tabletin jälkeen en tunne sydämmeni lyöntejä niin voimakkaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893412
- 1033076
- 532292
- 211812
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201715Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111660Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61638Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221478Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131401Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381384