Kattelin tossa yhtä tosi edullista vm. -90 olevaa 309gt mallia 1.6l ruiskukoneella.. Hyvillä varusteilla, ruostetta ei missään, paitsi yhdessä klommossa konepellissä, ei siis mikään ruusu mutta kukka kuitenkin. :) Autolla ajettu 270 000km mittarin mukaan, kansiremppa tehty 170 000km kohdalla. Sanoi että jakopään remmi on just vaihdettu, siitä ei tosin oo paperia..
Kyselisin nyt teiltä 309 omistajat, jotka ootte ajanut paljon, että oliskos tommosesta vielä joksikin vuodeksi autoa, ja onko tullut paljon remonttia siinä 300 000 kieppeillä??
Itelläni on kokemusta 309:stä muutaman vuoden takaa, ajoin sillä 70 000km eikä mitään suurempia ollu.. 230 000 oli sillon mittarissa kun vaihdoin, lähinnä mua ärsytti se kaasari mikä ei oikein toiminut.. mut kyllä sen kans tuli toimeen. :)
Nyt sitte tosiaan tarvin toista autoa kohta, ja tossa houkuttelis toi ruiskukone (mikä hörähti hyvin käyntiin vaikka auto seissyt muutamia viikkoja), kilometrit vähä pelottaa, mutta eihän ton ikäsii enää paljon saa piennillä kilometreillä.. Eli miten on, kun puhun nyt alle tuhannen euron autosta, kannattaako mennä hieroon siitä kauppoja? :) Kiitos jo etukäteen!!:)
Kyselisin nyt teiltä 309 omistajat, jotka ootte ajanut paljon, että oliskos tommosesta vielä joksikin vuodeksi autoa, ja onko tullut paljon remonttia siinä 300 000 kieppeillä??
Itelläni on kokemusta 309:stä muutaman vuoden takaa, ajoin sillä 70 000km eikä mitään suurempia ollu.. 230 000 oli sillon mittarissa kun vaihdoin, lähinnä mua ärsytti se kaasari mikä ei oikein toiminut.. mut kyllä sen kans tuli toimeen. :)
Nyt sitte tosiaan tarvin toista autoa kohta, ja tossa houkuttelis toi ruiskukone (mikä hörähti hyvin käyntiin vaikka auto seissyt muutamia viikkoja), kilometrit vähä pelottaa, mutta eihän ton ikäsii enää paljon saa piennillä kilometreillä.. Eli miten on, kun puhun nyt alle tuhannen euron autosta, kannattaako mennä hieroon siitä kauppoja? :) Kiitos jo etukäteen!!:)
Vastaukset 8
Vanhimmat
En ole Peugeotin omisaja.
Itse en otaisi millään. Kavereiden peugeoteista olen saanut tarpeeksi harmeja.(korjauttivat minulla)
Eikö sekään kerro mitään, kun kansiremontti on tehty 170 000-kohdalla?.
Japsiin säädin venttilit vasta tuolla ajomäärällä. Ehkä tarvis säätää uudestaan, koska on 380 000 mittarissa. Jakopäänhihna vaihdetaan 100 000.n välein. Pösöön ilmeisesti kansi.
Kaasaria en ole edes avannut. Kerran laskin kohokammion tyhjäksi mahdollisen veden poistamiseksi.
Ja tuosta pösön ruiskusta. Juuri ruiskuongelmien takia sainkin kaverin pösöstä tarpeeksi.
No voihan se pösö toki kakkosautona olla, jos on japanilainen, jolla hinaa sitä ranskalaisten "taidonäytettä".
Tuskin kysymässäsi pösössä on alkuperäinen mittari. Ei sitä kukaan suostu noin pitkästi edes hinaamaan.
Jos -90:ssä pösössä ei ole ruostetta, niin olet erehtynyt automerkistä! Tai mittari on toisesta autosta, jota esitinkin...?
Totta on että ei nuo vanhat pösöt aivan huolettomia ole mutta muutama ajatus:
"Eikö sekään kerro mitään, kun kansiremontti on tehty 170 000-kohdalla?."
Emme tiedä mitä on tehty. Kone on kestävä ja suurin vika mikä siinä esiintyy on venttiilinohjurin kumien kovettuminen. Omassani meni vaihtoon kun mittariin tuli 160.000km.
"Japsiin säädin venttilit vasta tuolla ajomäärällä. Ehkä tarvis säätää uudestaan, koska on 380 000 mittarissa. Jakopäänhihna vaihdetaan 100 000.n välein. Pösöön ilmeisesti kansi."
No ei sentään, aikamoista herjaa pistelet. Totta on se että eihän nuo koneet ole mitään japanilaisia käsityön taidonnäytteitä mutta kestävä tuo XU-moottori on.
"Ja tuosta pösön ruiskusta. Juuri ruiskuongelmien takia sainkin kaverin pösöstä tarpeeksi."
Sama ruisku löytyy monesta muustakin autosta... ei siis liene suorastaan pösön vika.
"No voihan se pösö toki kakkosautona olla, jos on japanilainen, jolla hinaa sitä ranskalaisten "taidonäytettä"."
Ja lisää herjaa... Onhan noissa omat ongelmansa mutta kun niiden kanssa oppii elämään, ihan kelpo autoja.
"Jos -90:ssä pösössä ei ole ruostetta, niin olet erehtynyt automerkistä! Tai mittari on toisesta autosta, jota esitinkin...?"
Tästä huomaa että et ole todellakaan asiantuntija. Vuodesta -83 lähtien pösöt ovat olleet sinkittyjä ja tosiaan ruostumista vastaan yhtä hyviä ellei parempiakin kuin 2 - 3 kertaa kalliimmat pelit.
Itse en ostaisi noin paljon ajettua kun vähemmilläkin kilometreillä löytyy. Ostin 300.000 ajetun 405:n ja onhan siinä laittoa riittänyt, ei mitään mahdotonta kuitenkaan. Ja ajettavuushan korvaa paljon :-)
TOYOTA JOS ET MUUTA SAA!!
Arvasin että tuutte tänne terrorisoimaan, oisit voinut jättää vastaamatta.. Kiitos tyhjästä..
P.S Pistetäämpäs vm.90 pösö ja tojo vierekkäin, kummassa on terveemmät pellit..
Itse ajelin 45000km 205-Pököllä, jolla ostohetkellä oli mittarissa 250000km. Kaikki pelasi moitteettomasti, ainut asia mikä häiritsi oli kesäisin melko siniset pakokaasut =) Nekin hävisi, kun venttiilin ohjurien kumit vaihdettiin.
Muistelenpa vieläkin kaiholla tuota omaa Leijonaani, joka toimi niin kuin ajatus. Ja hyvä sillä oli ajaa. Nykyisen Pösöni kanssa on ongelmia ollut jonkin verran, joita ei siis vanhassa 205:ssa ollut.
Siispä osta pois 309 kuljeskelemasta, luulen että saat siitä hyvän käyttöauton. Eihän niissä hirveitä hintojakaan ole, jotta senkin puolesta huoletta voi muutaman euron pistää remppaankin.
Itekkin olen ajatellut ostaa ehkäpä tuollasen 205:sen käyttö-/kauppa-autoksi. Varmaa, mukavaa ja halpaa kyytiä.
itselläni on kakkosautona 309 -kaasarilla.
Niillä jotka moittivat tätä(kin) mallia eivät tiedä sen tiettyjä heikkoja kohtia(niitähän on joka merkissä) Ruostuminen on vähäistä siinä on paljon galvanoituja osia, kuten lokasuojat. Tavaratilan alapuoleen tulee ruopstetta-ei mikään vaarallinen kohta ja ovien alareun.sisäpuol. ne voi puhdistaa ja kuivana vetää joku kerros. Takajarruvaijerit(käsij.) vaijerin pinta oltava ehjä muuten ruoste jumiuttaa ne,talvellä jäätyy -kahvalla ne vetää päälle mutta ei palaudu.Uudet vaijerit ja yksi teippikerros kiep.ympär.lisää.Vaijerit halvat. Jarrujen liukutapit(ainakin asiantuntija tietää) oltava Ok, ettei jumiutuneet. Jos pystyy itse vähän esim.näitä huoltamaan se jo hyvä. Itse pidän Ok. Onko kytkiremontti tehty se tuossa voi tulla ellei ole tehty -kysy rek.nron perust.edell.om: mitä tehty ja muuta. Onhan vanhoissa kaikissa jotain. Purkuosia on suomessa paljon ja niitä minä tarvittaessa osin käytän.
itselläni oli 309 yli kuusi vuotta, ajoin yli 100tkm, luovuin pois kun mittarissa oli yli 300tkm. ei ruostetta yhtään, paitsi varapyörän kohdalla kontin pohjassa hieman. kone oli paljon terhakampi kun nykysessä jaappanilaisessa, ja bensaakin meni vähemmän. Ei tarvinnut paljoa korjailla tuon kuuden vuoden aikana ollenkaan, mut sitten ois pitäny vaihtaa kytkin ja murrokset, joten luovuin pois, harmittaa vieläkin. Oli aivan idioottivarma, jopa talvellakin, ei sellasta pakkasta etteikö pökö ois lähteny käyntiin.
Itsellä on ollut ykkös- ja tällähetkellä kakkosautona 309 1.6kaasaripösö yli 7 vuotta ja tottavie on ollut hintansa väärti. Ruostetta on ainoastaan hitusen takaluukun alareunassa ja jossain ovien alareunassa. Tekniikkapuolella on normaalia kuluvaa osaa vaiheltu, ei ole kantta avattu eikä kaasaria korjailtu(vielä). Kytkin piti uusia 320tuhannessa. Ruiskuvehkeestä tosin ei ole kokemusta.
Tonnilla saa vähempi ajettujakin 309. Alle 200t mittarissa oleviakin, miksi ostaa noin paljon ajettua. Arpapeliähän se on minkälainen kohalle sattuu, mutta jos osaa itse vähän korjailla ja tosiaan kakkosautona, niin mikä ettei pökötin omistajaksi.