"Kuusamossa oli pakkasta -45 astetta ja töihin piti lähteä. Menin kävelemällä töihin ja päällä untuvatakki ja päässä karvalakki sekä jalassa kuoma-kengän tapaiset kengät ja jalassa toppahousut. Kauluri oli kasvojen edessä ja ainoastaan silmät näkyi.
Kuusamos kans ollut pakkasii - 87 vai - 86
Anonyymi
61154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mennyt aika niitä pakkasia kovia on pääkaupunki setukin ollut . Siloinkun Malmi oli viellä maalaskunta tai Malmin pitäjä ja on toki ollut ties kuinka kauan Hesinki 70.Köyhillä perheillä ei kunon talvivaateta joten 50 luku kumisaapat oli jalkineeni kesät talvet. Ruokaa oli kyllä nälkää ei nähty.Koululle käveltin tai hiihdetin. Lunta varmasti oli paljon enemän kuin nykyisin pääkaupunki setu. 24.12. kerakin isän haudalle Malmilta Honkanumelle taksi ei pystynyt perille asti takaisin meitä viemän sikoni koti.Koska hiekatie lumesta auraamatta ja käveltin varman lumessa 1km.kun siskon ja hänen puolison kotin päästin. Jossa eteinen talvet jätyi.Nyt asutan vuokralla kerostalossa Itä-Helsinki. On lämpö,valo,hana vesi.Kunnon varusteet joka säälle. Ja ruokaa jää kaapissa. Tiet aurattu ja lapset saa koulusta lipun koulu matkoihin jos matkat pitkät, Hyvää kevät talvea.pääsiäistä.ym. Vanha nainen itä_Helsingistä
Muistan itsenäisyyspäivän - 86. Oltiin käymässä Kuusamossa, lunta ei ollut maassa nimeksikään vaan paksu kuuria kovien pakkasten takia. Enovainajalla oli verkot jään alla Iijärvellä. Kun oltiin kokemassa verkkoja niin naapurit tulivat juttusille autolla. Aika harvinaista että jo itsenäisyyspäivänä isojen järvien jäällä kesti ajaa autolla.
Vielä 80-luvulla oli autoja, jokka toimivat kunnon pakkasissa, Lada toimi aina ja kuplavolkkarikin, jos sai vain käymään. Nykypäivän etanolipolttoainekkin jähmettyy noissa lämmöissä, ei mene elektronikkasuihkuista läpi.
Sähköautosta en tiiä, Volkkarin ID4:sta ei saa edes seisottaa ulkona, jos pakkanen menee -15 alle, sille pitää tehdä nuotiot. TAI, siitä pitää tehdä nuotio, samoin kuin Tesloista sun muista leluista.
87 helmikuussa voi jäällä ajaa kun ei lunta jäätä lähes metri.
Pakkasta -47
Aikoonaan kun 80- luvulla kävelin kovalla pakkasella illalla ja näin venäjän puolelta rakeikin nousevan niin ihmettelin mikähän tuoki oli..