Android -sovellus, paikannuskielto ?
Jos Android -sovelluksen oikeuksiin EI kuulu paikannustoiminnon käyttö, niin mitä sellainen funktio palauttaa, joka palauttaisi puhelimen senhetkisen sijainnin GPS -koordinaatit, jos sovelluksella olisi oikeus käyttää paikannustoimintoa ?
Lisäkysymys:
Voinko edes antaa yksittäiselle sovellukselle oikeutta paikannuksen käyttöön, kun puhelimessa EI OLE asennettuna Google -tiliä?
Vai onko Google jotenkin lukinnut tuon paikannustoiminnon siten, ettei sitä pysty ottamaan käyttöön ilman Google -tiliä?
Ilmeisesti samasta syystä puhelimessa ei toimi myöskään Googlen kartat.
Sensijaan openstreetmap.org sekä yandex.ru -kartat toimivat kyllä (tosin kartta pitää manuaalisesti asettaa haluamaansa paikkaan).
Android -sovellus, paikannuskielto ?
5
1039
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös gps ilmoita sijainnin, eli sovellus kirjoittaisi viimeisen sijainnin johonkin lokitiedostoon, että voi sen sitten ilmoittaa käynnistyessään mistä jatketaan tai ollaan jatkettu liikkumista. Onhan sille API "Application Programming Interface".
GPS-sipsi pitäisi lukita valmistajan puolesta, tai sen hallitsijan, koodaamalla mikropiiri uudelleen. - Anonyymi
Peltinen keksi- tai kahvipurkki estää vakoilun, paitsi jos vakoiluohjelma käyttää mikrofonia, niin silloin pitää akkukin irrottaa.
Tärkeissä palavereissä, pitää pystyä olemaan tuppisuuna ja nämä vakoilulaitteet pitää polkaista suohon. - Anonyymi
https://www.android-examples.com/enable-disable-gps-location-service-programmatically-android/
Paras on kun otat kolvin kauniiseen käteen ja katkot virrat moiselta vakoilukomponentiltä. - Anonyymi
En osaa sanoa varmasti, mutta selaimella näyttää satunnaisia paikkoja aika usein, kun paikannus on pois päältä joissa en ole koskaan käynytkään. Epäilen tästä syystä, että jos tietoa ei ole täytetty palvelimelle menevään viestiin, serveri käyttää jotain edellisten käyttäjien tietoja tai arpoo noi jostakin hatusta.
Androidin paikannuksen esto on itse asiassa luotettava, koska ohjelmalla ei ole mitään mahdollisuuksia päästä gps-piirin tietoihin käsiksi paitsi kysymällä androidilta joten: Voisiko se android antaa vääriä koordinaatteja, mikäli ei käytössä jotta vahingossa ei arvattaisi oikeita?- Anonyymi
Niin, jäi sanomatta, että gps-paikannus kielto koskee vain gps:ää. Kytkeytymällä esim. jonkin kahvilan wifi-verkkoon ilmiannat sijaintisi saman tien. Ja on muitakin tapoja paikantaa puhelinta - ei tosin niin tarkkoja: Bluetooth-oikeus ja voit jäljittää lähelläsi olevan toisen puhelimen ja tämän perusteella voi saada selville sijainnin jos sillä on gps päällä. Verkko ei myöskään toimi, jos puhelin on verkossa ja tällöinkin sijainti näkyy tukiaseman tarkkuudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233378
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521481- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184