Jokunen päivä sitten saimme lukea aamun sanomalehdestä, kuinka Siunsoten hallitus oli nostanut lafkan johtajien palkkoja 10:llä prosentilla lisääntyneen työmäärän takia. Pirskasen palkkakin nousi kertaheitolla arviolta 1700 ecua eli perushoitajan kuupalkan verran. Meno maakunnallisissa HYVÄVÄVELI -SISKOPIIREISSÄ on käsittämätöntä, kun samaan aikaan hoitohenkilöstö huokailee todella lisääntyneen työtaakan alla, eikä lisäliksasta ole tietoakaan.
Hävetkää päättäjät, mutta ettehän te osaa muuta kuin mahtailla pomopöytienne takana.
Kyllä pisteetet ja myötätunnon keräisi reppuunsa hän Siunsoten johtajista, joka ilmoittaisi kieltäytyvänsä korotuksesta. Samalla paineet korotuspäätöksen tehnyttä konglaavia ja muita pomoja kohtaan kasvaisivat ja me tavalliset kansalaiset olisimme tyytyväisiä, pomojen tilipussi ei saisikaan aiheettomasti lisätäytettä.
Kuka liekään näidedn päätöksen tehneiden puheenjohtaja?
Nyt olisi kirosana paikallaan
11
866
Vastaukset
- Anonyymi
Jertta Harinen, keskusta.
Tulevan hyvinvointialueen pj. Mäkisalo-Ropponen on jo esittänyt paheksuntansa tähän päätökseen liityen- Anonyymi
Eipä uskoisi Harisesta, Mäkisalo-Ropposelta mielistelyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä uskoisi Harisesta, Mäkisalo-Ropposelta mielistelyä.
Samalla kannalla, pääs vähän kilpeään kiillottelemaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä uskoisi Harisesta, Mäkisalo-Ropposelta mielistelyä.
Näytti todellisen nahkansa tämä Harinen
- Anonyymi
DDD
- Anonyymi
Hölmöt huutelee korotuksista.. Turpa kiinni ja kerralla 35prossan korotus. Paska hommat vaatii kunnon lisät
- Anonyymi
Pirskatin ilkasta olisi pitänyt päästä eroon jo aikaa sitten - varsinkin outokumpulaisten.
- Anonyymi
Mikä Outokumpulaiset tekee eriarvoiseksi / erilaiseksi ? Pirskatti hoitaa hommansa hyvin tai hyvin huonosti kaikkien puolesta..
- Anonyymi
Nyt tuo samainen SiunSoten kana- ja kukkolauma tekivät varmemmaksi vakuudeksi uuden päätöksen johtajien palkkojen nostosta. Onko suoritusportaalle tulossa samansuuruiset bonukset? Ylimääräistä hekin joutuvat yhteiseksi eduksemme tekemään?
Olisi kiva tietää kuka ja ketkä Okusta istuvatSiunSoten kokouksissa takapuoltaan levittämässä ja palkkioita kuittaamassa? Joku varmasti tietää?- Anonyymi
Pengoin Siunsoten sivuja ja kuinka ollakaan niin Rikkarannanparooni Ilkka hiltunenhan siellä kukkoilee hallituksen varsinaisena jäsenenä. Ehdotukseni on, ettei jatkoon, koska joojoomieheksi rupesi.
- Anonyymi
Sanna Antikainen.
Googleen Aluevaltuutetut - ja hallitus jäsenet.
koko "kinkeripiirstä" sinne joku valittu ! Olihan ne vaalitkin , ettekö äänestäneet !?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13614365Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va315970SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545545Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3084386HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394147"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant143624Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan253578Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632665Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.951472