Hei!
Suunnittelen yksinkertaista jännitteen jakamiseen tarkoitettua elektroniikkapiiriä, jossa käytetään vastusten mitoittamiseen seuraavaa kaava:
Uout = (Uin x R2) / (R1 R2)
Matematiikan taitoni ovat pahasti ruosteessa ja en saa yhtälöä millään muotoon, jossa yhtälön toisella puolella on vain R2 vaan päädyn aina tilanteeseen, jossa R2 on yhtälön kummallakin puolella. Muiden muuttujien osalta yhtälön pyörittely onnistuu, mutta muuttujan R2 osalta tilannetta sotkee se, että se löytyy sekä osoittajasta että nimittäjästä.
Voisiko joku näyttää vaihe vaiheelta kuinka yhtälön pyörittely oikeaan muotoon tapahtuu?
Kiitokset etukäteen!
Apua sähkötekniikan kaavan pyörittelyyn
Anonyymi
3
245
Vastaukset
- Anonyymi
Kerro ensin (R1 R2):lla, jolloin vasemmalle tulee R1*Uout R2*Uout.
Sitten heivaa vasemmalta R2*Uout oikealle ja ota R2 yhteiseksi tekijäksi, jolloin oikella on R2*(Uin-Uout).
Lopuksi jaa (Uin-Uout):lla, jolloin toiselle puolelle jää R1*Uout/(Uin-Uout).
Tosin mahtaako toi kaava pitää paikkaansa, koska edellyttäisi Uin:in olevan suuremman kuin Uout:in, tai sitten Uout:in pitäisi olla negatiivinen. - Anonyymi
Uout/Uin = R2/(R1 R2)
Uin/Uout = (R1 R2)/R2 = R1/R2 1
Uin/Uout - 1 =R1/R2
R2 = R1/(Uin/Uout - 1)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1676494Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1023011Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1021835Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am471566Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111280Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m81164- 141153
- 541110
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751043- 171040