Uskonnot ja tärkeimpänä kristinusko on voitu osoittaa hiujaukseksi ja petokseen perustuvaksi tai sitten ne ovat deluusioista kärsineiden ihmisten "todistukseen" perustuvia, jonka todistuksen heikkolahjaiset, vähä-älyiset ja/tai hyväuskoiset hölmöt ovat sitten uskoneet: joko saadakseen kuoleman jälkeisen palkinnon tai esimerkiksi rauhan pahojen tekojensa aiheuttaman syyllisyyden vuoksi.
Tiedon ja valistuksen lisääntyessä yhä useampi ihminen huomaa Raamatun sisältävän epätosia myyttejä, taruja, legendoja ja asiavirheitä historiallisessa kerronnassa. Kertomukset ihmeistä ja voimallisista teoista ovat jopa suoranaista valhetta, sillä koska niitä ei ole tapahtunut, niin niiden kirjoittajat ovat joko keksineet ne omasta päästään tai typerästi uskottuaan toisten valheet, jatkaneet niiden levittämistä ja todistamista valehtelijoiden puolesta.
Länsimainen yhteiskunta eli pitkään kristillisen valheen vallassa, niin että vilpittömät ja sivistyneetkin korkeasti oppineet ihmiset pitivät vilpittömästi totena Raamatun kirjoituksia. Kun sitten vähitellen "kadun varsille" ilmestyi tiedemiehiä ja tutkijoita, jotka paljastivat Raamatun kertomusten olevan enimmäkseen satua, niin tavallinenkin kansa huomasi tulleensa johtajiensa, pappien ja profeettojen huijaamaksi. He huutavat nyt yhteen ääneen "Keisari on alasti, keisarilla ei ole lainkaan vaatteita!" ja vaativat uskontojen erityisaseman poistamista lainsäädännöstä.
Miksi valhetta pitäisi tukea laissa, kun lain tarkoituksen pitäisi olla suojella ihmisiä valheen vaikutuksilta, jotka ovat uskontojen ollessa kyseessä enimmäkseen olleet haitalliset ja vahingolliset vuosisatojen ja - tuhansien saatossa?
Keisarin uudet vaatteet
11
148
Vastaukset
- Anonyymi
Jopa oikeuslaitoksissa vannottiin käsi raamatulla !!!
Suomen pressa sanoo jumalan siunausta 🤣 paljon on vielä tehtävää .- Anonyymi
SE suuri iski
- Anonyymi
> Tiedon ja valistuksen lisääntyessä yhä useampi ihminen huomaa Raamatun sisältävän epätosia myyttejä, taruja, legendoja ja asiavirheitä historiallisessa kerronnassa.
Et pysty todistaa yhtään virhettä tms. Raamatusta. Miksi siis uskoa sinua?Mitä tapahtui?
9:7 Ja miehet, jotka matkustivat hänen kanssansa, seisoivat mykistyneinä: he kuulivat kyllä äänen, mutta eivät ketään nähneet.
22:9 Ja minun seuralaiseni näkivät kyllä valon, mutta eivät kuulleet sen ääntä, joka minulle puhui.
- Anonyymi
Kristinuskoa ei kukaan ole todistanut huijaukseksi. On omaa deluutiotasi, jos väität minun täysin selviä uskonnollisia kokemuksiani harhaluuloiksi, koska todistuksesi täytyy perustua omaan uskonvaraiseen käsitykseesi. Kirjoituksesi todistaa, ettet ole edes perehtynyt kristinuskoon, mutta saarnaat kuin hihhuli omien houreittesi perusteella. Olet näköjään jostain kuullut evankeliumin sanoman, mutta käännät kaikki vastoin Jumalan sanomaa. Olet siis hyljännyt Jeesuksen tarjouksen ja valinnut kadotuksen ikuisuutesi vietto paikaksi. Omapa on vapaaehtoinen valintasi, se siitä. Hihhuloit näköjään myös mahdottomaksi jo todetun Darwinin, ameebasta ihmiseksi satojen miljoonien vuosien aikana, harhan puolesta. Jo nämä todistavat pyrkimyksiesi päämäärän. Et kykene huijaamaan tosi kristittyjä.
Jahas, Hessu täällä vetää taas...aloituksessa ateistiksi tekeytyvää false-flaggia ja sitten antaa aloituksessa esittämälleen ateistille pataan uskovaisena. Ei saatana mitä psykooseja 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Moses_Zuckerkandl kirjoitti:
Jahas, Hessu täällä vetää taas...aloituksessa ateistiksi tekeytyvää false-flaggia ja sitten antaa aloituksessa esittämälleen ateistille pataan uskovaisena. Ei saatana mitä psykooseja 🤣🤣🤣
Mikä kohta avauksessa on "pataan antamista ateistille uskovaisena"?
Minä en sellaista kohtaa huomannut. Avaus on pelkästään kristinuskon vastainen ja täysin asiallista faktatietoa sisältävää argumentointia kristittyjä ja heidän uskontoaan vastaan. Anonyymi kirjoitti:
Mikä kohta avauksessa on "pataan antamista ateistille uskovaisena"?
Minä en sellaista kohtaa huomannut. Avaus on pelkästään kristinuskon vastainen ja täysin asiallista faktatietoa sisältävää argumentointia kristittyjä ja heidän uskontoaan vastaan.>>Mikä kohta avauksessa on "pataan antamista ateistille uskovaisena"?
Koita nyt ymmärtää edes perusjutut. Rakennat avauksessasi ateistisen olkiukon, jota sitten uskovaisena nylkytät myöhemmin ketjussa ja yrität vetää kölin ali.Moses_Zuckerkandl kirjoitti:
>>Mikä kohta avauksessa on "pataan antamista ateistille uskovaisena"?
Koita nyt ymmärtää edes perusjutut. Rakennat avauksessasi ateistisen olkiukon, jota sitten uskovaisena nylkytät myöhemmin ketjussa ja yrität vetää kölin ali.Voisitko vääntää rautalangasta?
En todellakaan huomaa tässä mitään vedätystä. Avaus on täyttä asiaa ja kristinuskon vastainen kokonaisuudessaan ilman mitään vedätystä. Sen jälkeen olen kirjoittanut vain yhden viestin nimimerkillä Super-ateisti. Missä siis on olkiukko ja yritys vetää "itseni" kölin ali, niin että kreationismi ja kristinusko saisi kunniaa, ja ateismi häpeää? :)
~Hessu ;) vain sinulle pösilö. :)
- Anonyymi
Pitäisi jo nyt ymmärtää,että mikä uskonto on suurin vaara ihmisille,kun uskonnoista puhutaan!Tulee vielä jeesusta ikävä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184221Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032350Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421871- 761484
- 1581456
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91254- 106737
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34724- 27711
Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?
Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?25691