Ukrainan pressa vihollinen Unkarilaisille. Venäjän kaasu on tärkeämpi ja pakon edessä Unkari estää Suomi, Ruotsi pääsyn Natoon. Unkarille alettava kertomaan pakotteista, mutta Eu, n ja Naton jäneneen ei taida oikein onnistua.
Unkari estää Suomen pääsyn Natoon.
Anonyymi
45150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Kyllä näin käy
Suora lainaus: "Hän ajattelee, ettei Nato-jäsenyys tuo Suomelle merkittävää lisäturvaa nykyhetkeen.".
Komentaja evp Berner: "Nato-jäsenyys EI TUO Suomelle merkittävää lisäturvaa nykyhetkeen.". [Lisätty korjauksena sana EI].
"Suomella on vahva puolustus, jonka vuoksi ei ole syytä kiirehtiä Naton jäseneksi, ajattelee maanpuolustuksen pitkän linjan asiantuntija.".
Unkari on riippuvainen EU:n avustuksista. Saattaa pullikoida,mutta palautetaan ruotuun.
Unkarille kunnon käskytys pakotteista. Vaikea ajella kaksilla rattailla.
Nato on eri asia kuin EU, ei EU-tuet liity mitenkään Suomen Nato-jäsenyyteen tai siihen vastustaako Unkari niitä.
Unkarilaiset eivät ole suomalaisten sukulaiskansaa. On vain kaukainen kieliyhteys.
Jos pullikoivat, niin äkkiä kaikki pois Suomesta, Unkari kutsuu.
Orbania pakoon lähteneet unkarilaiset passitettaisiin takaisin Unkariin, mitä järkeä siinä olisi?
Unkarilla loistava mahdollisuus rahastaa, Suomi, EU toki Unkarin ääni Suomelle mahd, Ruotsille saattaa olla arvokas.
Juuurikin noin.Orban sen verran kokenut ketku ettei jätä tilaisuutta käyttämättä ja kiristää lisää rahaa omaan kirstuun.Oli selvästi liikuttunut puheessaan.Tietää itsekkin joutuvansa väistymään ajallaan.
Unkari pitää poistaa eu:sta ja natosta. Miten ihmeessä on yleensä päässytkään natoon.
Runsas+50%+unkarilaisista+veikkasi+väärää+hevosta+eli+orpania.+Orpani+on+veikannut+väärää+hevosta+eli+putinia.+Unkarille+käy+kalpaten+kun+ovat+päästäneet+itse+saatanan+iholle.
Joo-o, on se kamalaa kun kansa äänestää väärin. Kunhan EU:sta saadaan liittovaltio niin silloin äänestystulos on aina "oikea", siitä pitää huolta Brysselin komissaarit joilla on kaikki valta, vaalit ovat vain muodollisuuksia!
Mutta äänioikeutta ei saisi antaa idiooteille. Koska idiootit pääsivät äänestämään, diktaattori Orban hallitsee ja tykkää Putinin murhatoimista. Unkari pois EU:sta ja Natosta, turha muiden jäsenmaksuista maksaa tuollaiselle maalle euroakaan. Muuttakoot osaksi Venäjää ja valuutaksi rupla.
Suomi antaa rahaa Unkarille, että pääsisi Natoon. Ja antaa ne Venäjälle, ja venäjä ampuu ohjuksia Suomeen missä lukee kiitos suomalaiset, teidän kustantamat.
Miksi sotilasliiton jäsenyys tarkoittaisi sotaa? Hassua. Eihän Portugalikaan tai Puola sodi.
Pelottelua. Nato-jäsenyyden myötä nimenomaan niitä hyökkäyksiä ei tule.
Ja kun mekään emme ole hyökkäämässä, mikäs siinä olisi ollessa.
Harmittaako ajatus siitä, että agressiivinen välituntikiusaaja-vakooja ei voisi pullistella?
Unkari pitäisi potkaista ulos EU:sta ja antaa liittyä rauhassa Venäjään, kun kerran enemmistö kansasta tykkää. Orban on sairas psykopaattityranni, Putinin kaveri. Unkari voi nyt vittuillessaan estää Suomen pääsyn Natoon, ja se koituu maallemme katastrofiksi. Venäjä, hoideltuaan Ukrainan raunioksi, elpyy ja ottaa jatkossa mm. Suomen itselleen. Tiedosssa on samanlaista siviilien teurastusta meilläkin kuin Ukrainassa nyt. Kannattaa se Nato-hakemus tehdä nyt ja heti, ja olla yhteydessä USA:han että painostavat Unkaria hyväksymään jäsenyytemme. Muussa tapauksessa me olemme tuhon omia ja itse ainakin aion siinä tapauksessa ottaa töistä loparit ja lähteä Espanjan aurinkorannikolle asumaan, koska tänne jääminen ilman Natojäsenyyttä on sama kuin itsemurha.
Natonhan pitäisi olla demokraattisten oikeusvaltioiden puolustusliitto. Mitä siellä tekee Unkari ja Turkki, nämä kaksi maata pitää välittömästi Natosta erottaa!
Systeemi on väärin jos yksi maa voi estää, ihan kauheeta.
Voihan siinä niinkin käydä,että tämä Putinin sylikoira Orban jarruttaisi Suomen Natoon pääsemistä. Tämän jälkeen Unkarista tulisi hylkiö Eu:ssa ja Natossa.Tavalliset unkarilaiset saisivat kokea halveksuntaa ja ivaa venäläisten kanssa veljeilystä.
Unkari on jo nyt hylkiö EU:ssa joten ei mikään muuttuisi vaikka Unkari estäisi Suomen Nato-jäsenyyden.
Kokoomuksen meppi Sarvamaa ja demari Tuppurainen heikentäneet välit Ukrainaan tosi huonoiksi. Ei mikään ihme jos Unkari alkaisi hidastaa Suomen jäsenhakemusta.
Juuri näin, kokoomuksen Sarvanmaa ja sosialisti Tuppurainen menivät päätään aukomaan Orbanille, nyt siitä joudumme maksamaan kovan hinnan! Suomen kaltaisen pienen maan kannattaa pitää mölyt mahassa.
Suomessa asuvista, olevista Unkarilaisista tehtävä äkkiä nimilista, os myös.
Se kusipää ei sitä päätä.
Suomen Nato-jäsenyys vaatii yksimielisen päätöksen ja Orban voi sen estää. Vielä suurempi kusipää Erdogan voi myöskin jäsenyyden estää.
Ei onnistu muiden paineen alla. Yksi mies ei sitä tosiaan päätä.
Minä paineen alla, vetävät Orbania turpaan jos ei suostu? Orban on niin monissa liemissä keitetty ettei häntä pysty pelottelemaan. Sitäpaitsi Turkin Erdogan on vielä suurempi kanto kaskessa, hän ei länsimaita pelkää.
Hyvä että joku aattelee suomea saatais viellä paremmat päättäjät jos saatais itsenäisyyskin takaisin
NATO:ssa USA määrää ja antaa komennot.Ei se ole mikään puna-armeija jossa päätetään huutoäänestyksellä
USA voi pientä Unkaria käskyttää mutta Turkin Erdogan ei ota käskyjä vastaan vääräuskoisilta. Hän voi tehdä Putinin kanssa diilin, estää Suomen Nato-jäsenyyden ja siitä hyvästä saa Venäjältä halpaa öljyä, kaasua ja kivihiiltä.
Ehei, Turkki on näyttänyt kaapin paikan jo useamman kerran. Ampunut alas venäläisen hävittäjän Syyrian yllä, tukenut Azerbaidžania sodassa venäjää vastaan ja toimittanut droneja Ukrainaan.
Politiikassa on kaikki mahdollista. Suomi näyttelee taas kerran typerästi kokoaan suurempaa sanomisillaan. Mihin on kadonnut maalaisjärki ja kohtuus nykypäättäjiltä?
Eikö muut natomaat voi silloin potkaista sitä ulos natosta? Suomi tilalle.
Miksi joku maa saa tappaa ihmisiä ihan sikana,eikä saa siintä mitään sanktioita.outoa. ihmisen henki näyttää olevan palaneen puupennin arvoinen.
Tarvitseeko Suomen EU-kansalainen passia päästäkseen muuttamaan Unkariin?
Demokratiassa enemmistö voittaa, miksi yksi maa sais päättää?, jokin menny pieleen nyt.
Tolttenpäri uskoo että kaikki hyväksyy Suomen natoon. Minä en ole varma mutta toivon.
Olisipa Suomessakin hallitus joka ajaisi vain Suomen etua, ei muiden maiden etuja.
Toivottavasti tekee, ettei Suomi joudu sotajärjestö natoon.
Kaikki EU-rahat menevät Orbanin tilille, niin kuin butleri on opettanut. Kansalla ei ole niin hyvin asiat. Lääkärikin on periaateessa ilmainen, mutta potilaan pitää kuitenkin maksaa lääkärille korruptiorahaa saadakseen hoitoa. Se on vain tullut maan tavaksi ja kaikki sen tietää.
Suuremmoisen kaunis maa ja mukavat ihmiset kärsivät.
Orban on jakanut äänestysalueet niin, että vaaleissa voittaa niiden köyhien maalaisten äänillä, joilla on luvattu putlerin halpaa bensaa.
Sivistyneistö on jo äänestänyt jaloillaan ja jättänyt maan.
Mielenkiintoinen tilanne voi tulla. Orbanin on valittava putlerin ja EU:n välillä. Kerrankin voi käydä, että ei voi molempia pitää.
Pitää lähettää Orpanille pullo kossua
Putte määrää Orbanin vastustamaan Suomen Nato jäsenyyttä. Venäjä on Natossa tavallaan enemmän sisällä kuin Suomi nyt.
Jotenkin alkaa tuntua että se on Saksa joka sen estää. Scholz nimittäin sanoi 15.2 ettei NATO tule laajenemaan hänen tai putinin virkakaudella. Myöhemmin lausunto kumottiin, mutta kun Olaf on ilmiselvä myyrä.