Suomalaisilla varaosaliikkeillä on maailman huonoimmat nettisivut.
Otetaan vaikkapa MOTONET.
Jos et tiedä rekisterinumeroa jollekin tarvikkeelle hakusanalla on turha hakea.
Toinen hyväkäs BILTEMA nimikkeet sanakirjalla käännettyjä, eikä edes yleisen kielenkäytön mukaisia
Otetaan vaikkapa MOTONET.
Jos et tiedä rekisterinumeroa jollekin tarvikkeelle hakusanalla on turha hakea.
Toinen hyväkäs BILTEMA nimikkeet sanakirjalla käännettyjä, eikä edes yleisen kielenkäytön mukaisia
Vastaukset 9
Vanhimmat
Motonetin varaosavalikoima on merkkivalikoimaltaan rajattu, eikä tiettyihin merkkeihin löydy edes yleisempiä kulutusosiakaan.
Merkkiliikkeiltä nettikauppa puuttuu täysin.
Lieneekö niin että ajattelevat että kun asiakas on liikkeessä sirtä riistetään rahat osilla ja loput sikamaisilla työhinnoilla.
Avauksen pointti osuu, ei ihme että ulkomaiset nettikaupat jylläävt
Riistohinnoista puheenollen, ainakin Motonetissä jotkut varaosat riistohintaisia, ainakin verrattuna joihinkin toisiin nettivaraosamyyjiin verrattuna. Esim. toisesta nettiliikkeestä sai auton polttoainepumpun 5kertaa halvemmalla.
Usein se 5 kertaa halvemmalla saatu osa on kiinalaista laatua. Toimii 10 osan siitä mitä laatuosa ja toimii jos toimii ja sopii paikoilleen ilman virittelyjä yleensä ollenkaan.
Billteman luettelotkin ovat karmeaa luettavaa erityisesti auton varaosien osalta. Muissakin tuotteiden nimityksissä ja kuvauksissa on sanottavaa. Palkkaisivat edes jonkun suomenkielisen luettelon tarkistamaan ennen painoon menoa.
Lisäksi monien suomalaisten liikkeiden asiakaspalvelu ja asennoituminen on perseestä. Ei oo, ei tuu, eikä tilata. Sitten itketään että ulkomaiset nettifirmat vievät asiakkaat. Mielelläni tukisin suomalaisia yrityksiä vaikka tavara maksaisi vähän enemmän kuin ulkomailta tilaamalla. Valitettavan usein menee muualta tilaamiseksi.
En ymmärrä mitä monet yritykset tekevät edustamillaan brändeillä. He ovat olevinaan tuotteen maahantuoja ja edustaja Suomessa. Kun olisit jotain vailla mitä ei ole hyllyssä, todetaan kylmän rauhallisesti ettei kuulu tuoteohjelmaan.
Aika heikkoa jos ei tiedä autonsa rekisterinumeroa. Merkillä, mallilla ja vuosimallilla löytyy helposti.
Valitettavasti pienet autotarvikeliikeet ovat katoavaa kansanperinnettä. Jos kaipaat vähänkän harvinaisempaan kulkineeseen mitään niin Motonetit ja Biltemat levittelevät käsiään. Hyvänä esimerkkinä oli viimeksi laturin liukurengas. Motonet ei sitä tunnistanut vaikka heillä oli sopivaa osaa hyllyssä. Piti itse tietää mitä on ostamassa ja kaivella tuotenumero.
Olen vaihtanut kaikkiin autoihini esim. öljynpaineanturin isommalle paineelle. Kyllä saa nykyisin etsiä että moisen saat jostain. Kaikki tarjoavat vain sitä alkuperäisen tyyppistä.
Biltemassa on autovaraosien myynti loppunut melkein kokonaan. Tilalle on tullut kaikenlaista krääsää tiskiräteistä puhallettaviin kumiankkoihin. Motonetissa aikalailla sama linja. Autovaraosia vielä myydään mutta huonommin niitäkään on varastossa. Ja juuri näin, varaosatiskillä ei löydy enää asiantuntijoita. Nuoret tytöt tai pojat hakee koneelta sen tiedon rekisterinumeron perusteella minkä hyllypaikan tietokone tietää. Täts it. Muuta tietoa ei ole.
Olen samaa mieltä tästä kerrotusta myyjien osaamattomuudesta / alalle kouluttamattomuudesta.
Ostajan on jo yli 20 vuotta täytynyt itse tarkkaan tietää, mitä haluaa.
Osaavat myyjät olla vähän näsäviisaitakin, mikäli heitä innostuu arvostelemaan.
Hei eivät tiedä, että elämää oli aikaisemminkin.
Motonetin kautta ei kannata ostaa varaosia tai mitään mikäli sinulla joku ajankohta milloin tarvitset keseisiä tuotteita , netissä mainitaan esim . tavaratalosta nouto 1-2 päivää , itsellä meni 2 viikkoa että sain tarvitsemani osan , ja kysyessä ei kerrottu syytä tai annettu mitään ajankohtaa jolloin osa saapuisi , että tälläiset ovat heidän tilausten käsittelyt ja seuranta , mistään laatusysteemeistä tuskin ovat kuulleetkaan , näin omalla kohdalla vaikka tavaraa oli varastoissa reilusti. Taitaa tavara liikkua nopeammin toiselta puolen eurooppaa. Edes asiakas palvelu ei kyselyihin vastanneet netin kautta ja tiskillä kohoteltiin olkapäitä.