Onko talot liian lähekkäin kaavoitettu
Omakotitalo ja yksityisyyden puute taajamassa
6
245
Vastaukset
- Anonyymi
No ei. Meillä on 1350 neliön tontti, siitä riittää isoja puitakin polttopuiksi. Viimeksi kaadettu mänty oli 23 metriä pitkä.
- Anonyymi
Moni ei halua isoa tonttia hoidettavaksi.
- Anonyymi
500x500 m kun on tontin koko niin ei ole naapuri ikkunan alla häiritsemässä.
Ja ei ole pihalla mitään hoidettavaa muuta kuin lintulauta. - Anonyymi
Miksi lavastit useita tällaisia ketjuja peräkanaa minuutin välein, joissa otsikoissa "omakotitalo" ja perään joku ongelma? Oletko kateellinen silakka tynnyrissä?
- Anonyymi
Voi olla myös toivo rehellisyydestä kun kaikki aiemmat aloitukset sama henkilö joka hiljaisille kerrostaloille kateellinen henkilö
- Anonyymi
Meillä 2600 m2 tontti. Naapurit ovat liian lähellä vaikka on kiviaita ympärillä.
Naapuritontit olivat aikoinaan saman kokoisia kuin meillä. Nyt ne on jaettu 20 vuoden aikana postimerkin kokoisiksi. Yhdelläkään ei mahdu lumet omille pihoille, joten ne kuskataan tiemaalle tai "luvan" kanssa meidän tontille. Talvet ovat yhtä helvettiä.
Naapureiden tonteilla ei ole minkäänlaista kasvillisuutta näkösuojana.
Kaikki isommat puut ja pensaat ovat meidän puolella.
Nyt on rakennusliikkeet rimputelleet meidän ovikelloa jo kolmena kesänä. Tänä vuonna on käynyt 2 eri ostajaa tarjouksineen. Ostaisivat heti, purkaisivat kaikki rakennukset mitä meillä tässä on ja rakentaisivat 5 kpl 100m2 omakotitaloa tilalle. Toisella oli jo kaupungilta asti käyty kysymässä voiko heidän suunnitelmansa mukaan rakentaa. Kyllä voi. Ilmeisesti toisen tonttia saa pitää jo liki omanaan kun tuollaista menevät tekemään. Ei ainakaan tänä kesänä myydä, eikä näille jotka kuvittelevat meidän suostuvan tuosta noin vain heidän ehdotuksiinsa. Olisimme saaneet uuden talon ilmaiseksi :). Ei ikinä muutettaisi omasta tontista pilkotulle palaselle jossa naapurin silmänvalkuaiset näkyy katsoipa mihin suuntaan tahansa.
Jos myydään, tienoo muuttuu mielenkiintoiseksi. Ei ole enää lumille paikkaa missään. Ilmeisesti rakennuttajat ja kaupungin rakennusvalvonta olettaa että ilmasto pääkaupunkiseudulla lämpiää tänä vuosikymmenenä niin paljon ettei lunta enää tule taivaalta koskaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1197041KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4046753Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693413Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521302976Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092564Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432124- 1251864
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211727Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821397- 741287