"Yhden asian valtuusto" natisee kaarisilta valituksien takia, joka on demokratian takia kuntalaiselle perus oikeus. Siis valitus oikeus
Valtuusto pitää pilkkanaan VALITUSOIKEUTTA tyyliin itsevaltiaat diktaattorihallitsijat??!!
Emme ole Pohjois koreassa taiOrbanin Unkarissa jossa demokratia on kirosana .Putinihan ei sanaa osaa edes kirjoittaa,,,,,,
Valtuusto pitää pilkkanaan VALITUSOIKEUTTA tyyliin itsevaltiaat diktaattorihallitsijat??!!
Emme ole Pohjois koreassa taiOrbanin Unkarissa jossa demokratia on kirosana .Putinihan ei sanaa osaa edes kirjoittaa,,,,,,
Vastaukset 35
Vanhimmat
Lieksaa hallitsee oligarkia ja niiden käskyläiset virkamiehet pitävät kansan kurissa. Lieksan Lehti on yhden totuuden Pravda.
Eipä eroa neukkulaan!
Tehdään taantma ja annetaan kaikki valta asioiden päättämisessä taiteen ja kulttuurin ystäville ja harrastajille?
Se olisi edistyksellistä ja humaania ihmiskäsitystä toteuttavaa. Huono-osaisista pidettäisiin huolta toisin kuin nyt äärioikeistopolitiikalla Lieksassa.
Ja ennenkaikkea ei mitään uutta tulisi tai suvaittaisi, vaan palattaisiin tuohivirsun aikaan.
Tietokoneetkin pitäisi kieltää ja ne mitä on tällähetkellä olisi hävitettävä. Kuljettaisiin veneellä joen yli jos olisi tarvetta ja autot kiellettäisiin.
Hölöhölö. Taide on edistyksellinen muutoksentuoja. Käsityksesi taiteesta näyttää olevan sama kuin Hitlerillä.
Atk on ohimenevä nuorisolainen ilmiö. Jos ihmiset pystyi vuosituhansia asumaan luolissa, niin miksi ei nytkin. Ei siihen aikaan ollut julkista liikennettä, itse sai nahkatohveleissa lippastella. Lieksa on taantuva entinen teollisuuspaikkakunta. Kirkonkylän palvelut ja kaikki isompi pitää lähteä hakemaan kaupungista. Väestöpohja ei riitä erikoiskaupoille, vaikka kuinka haikaillaan entistä aikaa.
Huono-osaisista huolehditaan "vihreällä siirtymällä" mitä se sitten tarkoittaneekaan. Myös ilmaa suojellaan, että huono-osaisilla olisi lokoisat oltavat.
Vaikka maailma loppuisi viikon päästä, ilman suojelu on piirtäjien mielestä tärkeintä. Viis muista, mutta Suomen päällä oleva ilma on oltava ensiluokkaista, siitähän hyötyvät myös perseaukiset, he osaavat arvostaa raikasta ilmaa, joka pysyy Suomen päällä.
Miksi kukaan ei kauhistele, miten paljon Ukrainan sota saastuttaa ?
Eivätkö ne sadat tankit, tykit ja lentokoneet sekä Tsernobylin ydinvoimalan pöllytys saastuta yhtään mitään?? Kertokaa piipertäjät!
Aloittajan vastaa itselleen🤣. Demokratia todellakin sitä että enemmistön sana painaa. Kannattaisi muistaa se. Rajan taakse todellakin sinunlaisesi kannattaa mennä.
Sulla ei oo hajuakaan demokratiasta! 🤣
Onko+sinun+mielestäsi+venäjällä+demokratia+viety+huippuunsa,+kun+enemmistö+eli+112+%+kannattaa+Putinia?
Vähän niinkuin imastopolitiikassa ja polttoaineiden hinnan korotuksessa, sekä vihreässä siirtymässä ja unohtamatta jakeluvelvoitteen käyttöönottoa kannatus on huimaa.
Nimenomaan on viety huippuunsa. Vielä huipummassa lienee Pohjois-Koreassa. Sosdemuille on demokratia kaikkein, mulle mutta ei sulle.
On se ihmeellistä kun ei tehdä päätöksiä psykopaatin mielen mukaan.
Niimpä juurikin nuo edellämainitut hinnankorotus, ilmasto ym. jakeluvelvoitteet on vihreitten psykopaattien pakkomielteitä.
Aloittajalle. Turha on näitten kusipäitten kanssa etes yrittää keskustelua. Eihän nää tiijä. Lieksa on harvojen vallassa ja sen huomaa. Poikkipuolista näkemystä ei sallita. Lieksalaisten enemmistö on hiljaa. Valtuuston pässinpäät edustavat vain puolta lieksalaisista. Enemmistövalta ei ole demoratiaa!
Turha itkeä jälkeenpäin, olisitte koonneet rivinne ja äänestäneet mieleisä ehdokkaitanne. Mutta kukapa tuota teidän aatettanne kannattaa muut kuin te itse, siis häviävän pieni takapajuinen porukka. Sitten vonkumista riittää.
Aina voit äänestää vaaleissa.
Äänestin ja omasta ehdokkaasta ole kuulunut mitään mitä lupasi kansalle ajaa.
Sehän on selvää että politikot kusettaa äänestäjiä ja siksi en ole äänestänyt missään vaaleissa ainakaan 20 vuoteen enkä äänestä.
Kaupunginvaltuuston mykkäporukka on vaikuttava näky. Aktivoituu vasta kun Annea pitää haukkua ja valittajia oikein nipussa. Surkuhupaisaa katsottavaa, oikeastaan säälittävää.
Minä odotan milloin keskustan könttä aukaisee suunsa. Möllöttämäänkö sinne valtuustoon menit.
Könttä ei oo virkkanut mittään valtuustossa eikä niin moni ääniharava. Se on hurjaa katottavaa. On ku housut kintussa paskalla.
Toisaaltahan se on niin että mennään ryhmäkurin mukaan ja silloin ei kaikkien tarvitse sanoa samaa asiaa, eli riittänee jos yksi puolueen edustaja tuo asian esille. Muutenhan kokous venyisi liian pitkäksi jos kaikilla olisi eri mielipide mistä inttää? Ja eikö puolueen ryhmäkokous ole ennalta sopinut linjansa missä ja miten asiassa mennään,,lulisin.
Mutta ei taida demukoisskaan kaikki olla suupaltteja kokouksessa, osa on hyvinkin puhekyvyn menettäneitä.
Kun media haluaa haastattelua susimyrkkycasessa, ehdotan että keskustapuolueen valtuutettu Köntällä on parhain tieto hallussa. Antakaa hänen kommentoida. 😂
Ompas demari katkera, mutta voishan kepu kommentoida demarien jälkeen, mikäli uskaltavat puhua.🤣
Demukoile on turha järkeä puhua kun ne ei tajua kuitenkaan.
Samaa mieltä. Valtuutettu kun on vielä SRVA-ja petoyhdyshenkilö.
Fiksut ihmiset eivät ole katkeria. Osaamme avoimesti antaa tunnustuksen sille kenelle se kuuluu. Ja tässä tapauksessa kepu valtuutettu könttä on oikea henkilö. 😂
Varmaan yhtäpaljon se puhuu kun demukatkin, ei tarvitse aina olla suupalttina.
Parempi on että j könttä pitää turpansa kiinni!
Lieksan menettelytavat eli demokratian ohittaminen tekee fiksustakin ihmisestä katkeran ja varmimmin fiksusta.
Demarit lämpiää kuin näätä pakkasella.🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Joku voisi valittaa pörriäispellosta. Siinä ei oteta allergisia koulussakävijöitä huomioon. Siitepöly hankaloittaa elämää. Lisäksi hoitamaton alue houkuttelee rottia ja muita haittaeläimiä.
Tuosta kannattaisi tehdä valitus EU:hun että uhanalaisia hyönteisiä houkutellaan pakokaasulla saastuneeseen ilmastoon. Osaako Lieksassa kukaan tehdä mistään asiasta valitusta?