Paras pikainsuliini Levemirin rinnalle

Anonyymi

Käytössä siis Levemir ja yksikköjä päivässä 2x15-16 yksikköä. Liikun 30-60min lenkin päivässä.
Ateriainsuliinina Humalog, joka ollut jo liki 22 vuotta.

Ongelmana se, että pistäessäni illalla insuliinia nukkumaan mennessä ateriainsuliini ei laske enään verensokereita, vaikka laittaisin korkeiden arvojen kohdalla yli 20 yksikköä humalogia ja/tai nostaisin Levemiriä. Keskellä yötä sokerit edelleen huipussa tai jos en mittaa öisin, niin viimeistään sitten aamulla.

Olen alkanut miettiä ateriainsuliinin vaihtoa. Mikä olisi paras vaihtoehto Levemirin rinnalla? Onko täällä kellään kokemuksia Fiaspasta. Täysin uusi tuote itselleni, mutta mielenkiintoisen kuuluinen.

5

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kokeillut fiaspia, mutta nyt käytössä liprolog. Fiasp oli minulle vähän turhankin nopea ja ärhäkkä kun syön lähinnä hitaita, matalan glykemiaindeksin hiilihydraatteja, niitäkin aika maltillisesti. Fiasp tiputti ensin liian matalalle sokerit, sitten nosti myöhemmin. Mutta kannattaa kokeilla, miten toimii sinulla.
      Yleisesti olen huomannut, että enin hiilihydraatti kannattaa omalla kohdallani nauttia aamulla - alkupäivästä, kun liikkuukin enemmän. Illalla tosi maltillisesti hitaita hiilareita ja ihan vähän pikaa niin sokerit pysyy kuosissa paremmin.

      • Anonyymi

        Valitettavasti lääkäri ei nähnyt aiheelliseksi vaihtaa pikainsuliinia, sillä päivitin juuri tammikuussa Levemiriin eikä nähnyt aihetta myöskään nostaa Levemirin määrää nykyisestä 31-32.ykiköstä. Nostin sitä kuitenkin viime yönä 17 yksikköön ja puolelta päivin laitoin 16. Sen sijaan kehotti pistämään ateriainsuliinia liki 50 yksikköä päivässä.

        Kokeilen syksymmällä uudelleen toisella lääkärillä mikäli en saa sokereita alas.


    • Anonyymi

      Fiasp ja tresiba yhdistelmä täällä, toimii paremmin kuin levemir.
      Sitten vielä pistopaikat olen laajentanut niin pitkälle sivumakkaroihin kun yllän, mutta jalkoihin en laita koska ei toimi.
      Fiaspia laitan 14-17 per. vrk.
      Tresipaa menee 15 vrk.
      Levemirin aikaan puolta enemmän.

      • Anonyymi

        Minulle on neuvottu, että pitkä reisiin tai kankkuun, lyhyt vatsaan. Yritän vaihdella pistos paikkoja molempiin reisiin ja kakkuihin ylhäältä alemmas ja vatsan molemmin puolin. Silti imeytyminen vaihtelee pitkän suhteen välillä.


    • Anonyymi

      Älä syö illalla. Kokemukseni mukaan ainoa tapa välttää ongelmat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe