Käytössä siis Levemir ja yksikköjä päivässä 2x15-16 yksikköä. Liikun 30-60min lenkin päivässä.
Ateriainsuliinina Humalog, joka ollut jo liki 22 vuotta.
Ongelmana se, että pistäessäni illalla insuliinia nukkumaan mennessä ateriainsuliini ei laske enään verensokereita, vaikka laittaisin korkeiden arvojen kohdalla yli 20 yksikköä humalogia ja/tai nostaisin Levemiriä. Keskellä yötä sokerit edelleen huipussa tai jos en mittaa öisin, niin viimeistään sitten aamulla.
Olen alkanut miettiä ateriainsuliinin vaihtoa. Mikä olisi paras vaihtoehto Levemirin rinnalla? Onko täällä kellään kokemuksia Fiaspasta. Täysin uusi tuote itselleni, mutta mielenkiintoisen kuuluinen.
Paras pikainsuliini Levemirin rinnalle
5
1066
Vastaukset
- Anonyymi
Olen kokeillut fiaspia, mutta nyt käytössä liprolog. Fiasp oli minulle vähän turhankin nopea ja ärhäkkä kun syön lähinnä hitaita, matalan glykemiaindeksin hiilihydraatteja, niitäkin aika maltillisesti. Fiasp tiputti ensin liian matalalle sokerit, sitten nosti myöhemmin. Mutta kannattaa kokeilla, miten toimii sinulla.
Yleisesti olen huomannut, että enin hiilihydraatti kannattaa omalla kohdallani nauttia aamulla - alkupäivästä, kun liikkuukin enemmän. Illalla tosi maltillisesti hitaita hiilareita ja ihan vähän pikaa niin sokerit pysyy kuosissa paremmin.- Anonyymi
Valitettavasti lääkäri ei nähnyt aiheelliseksi vaihtaa pikainsuliinia, sillä päivitin juuri tammikuussa Levemiriin eikä nähnyt aihetta myöskään nostaa Levemirin määrää nykyisestä 31-32.ykiköstä. Nostin sitä kuitenkin viime yönä 17 yksikköön ja puolelta päivin laitoin 16. Sen sijaan kehotti pistämään ateriainsuliinia liki 50 yksikköä päivässä.
Kokeilen syksymmällä uudelleen toisella lääkärillä mikäli en saa sokereita alas.
- Anonyymi
Fiasp ja tresiba yhdistelmä täällä, toimii paremmin kuin levemir.
Sitten vielä pistopaikat olen laajentanut niin pitkälle sivumakkaroihin kun yllän, mutta jalkoihin en laita koska ei toimi.
Fiaspia laitan 14-17 per. vrk.
Tresipaa menee 15 vrk.
Levemirin aikaan puolta enemmän.- Anonyymi
Minulle on neuvottu, että pitkä reisiin tai kankkuun, lyhyt vatsaan. Yritän vaihdella pistos paikkoja molempiin reisiin ja kakkuihin ylhäältä alemmas ja vatsan molemmin puolin. Silti imeytyminen vaihtelee pitkän suhteen välillä.
- Anonyymi
Älä syö illalla. Kokemukseni mukaan ainoa tapa välttää ongelmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.617119Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652773Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️191892- 1471884
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181848Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1361771Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?291552- 1021467
- 381241
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411206