Yle uutisissa kerrottiin, että kertausharjoituksia tullaan lisäämään, erityisesti vanhempien reserviläisten kertausharjoituksia.
Yhden ainoan kerran on tullut kertausharjoitus kutsu, sekin oli sellainen vapaaehtoinen, ettei sinne ollut edes pakko mennä.
Rannikkopatteriston esikunnassa tuli palveltua vuonna 1989-1990.
Pääsee ampumaan rynkyllä ja klinkkaamaan, kun ei ole jalat kunnossa ja selkä prakaa.
Tuleekohan kertausharjoitus joka vuosi, kunnes täyttää 60v?
Kohta pääsee kertaamaan vanhemmat reserviläiset
6
182
Vastaukset
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-12393533
Tuossa löytyi linkki! - Anonyymi
Partaa en aja pois kertausharjoituksiin, on miehekkäämpää kun on parta.
- Anonyymi
59 ikä, kersantti.. mutta ei tartte enää lähteä, en kelpaa enää palvelukseen, en kykene. Toisaalta vähän ketuttaakin kun muut pääsee mutta en minä.
- Anonyymi
Lääkärikö kirjoitti sulle palveluskelpoisuuden alentumis todistuksen?
Meikäläinen ei ole lääkärissä käynyt sen jälkeen, kun armeijan kävin 1989-1990 luvulla.
Selkää kolottaa, jalkoja särkee, eikä saappaita meinaa saada jalasta, jos on metsässä kävellyt muutaman kilometrin.
Sitten on jatkuva väsymys, ei mene nukkumalla ohi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lääkärikö kirjoitti sulle palveluskelpoisuuden alentumis todistuksen?
Meikäläinen ei ole lääkärissä käynyt sen jälkeen, kun armeijan kävin 1989-1990 luvulla.
Selkää kolottaa, jalkoja särkee, eikä saappaita meinaa saada jalasta, jos on metsässä kävellyt muutaman kilometrin.
Sitten on jatkuva väsymys, ei mene nukkumalla ohi.Lääkäri kirjoitti, "vapautettu rauhanajan palveluksesta". Tosin nyt kun ikää 59 ja vammat ja vaivat pahentuneet niin en enää kykenisi mihinkään muuhun kun johonkin apuhommiin istuksimaan, en kykene kävelemään pitkiä matkoja enkä kykene seisoksimaankaan päivä tolkulla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lääkäri kirjoitti, "vapautettu rauhanajan palveluksesta". Tosin nyt kun ikää 59 ja vammat ja vaivat pahentuneet niin en enää kykenisi mihinkään muuhun kun johonkin apuhommiin istuksimaan, en kykene kävelemään pitkiä matkoja enkä kykene seisoksimaankaan päivä tolkulla.
...lisäys vielä tuohon edelliseen, kykenen siis ehkä päivän liikkumaan pyörällä ja osittain jalkaisin mutta en ehkä enää seuraavana päivänä. Jalka niin paskana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4105946Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1112747Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?382280Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251869- 61995
Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko108983- 59974
Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?109956- 78881
- 40865