Yrittäjien syrjiminen

Anonyymi

Jopa tämmöistä tapahtuu hyvinvointivaltio Suomessa !

Syrjitään yrittäjiä toisten yrittäjien toimesta. No toki, kaikkien kanssa ei yhteistyötä voi / halua tehdä, mutta TIETOINEN syrjintä on väärin, koska se vaikuttaa itsensä työllistämiseen jne.

10

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihtekee vähän alueittain. Siinä kun esim. Savossa on tapana laittaa kapuloita rattaisiin niin Pohjanmaalla "pistethän vähän paremmaksi"

    • Anonyymi

      Ei kannata tehdä yhteistyötä ainakaan KTI-Laskutuksen kanssa. Epärehellistä toimintaa...

    • Anonyymi

      Millä tavalla tapahtuu yrittäjän tietyoinen syrjiminen, toisten yrittäjien toimesta? En oikein pääse jyvälle, että mistä asiasta tässä on kysymys.

      Tulee lähinnä mieleen, että jotakin tarjous/urakkahommia on ollut tarjolla vain rajallinen määrä. Ne jotka eivät ole osille päässeet, kokevat tulleensa toisten suunnalta syrjityksi.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        "Hyväveliverkostoja pyöritetään alalla kun alalla."

        No tietenkin korruptiota on aina ollut, ja on sitä varmaan vastakin. Se että lestadiolaiskaupungin virkamiehet suosivat lestadiolaisia rakennuttajia, se ei oikein ole yritysten välistä syrjintää.

        Avausviestissä valiteltiin "Syrjitään yrittäjiä toisten yrittäjien toimesta". Se olisi kiinnostanut kuulla että millaisesta hommasta tässä on kyse.


      • Anonyymi

        Mikä näistä on rikos?


    • Anonyymi

      >>Esimerkiksi torpataan liikeidea ulkopuolisen henkilön toimesta vaikka neuvottelut käynnissä.>>

      Toi on kyllä normaalia liiketaloudellista kilpailua. Samalla alalla toimivan yrityksen tuotteiden ja palvelujen kanssa kilpaillaan, ja yritetään omin toimin voittaa tämä kilpailu.
      Jos kritisoi kilpailijan liikeideaa, ja se ei siksi toteudu, niin tämä täysin, täysin, täysin sääntöjen mukaista pelaamista ja kilpaa.

      >>Ylläpidetään hyväveliverkostoa yllä, joihin kaikkia ei hyväksytä. Mustamaalataan kilpailijaa. Pidetään kartellin. Keksi itse lisää. jne.>>

      Kaikenlaiset yrittäjäjärjestöt ja hirviporukat ovat normaalia tapaa verkostoitua, ja taustalla tukea toinen toistensa toimintaa. Täysin laillista toimintaa.

      Listallasi luetelluista asioista ainoastaan kartellit ovat Suomen laissa kiellettyjä asioita. Toimialan yritykset eivät saa keskenään sopia esimerkiksi samana pidettävästä hintatasoista ja urakoiden keskinäisistä jakamisista tms.

      Jos saat tällaisesta tekemisistä juridista näyttöä, voit nostaa kanteen tai ilmoittaa kartellista kilpailuasiamiehelle.

    • Anonyymi

      Yrityksen tehtävä on edistää omaa liiketoimintaansa. Ei auttaa jotain jälkeenjäänyttä kilpailijaa

    • Anonyymi

      Tämä kuvastaa huonoa ja epärehellistä yrittäjän itsetuntoa.

      • Anonyymi

        Jos itse olet yrittäjä tai yrittäjäksi aikova, niin jääminen ja jämähtäminen pidemmäksi aikaa tuohon ajatukseesi, niin se ei sinua eikä yritystäsi auta. Kukaan alueesi yrittäjistä ei tule muuttumaan tai muuttamaan käytöstään, vaikka sinä kuinka olisit loukkaantunut.

        Se mitä yrittäjän tällaisessa tilanteessa voi ja pitää tehdä, on etsiä uudet reitit ja toimintatavat, jolla ilmaantuneesta vaikeudesta tai esteestä yritys pääsee ohi.

        Sinun kohdallasi se voi tarkoittaa vaikka sitä, että siirrät toimintasi ja painopisteesi kokonaan toiselle toimialalle, erilaisten tuotteiden ja palveluiden pariin. Tai peräti. että muutat kimpsuinesi toiseen kuntaan yrittämään, jos koet että se kova 'syrjiminen' esiintyy vain sinun alueesi kunnassa tai kunnissa.-


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7220
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2597
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2225
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1618
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1129
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      44
      1029
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      1009
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      961
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      763
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      753
    Aihe