Haluan kuolla pois. Nukahtaa ikiuneen tästä paskasta epäreilusta maailmasta missä ne jotka johtaa voivat tehdä ihan mitä vain eivätkä ajattele ketään muita
Haluan kuolla
Anonyymi
8445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä johtajissa on myös hyviä ihmisiä. Ihan tavallisia ihmisiä. Syö hyvin ja ota tirsat, ja juttele jonkun tutun kanssa, ihan sama mistä, niin lähtee synkkien ajatusten pilvet päältä kiertelemästä. Älä lue uutisia tai tätä foorumia kuin kerran päivässä, ja tarkista ennen ja jälkeen,, miten vaikutti oloihisi. Kaikki olotilat on ohimeneviä.
Hei,
Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Näistä palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.
- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Lämpimin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Parempi vastaus olisi tarjota helppoja itsemurhametodeja eikä noin ns. jeesustella.
Kyllä mä tiedän miten täältä voi lähteä. Hypätä alas parvekkeelta ja lentää vapaana kuin taivaan lintu, pois tästä paskasta epäreilusta maailmasta 😔
Iso riski vammautua pahasti loppuelämäksi!
Mitä jos alkaisit parantaa tätä maailmaa, omalta osaltasi? Ala itse ajattelemaan muita, älä pelkästään odota muiden ajattelevan!
Mitä sinä voisit tehdä paremman maailman eteen? Siitä se alkaa. Tekemistä on paljon, sinua tarvitaan.
Sinänsä hyvä ajatus, mutta entä jos niin masentunut ettei jaksa. Kyllä silloin on vahvemman pidettävä heikomman puolta.
ymmärrän asian mutta en itse halua tehdä itsemurhaa mutta haluatko sinä ?