Meet the Feebless

trr-mitja

Jos saatte jostain käsiinne Peter Jacksonin "Meet the Feebless":in , onnittelen. Elokuva on ehdottomasti oman kategoriansa kruunaamaton
prinssinakki, jonka hulpean idioottimainen
meno pesee kevyesti "Bad Taste":n kaltaiset onnettomat tekeleet ja teelmät.

Tuttuun, mupettimaiseen kehyksiin luotu rypistely
sijoittuu juonellisesti erään teatterin takahuoneeseen, jossa todellakin sattuu ja tapahtuu kummia.

Jacksonin luomuksessa nähdään
muun muassa Vietnamin sodan kokenut, postraumatisoitunut "kermit", joka vetää narkkarimaisin elkein hepoa; pervo ja perin elefanttimainen olento, jonka kärsä löytää
muutakin haisteltavaa kuin taatelipalmun hedelmät
(=naisten pikkuhousut); kiero ja henkilökuntaansa
estoitta hyväksikäyttävä mursu-teatterinjohtaja vain muutamia mainitakseni.

Elokuvan edetessä on vaikea sanoa pitäisikö itkeä, nauraa vai kenties oksentaa tälle darwinilaiselle elostelukauhuoopperalle... Elokuvassa nähdään muun muassa, minkälainen jälkeläinen syntyy eleffantin ja kanan yhteiselon seurauksena!

Transsendentaalisempaa katsomiskokemusta on vaikea enää löytää - lisäksi Jacksonin myöhemmät tuotokset näkee väistämättä uudessa valossa.

9

942

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • x_boy89

      On muuten harvinaisen hyvä elokuva. Itse ostin joku aika sitten tuon Peter Jackson-boxin, joka sisältää elokuvat: Bad Taste, Good Taste Made Bad Taste, Meet the Feebles, Braindead ja Forgotten Silver.

      Aluksi ei ollut suuria odotuksia tuon elokuvan suhteen. Nyt on kuitenkin pakko myöntää, tuo Meet the Feebles oli Peter jackson-boxin parhain elokuva.

    • Bad Taste onneton tekele?
      Mestariteos vailla vertaistaan!

      • Ratmonkey from Sumatra

        Todellakin on. Peter Jacksonin luovuus huipussaan kun kuitenkin täytyy ottaa huomioon leffan budjetti, se että näyttelijäkaarti koostuu aika pitkälti tutuista / kavereista, perehtyisivät ihmiset asiaan ennenkuin rupeavat mollaamaan. prkl.


      • minä
        Ratmonkey from Sumatra kirjoitti:

        Todellakin on. Peter Jacksonin luovuus huipussaan kun kuitenkin täytyy ottaa huomioon leffan budjetti, se että näyttelijäkaarti koostuu aika pitkälti tutuista / kavereista, perehtyisivät ihmiset asiaan ennenkuin rupeavat mollaamaan. prkl.

        oli aivan loistavasti sanottu ettei tiennyt itkeäkö, nauraako vai oksentaa. mulla täysin sama fiilis. PJ paketin ostaneena en taida silti enää koskaan katsoa
        Feebles elokuvaa, MUTTA en ala väittämään että se olisi huono!ainakin se vaikutti muhun jotenkin. huonoimpia ovat elokuvat jotka ei liikuta pätkääkään..


      • mystery-86
        minä kirjoitti:

        oli aivan loistavasti sanottu ettei tiennyt itkeäkö, nauraako vai oksentaa. mulla täysin sama fiilis. PJ paketin ostaneena en taida silti enää koskaan katsoa
        Feebles elokuvaa, MUTTA en ala väittämään että se olisi huono!ainakin se vaikutti muhun jotenkin. huonoimpia ovat elokuvat jotka ei liikuta pätkääkään..

        feebles on tavallaan sellainen väliprojekti.Täyttämään tiettyjä aukkoja,kenties tehty muistuttamaan jostain tai jotain sinne päin.Kyseessä ei ole niinkään virallinen projekti.Luultavasti tästäkin olisi alunperin pitänyt tulla paljon lyhempi,hienoa on kuitenkin se että nämä leffat ovat 100% Pter Jacksonia itseään.Ulkopuoliset ilkeät tahot eivät ole päässeet tekemään näistä kaupallista elotonta ja katsojia aliarvioivaa skeidaa.Missä tapahtumilla ei ole mitään väliä.Tuollaisia on suurin osa leffoista ja kusetusta tapahtuu enemmän kuin katsoja tajuaa.Monille on annettu esim. k18 leima kaupallisuuden takia....ym....lisää.


    • mystery-86

      tuosta bad tastesta,siinä tehdään parodiaa muista splattereista ja kauhukomedioista.Tahallaan pilattu....Jackson oli siihen aikaan oikeastaan kaikkia leffa genrejä vastaan.Elikkä sehän ei ole mikään kunnianosoitus splattereille.

      • pretty.hate.machine

        Veljeni osti kyseisen elokuvan, ja minä sain trauman. En voi katsoa enää lapsuuden suosikkiani Muppet Show'ta.


      • mystery-86
        pretty.hate.machine kirjoitti:

        Veljeni osti kyseisen elokuvan, ja minä sain trauman. En voi katsoa enää lapsuuden suosikkiani Muppet Show'ta.

        äläs nyt tuohon tuo vielä entisestään muppet showta esille....muppet's with hot rod wheels.......tilu lei.


    • Jon_o_Donnie_monstrous_rock...

      toisaalta taas raaimmat ja eniten huonolla tavalla vaikuttavat leffat ovat ennemminkin sarjamurhaaja sekä thrilleri leffoja.Mielsetäni esim....vaikkapa tuollainen sekopää kiasma tyyppinen taide vaikuttaa pahemmalla tavalla ihmisen psyykeeseen ja alitajuntaan/piilotajuntaan kuin väkivalta leffat....kauhu leffoissa on turvallisuuden tunteen tavoittelua ja kontrollin...(peruskauhu)....ei pääni ainakaan ole kärsinyt siitä että olen katsonut paljon kauhua...luultavsti kärsis jos katsois sarjamurhaaja juttuja sekä taide sekoiluja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      53
      1566
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      307
      1030
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      131
      891
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      12
      714
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      585
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      39
      539
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      533
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      478
    9. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      436
    10. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      41
      432
    Aihe