Vihapuhe Ukrainan sodan taustalla

Monet ovat syyllistäneet Venäjää ja sen presidenttiä Vladimir Putinia hyökkäyksestä Ukrainaan, aivan kuin he itse olisivat täysin syyttömiä ja synnittömiä.

He ovat unohtaneet, että kaikki se vihapuhe, jota he ovat puhuneet ja josta he ovat kirjoittaneet monien vuosien ajan Putinista, on syntiä siinä missä sotakin.

Jeesus sanoo:...."Jokaisesta turhasta sanasta, minkä ihmiset puhuvat, pitää heidän tekemän tili tuomiopäivänä......sillä sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi, ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi." (Matt.12:36,37)

Jumalan lain edessä kaikki ihmiset ovat syntiä tehneet. Kukaan ei yhtään parempi ihminen kuin Putin. Kaikki, jotka ovat puhuneet pahaa Putinista, ärsyttäneet häntä ja näin kiusanneet häntä, ovat mielestäni sotarikollisia ja syyllisiä sotaan Ukrainassa.

Kaikki ihmiset joutuvat kerran vastaamaan teoistaan Jumalan valtaistuimen edessä viimeisellä tuomiolla. Me emme ole tuomareita ja siksi meillä ei ole mitään valtuuksia tuomita ketään eikä puhua pahaa yhdestäkään ihmisestä. Meidän tulee rakastaa kaikkia ihmisiä ja puhua hyvää heistä, riippumatta siitä, mitä he ovat tehneet tai tekevät, kuten Jumalakin rakastaa. Saamme olla olemassa ja elää yksin Hänen armostaan ja hyvyydestään.

Jeesus Kristus on sovittanut kaikki meidän syntimme ja uskomalla Häneen ja ottamalla Hänet omaksi Vapahtajaksemme ja Herraksemme, voimme hyvällä omalla tunnolla käydä Jumalan valtaistuminen eteen ja saada syntimme anteeksi ja iankaikkisen elämän Jumalan valtakunnassa.
Kaikkea hyvää ja Jumalan siunausta presidentti Putinille ja Venäjälle.

20

372

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koskee sama säännöstö mielestäsi myös Hitleriä?

    • Anonyymi

      Kyllä Putin on hyökännyt Ukrainaan.
      On se sitten syyllistämistä tai ei.

      • "Kyllä Putin on hyökännyt Ukrainaan.
        On se sitten syyllistämistä tai ei."

        Kaikki joutuvat kerran Jumalan tuomioistuimen eteen vastaamaan OMISTA teoistaan - ei siitä, kuka hyökkäsi Ukrainaan ja kuka ei. Anetaan Jumalan olla tuomari. Pidetään huoli siitä, että omat asiat ovat kunnossa Jumalan kanssa.


      • Anonyymi
        Sakari42 kirjoitti:

        "Kyllä Putin on hyökännyt Ukrainaan.
        On se sitten syyllistämistä tai ei."

        Kaikki joutuvat kerran Jumalan tuomioistuimen eteen vastaamaan OMISTA teoistaan - ei siitä, kuka hyökkäsi Ukrainaan ja kuka ei. Anetaan Jumalan olla tuomari. Pidetään huoli siitä, että omat asiat ovat kunnossa Jumalan kanssa.

        Eli sinusta on Jumalan mieleen, jos fanittaa Putinia, Hitleriä, Stalinia ja muita ilkiöitä? Minkähänlaista olentoa sinua oikeastaan "jumalaksesi" nimität...


      • Anonyymi
        Sakari42 kirjoitti:

        "Kyllä Putin on hyökännyt Ukrainaan.
        On se sitten syyllistämistä tai ei."

        Kaikki joutuvat kerran Jumalan tuomioistuimen eteen vastaamaan OMISTA teoistaan - ei siitä, kuka hyökkäsi Ukrainaan ja kuka ei. Anetaan Jumalan olla tuomari. Pidetään huoli siitä, että omat asiat ovat kunnossa Jumalan kanssa.

        Kyllä meillä taitaa olla eri jumalat! Minun jumalani omaa kristilliset arvot, sinun taitaa omata jonkun muun uskon suunnan arvottomuudet.

        Minun jumalani tuomitsee kyllä hyökkääjänkin, ihan pääsyyllisenä tappamiseen. Sitä ennen soisin että maallinenkin tuomiosistuin lynkkaisi kaikki hyökkääjä valtion osalliset viimeiseen mieheen!. .tai naiseen.. tai muun sukupuoliseen.. värkeistä riippumatta.

        Eräs poliitikko toisti aikoinaan termiä "Jumala armahtaa, minä en".. kristittynä salaa toivon että Jumalakaan ei moskovan pääpirua armahtaisi.. tulisille hiilille vain moinen tappaja ilman mitään armahduksia.


      • Anonyymi00016

        Rajan ylitti putinistinen meluava sakki. Kukaan ei kaipaa Putinia päällepäsmäriksi. Täysi ääliö.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli sinusta on Jumalan mieleen, jos fanittaa Putinia, Hitleriä, Stalinia ja muita ilkiöitä? Minkähänlaista olentoa sinua oikeastaan "jumalaksesi" nimität...

        Fanitus on 1.käskyn vastaista.


    • Anonyymi

      Aloittaja pitää ilmeisesti Putinia jumalana, joka kostaa kritiikin tuomiopäivällä?

      • Anonyymi

        Kyllähän noita sodan ja tuhon jumalia on monessakin uskonnossa. Heti jos siinä maailman toiseksi suurimmassakin!


    • Anonyymi00007

      Amen

      • Anonyymi00009

        Vovajumala kiittää.
        Voit nyt pussata hänen persauksiaan.


    • Anonyymi00008

      Murhaaja kyrpäputinin ampujasta tulee takuulla jumala......

    • Anonyymi00010

      KYRPÄputin(huomaa pienet kirjaimet)Tuota terroristi ja murhaajaa ei voi kirjoittaa suurilla kirjaimilla!!!voi ,kun saisin sakon hivikiväärillä ampua tuon maailman suurimman terroristin ja murhaajan......ampuisin kaikki patruunat tuohon kyrpään.......

    • Anonyymi00012

      Toivomme kaikkien normaali .ihmisten puolesta Me Suomalaiset ,että pääset hoitoon.........

    • Anonyymi00013

      Jos tulee mahdollisuus ,,,ammun kyrpäputinin HETI!

    • ryssä hyökkäsi ukrainaan jeesusta ei näkynyt

    • Anonyymi00014

      Kuinka vitussa jonkun ajukopassa asustelee Jeesus ja Putin samanaikaisesti? Kyselepä hoitopaikkaa vaikkapa sieltä Anun tulevasta kotimaasta!

    • Anonyymi00015

      Mikä pelastaja Putin kuvittelee olevansa. Pysyisi vaan bunkkerinsa pimeimmässä nurkassa. Kukaan ei tarvitse maallisia jumalanvastikkeita.

    • Anonyymi00017

      1.käsky kieltää muut jumalat, saati sellaiseksi tekeytyvät ihmiset. Kaikki muiden ihmisten fanituskin on Jumalan vastaista.

    • Anonyymi00018

      Putin hyökkäsi Ukrainaan eka kerran 2014 , otti krimin joka kuuluu tänä päivänäkin Ukrainalle. Vuonna 2022 Putin kuvittali valloittavansa Ukrainan alle viikossa. Ukrainan Zele on parempi kuin Putin. Putin arvioi sotatehonsa väärin. Putin on syyllinen sotaan kun hyökkäsi toisen valtion kimppuun. Kaikki muut valtiot jotka auttavat Putinia sodassa ovat syyllisiä sodassa. Iran, Pohjois korea ja Kiina ovat syyllistyneet sotaan. Ukrainan tukijat eivät ole syylistyneet sotaan vaan puolustaneet hyökkääjiä vastaan. Ero on iso. Sanon niin turhan sota . Rauhan mies ei Putin tule ikinä olemaan .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      649
      1434
    2. 115
      1416
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      198
      949
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      327
      885
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      233
      830
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      733
    7. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      233
      697
    8. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      671
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      630
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      601
    Aihe