Valtuutus oli 100% yksimielinen. Ainoa vänkyrä oli Väyrynen ja yritti estää valtuutuksen, mutta fakta on se, että Väyrysellä ei ole puoluevaltuuston jäsen ja Väyryselle lähinnä hymyiltiin vinosti ja koettiin kollektiivista myötähäpeää.
Upeaa keskusta ja tämä tekee myös hyvää keskustan kannatuksella, mutta tärkeintä on tietysti Suomen itsenäisyys ja rauhan säilyminen.
Kaikkosen sanoin: Nato juna on liikkeellä!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3b91f7fd-0e54-46f7-8c2b-7fcd2ea35d0b
Saarikko sai mandaatin hakea Nato jäsenyyttä!! Hienoa Keskusta!!
6
74
Vastaukset
- Anonyymi
Koko puoluevaltuus Naton kannalla, upea uutinen Natohakemusta ajatellen. Keskusta alkaa pääsemään eroon yya-ajasta ja suomettumisesta. Väyryselle jää taustapellen osa huudella takapenkiltä.
- Anonyymi
Täysin odotettu tulos ja ennusteiden mukainen.
- Anonyymi
Väyrysen itkupotkuraivari Iltasanomissa:
– Tässä mielessä valtuutusta ei voida antaa, mutta olen ymmärtänyt, että yksimielisesti te aiotte päättää sellaisen valtuutuksen kuitenkin antaa, mutta se on pätemätön ja mitätön, Väyrynen sanoi.
Väyrysen puhe sai melko laimeat aplodit, mikä alleviivasi aikakauden muuttumista.
Symbolisena voi pitää sitäkin, että Suomi–Venäjä-seuran (entinen Suomi–Neuvostoliitto-seura) puheenjohtajan pestin jättävä keskustan varapuheenjohtaja Petri Honkonenkin puolsi Nato-mandaatin antamista puoluejohdolle.
– Nyt elämme hetkeä, jossa koko minun elinaikani jatkunut suojasää on ohi. Venäjän verisen hyökkäyssodan seurausten myötä on edessä pahimmassa tapauksessa uusi kylmän sodan aika idän ja lännen välillä. Tässäkään tilanteessa Suomi ei pärjää ilman liittolaisia, Honkonen kommentoi. - Anonyymi
Väyrynen totesi heti, väärin äänestetty ja media peliä.
- Anonyymi
Väyrynen ottaa suutaa, kun närästää niin kovasti, ehkä jopa Hota-pulveria suppona, Nato suututtaa Paavoa. Missä on yya-sopimus ja oikein ajoitetut nootit, kyselee Väyrynen.
- Anonyymi
Väyrystä kyrsii kybällä ja rinnastakii niin juilii!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073576Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133326Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä722532Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92165Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling462019Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61888Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401708- 901581
- 721153
- 741130