Saarikko sai mandaatin hakea Nato jäsenyyttä!! Hienoa Keskusta!!

Anonyymi

Valtuutus oli 100% yksimielinen. Ainoa vänkyrä oli Väyrynen ja yritti estää valtuutuksen, mutta fakta on se, että Väyrysellä ei ole puoluevaltuuston jäsen ja Väyryselle lähinnä hymyiltiin vinosti ja koettiin kollektiivista myötähäpeää.
Upeaa keskusta ja tämä tekee myös hyvää keskustan kannatuksella, mutta tärkeintä on tietysti Suomen itsenäisyys ja rauhan säilyminen.
Kaikkosen sanoin: Nato juna on liikkeellä!

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3b91f7fd-0e54-46f7-8c2b-7fcd2ea35d0b

6

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko puoluevaltuus Naton kannalla, upea uutinen Natohakemusta ajatellen. Keskusta alkaa pääsemään eroon yya-ajasta ja suomettumisesta. Väyryselle jää taustapellen osa huudella takapenkiltä.

    • Anonyymi

      Täysin odotettu tulos ja ennusteiden mukainen.

    • Anonyymi

      Väyrysen itkupotkuraivari Iltasanomissa:

      – Tässä mielessä valtuutusta ei voida antaa, mutta olen ymmärtänyt, että yksimielisesti te aiotte päättää sellaisen valtuutuksen kuitenkin antaa, mutta se on pätemätön ja mitätön, Väyrynen sanoi.

      Väyrysen puhe sai melko laimeat aplodit, mikä alleviivasi aikakauden muuttumista.

      Symbolisena voi pitää sitäkin, että Suomi–Venäjä-seuran (entinen Suomi–Neuvostoliitto-seura) puheenjohtajan pestin jättävä keskustan varapuheenjohtaja Petri Honkonenkin puolsi Nato-mandaatin antamista puoluejohdolle.

      – Nyt elämme hetkeä, jossa koko minun elinaikani jatkunut suojasää on ohi. Venäjän verisen hyökkäyssodan seurausten myötä on edessä pahimmassa tapauksessa uusi kylmän sodan aika idän ja lännen välillä. Tässäkään tilanteessa Suomi ei pärjää ilman liittolaisia, Honkonen kommentoi.

    • Anonyymi

      Väyrynen totesi heti, väärin äänestetty ja media peliä.

      • Anonyymi

        Väyrynen ottaa suutaa, kun närästää niin kovasti, ehkä jopa Hota-pulveria suppona, Nato suututtaa Paavoa. Missä on yya-sopimus ja oikein ajoitetut nootit, kyselee Väyrynen.


    • Anonyymi

      Väyrystä kyrsii kybällä ja rinnastakii niin juilii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3956
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1175
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      894
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      881
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    Aihe