Mistä löytyisi kotisivutilaa, mielellään ilmaista, jossa olisi aspx-sivujen tuki?
mistä kotisivutilaa
8
6140
Vastaukset
- tumppu
...ilmaiseksi? Serverimaailmasta saa 500MB kaikilla herkuilla hintaan 25€, tuossa on domainrekisteröinti mukana. Sitä sanoisin ilmaiseksi...
-T - Poro1
KOTISIVUISTA ASIAA!
Usein esitetyt kysymykset kotisivujen teosta ovat antaneet aiheen tämän viestin tekoon.
KUINKA TEEN SIVUT?
1. Käytä ns. editoria, esim. wysiwyg (what you see is what you get) jolloin näet tuloksen juuri siinä muodossa kuin sitä teet. Eräs tällainen suomenkieliseksi saatava editori on http://www.nvu.com sivulla oleva NVU.
Toinen mahdollisuus on tekstieditori, jolla tehdään suoraan koodipohjalta sivut. Eräs tällainen on: http://www.htmlvalidator.com sivuilla oleva CSE Htmlvalidator lite (ilmainen, englanninkielinen) ohjelma. Tämä tarkistaa koodin virheet nappia painamalla.
2. Tallenna valmiit sivut esim. omat tiedostot -> kotisivut (tee itse tämä kansio) kansioon.
3. Ensimmäiseksi latautuva sivu on oltava aina index.htm tai index.html niminen, paitsi jos tekee muuta kuin html / htm päätteisiä sivuja (esim. .php tai .asp).
4. Kun teet linkin toiseen sivuun ja / tai kuvaan, muista tarkistaa linkin oikea nimi ja pääte (erikokoiset kirjaimet vaikuttavat päätteissä, varsinkin kuvissa). Onko kuva esim. kuva.jpg, kuva.JPG, Kuva.jpg, jne. niminen.
5. Älä käytä älyttömän isoja kuvia ja / tai paljon liikkuvia kuvia ainakaan etusivulla.
6. Koodia voi tutkia ja kokeilla esim. http://www.w3schools.com paikassa (englanninkielinen) tai suomenkielellä http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/wwwfi.html sivuilla. CSS tyyleistä lisää http://www.2kmediat.com/css/ ja tuolla w3schools sivuilla.
MITEN SAAN KOTISIVUTILAA?
1. Jos sinulla on nettiliittymä, on sinulla todennäköisesti jo kotisivutilaakin! Kysy omalta nettioperaattoriltasi (siis kenen nettiliittymä sinulla on) onko sinulle varattu kotisivutilaa ja kuinka paljon ja miten saat sen käyttöösi.
2. Tilaa Mikrobitti lehti, jolloin saat kotisivutilaa (50 Megaa) ja sähköpostin käyttöösi halutessasi.
3. Etsi netistä kotisivutilan tarjoajien sivuja. Kokeile google hakukoneella esim. "ilmaista kotisivutilaa" hakusanalla.
4. Perusta oma palvelin.
HUOM! Sivusi eivät ole minkään kieliset, ennen kuin laitat omat sivusi nettiin!
MITEN SIIRRÄN SIVUT NETTIIN?
1. Jos sivut pitää siirtää ns. FTP-ohjelmaa käyttäen: löydät mm. http://www.mbnet.fi/jutut/perusohjelmat osoitteesta ainakin WS_FTP lite (ilmainen, englanninkielinen) ohjelman, sekä suomenkieliset ohjeet sieltä. Tokihan on paljon muitakin ja Google hakukone kertoo lisää.
Toinen tapa on siirtää sivut selaimen kautta palvelimelle. Katso nettiliittymäsi palveluntarjoajan sivuilta tarkemmat ohjeet.
2. Katso mihin kansioon .html tai .htm (tai muut) sivut siirretään (onnistuuko suoraan vai pitääkö avata palvelimella ensin esim. "public" (tms.) kansio!) ja siirrä sivut sinne. Jos tallensit kuvat samaan kansioon kuin sivut niin siirrä kuvat myös samaan kansioon. Jos teit kuvilla oman kansion, tee se myös palvelimelle ja siirrä kuvat sinne.
3. Kirjoita osoitepalkkiin sivujesi osoite ja katso sivujesi toimivuutta. Tosin kannattaa ensin kokeilla oman koneen selaimella miltä sivut näyttävät ja onko kaikki oikein.
Tässä muutamia vinkkejä aloittelijoille (kuten itsekin olen). Loput joudut hoitamaan itse, eli opettelemaan sivujesi ulkoasun, jne. Muista kuitenkin samalla opetella html koodia, sillä jos jossakin on virhe niin koodista sen löytää helpoiten!
Ja jatkossa kun kyselet lisää ohjeita täällä keskusteluissa, niin mene suoraan html/xhtml tai kotisivujen teko palstalle ja LUE ENSIN muut otsikot, jos vaikka samaa asiaa olisi jo kysytty ennestään ja annettu hyviä vastauksia!
Pahoittelen viestin pituutta, mutta jospa tässä olisi alkuun hyviä vinkkejä...- tumppu
...ohje. Mutta se hinta: Mikrobitin vuosihinnat: 74€ kesto, 83€ määräaikainen. Siihen saa sen 50MB kotisivutilaa.
Mahtaako ilmaisilla olla mitään palveluita: MySQL, PHP jne...
-T - aloittaja
Tämän luin jo vanhoista viesteistä, hyviä ohjeita, kiitos vaan mutta ei auttanut tässä tapauksessa.
-Mbnetillä ei ole ainakaan ASP-tukea
-Omaan nettiyhteyteeni liittyvä kotisivutila on jo käytössä, tukea ei ole
-Googlella on haettu, kysyin täältä kun en löytänyt. Php-tukea kyllä näyttää olevan tarjolla runsaasti
-omaa palvelinta en taas lähde pystyttämään kun ei ole ainakaan vielä todellista tarvetta
Pitänee sitten tyytyä vain harjoituksiin omalla koneella ja siirtyä php:hen kun tulee tietokannoille oikeaa käyttöä
Muuten, sellaista usein esitettyjen kysymysten palstaa varmaan kannattaisi kehitelläkin. Monet kysymykset on niin epämääräisesti otsikoitujakin, ettei niistä tiedä mitä asia koskee. Eikä kaikkia jaksa klikkailla auki. Tämä sinne ylläpidolle vinkiksi...
- Allihuubba
- Neuvoja
Arkku.netistä saat ilmaista sivutilaa - tarpeittesi mukaan kaikilla tuilla.
- asiaa tutkinut
Jopa 3,25 €/kk !!
http://www.edullinenwebhotelli.com/asiakas/aff.php?aff=114 - ilmaisen kerääjä
Webbisivu.com
Esimerkki sivusto, jossa muuta mukavaa ilmaista:
http://www.webbisivu.com/Kohtauspaikka.aspx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031697- 2101537
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591020Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58855En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51794Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49785Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36735Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58735The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5732