Tarviin neuvoja..

Anonyymi

Niinkuin otsikosta näkee, tarviin neuvoja. Mulla on niin paha olla että en pärjää kotona. Mutten voi mennä n1. Ne kohteli mua kuin paskaa siellä. Huusivat mulle, en saanut käydä vessassa ja jos pyysin huusivat mulle, huusivat kun pyysin melatoniinia.., repivät ruoka levolle pakosta yhteisiin tiloihin (vaikka autismin takia sosiaalistentilanteiden pelko ja muut nuoret ahdistivat) niin että mulla tuli mustelmia käsiin ja jalkoihin. Kun kysyi miksi levolle yhteisiin tiloihin vastaus oli koska lääkäri määräsi, kun lääkäriltä kysyi vastaus oli koska hän niin määrää. Ahdisti ja pelotti olla siellä. Olin monta kertaa kuset housuissa kun en uskaltanut pyytää kun alkoi kauhea huuto siitä ettei saa. Mun hoidosta ei kerrottu mitään mulle tai mun äidille. Äitiä sain nähdä 15min päivässä. Olin siis siellä syömishäiriön takia. Nyt joka ruokailulla kotona uhkaus että takaisin sinne jos ei syö. Yritän parhaani, en vaan jaksa. Saan ahdistuskohtauksia, huudan, itken, rikon paikkoja. Mulla ei ole mitään keinoa hallita itseäni. Äskön itkin ja huusin, rikoin posliinilautasen, leikkasin hädissäni hiukseni ja olin ihan hysteerisessä paniikissa omenan puolikkaan takia. Sama aamulla, sama lounaalla. Kohta päivällinen ja sitten iltapala. Huomenna tilanne sama.. en jaksa tätä. Mitä vaihtoehtoja mulla on..? Kaikki apu kelpaa paitsi n1, en vaan pärjää yksin.

8

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      puolikkaassa omenassa on noin 25-30 kcal ja sä pelkäät että sä lihot siitä.Itepähän olet valinnut anoreksian niin kärsi seuraukset.

      • Anonyymi

        Valinnut? Kukaan ei valitse sairautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valinnut? Kukaan ei valitse sairautta.

        Mutta voi valita myös parantumisen.Ei ole tervettä että pelkää lihovansa puolikkaasta omenasta.Jos ei halua parantua niin on sitten syömättä edes sitä puolikasta omenaa jos siitä tulee noin paha olo.Kyllä mäkin olisin huolissani jos luuranko pelkää lihovansa 30 kilokalorista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta voi valita myös parantumisen.Ei ole tervettä että pelkää lihovansa puolikkaasta omenasta.Jos ei halua parantua niin on sitten syömättä edes sitä puolikasta omenaa jos siitä tulee noin paha olo.Kyllä mäkin olisin huolissani jos luuranko pelkää lihovansa 30 kilokalorista.

        Haluan kyllä parantua. Se ei vaan ole niin helppoa. ”On sitten syömättä edes sitä puolikasta omenaa” niin että siinä kohtaa äiti soittaa ambulanssin ja sillä n1. Ja kyllä, pelottaa helvetisti lihominen, muutenkin puolikkaassa omenassa on enemmän kuin 30 kaloria.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Haluan kyllä parantua. Se ei vaan ole niin helppoa. ”On sitten syömättä edes sitä puolikasta omenaa” niin että siinä kohtaa äiti soittaa ambulanssin ja sillä n1. Ja kyllä, pelottaa helvetisti lihominen, muutenkin puolikkaassa omenassa on enemmän kuin 30 kaloria.

        pienessä omenassa on noin 50-60 kaloria.Voi ei sä oot syönyt ison omenan.Ihan kauheeta.


    • Anonyymi

      Et kertonut mitään lääkityksestäsi. Sen vuoksi kukaan ei voi sanoa mitään.

      Tarvitset neuvoja, mutta niitä saadaksesi sinun pitäisi kertoa enemmän.

    • Anonyymi

      Voi raukkaa, kun kasvat aikuiseksi, niin ymmärrät monia asioita. Esimerkiksi sen, että trollaaminen ei paranna sun mielenterveysongelmia, vaan pahentaa niitä.

      • Anonyymi

        Kuuleks sä ite mitä sanot?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe